Reklama

Niedziela Łódzka

Łódź: Bóg potrzebuje nas do tego, by mógł służyć ludziom coraz lepiej, coraz bardziej!

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

ks. Paweł Kłys

- Tak, jak w stosunku do siebie odkrywacie tę służbę Pana Boga, tak trzeba odkrywać też to, że Pan Bóg chce służyć wszystkim naszym siostrom i braciom i potrzebuje nas do tego, by mógł im służyć coraz lepiej, coraz bardziej! Jeśli będąc księdzem chcesz dawać ludziom coś, co nie pochodzi od Ducha Świętego, to jest jakieś wariactwo! – mówił abp Ryś.

W tym roku mija 20. rocznica święceń prezbiteratu duchownych, którzy swoje „chcę” wypowiedzieli wobec Boga i Kościoła 9 czerwca 2001 roku w łódzkiej bazylice archikatedralnej św. Stanisława Kostki. Z tej okazji w Kolegiacie Łaskiej pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny i św. Michała Archanioła miał miejsce uroczysty jubileusz, któremu przewodniczył abp Grzegorz Ryś. Wraz z metropolitą łódzkim dziękczynną Eucharystię za dar powołania i kapłaństwa koncelebrowało 14 księży jubilatów.

Reklama

Arcybiskup Grzegorz zwracając się do duchownych powiedział między innymi: - Bóg chce posłużyć człowiekowi. To jest perspektywa bardzo nam potrzebna. Nam się wydaje, że my służymy Bogu. Można by w rocznicę święceń zachwycać się – jak to fantastycznie obecni tutaj księża 20 lat służą Panu Bogu, ale prawda jest taka, że przez te 20 lat Pan Bóg służy wam i jest w tej posłudze absolutnie wierny. Tak, jak w stosunku do siebie odkrywacie tę służbę Pana Boga, tak trzeba odkrywać też to, że Pan Bóg chce służyć wszystkim naszym siostrom i braciom i potrzebuje nas do tego, by mógł im służyć coraz lepiej, coraz bardziej! Jeśli będąc księdzem chcesz dawać ludziom coś, co nie pochodzi od Ducha Świętego, to jest jakieś wariactwo! Nie jesteśmy od niczego innego jak od tego, by być pośrednikami pomiędzy Duchem, a ludźmi! – podkreślił kaznodzieja.

- W rocznicę święceń musimy robić rachunek sumienia nie tylko z tego, czy nasze życie jest – czy w ogóle jest – służbą, ale z tego, czy jest służbą wobec ducha. Na ile nasze receptory wiary mamy nastawione na Niego, a na ile jesteśmy przywiązani do form, sposobów, które nam się wydają słuszne – schematów działania. Czy widać nowość Ducha w naszym działaniu, czy nie widać? Czy ta nasza posługa w Kościele ma ten walor świeżości, nowości, inwencji – nie mogę dotrzeć do ludzi, to szukam nowego sposobu - czy nie? – pytał duchownych abp Grzegorz.

Kończąc homilię łódzki pasterz powiedział – lepiej w swoim życiu i w realizacji kapłaństwa oprzeć na Duchu niż na wszystkich swoich literalny interpretacjach – takich czy innych – praw! – zakończył.

Reklama

Jubileusz 20 – lecia Święceń Kapłańskich obchodzą następujący kapłani:

 - ks. Piotr Borowiec – wikariusz parafii pw. Najświętszej Maryi Panny Matki Odkupiciela i św. Jana Bożego
 - ks. Piotr Ciącio – wikariusz parafii pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Koluszkach
 - ks. Jan Czekalski – proboszcz parafii pw. Matki Boskiej Fatimskiej w Łodzi
 - ks. Tomasz Estkowski – proboszcz parafii pw. Ścięcia św. Jana Chrzciciela i Świętej Trójcy w Budzynku i parafii św. Floriana w Domaniewie
 - ks. Robert Kaczmarek – wikariusz parafii pw. Opatrzności Bożej w Łodzi
 - ks. Marek Kostrzewa – wikariusz parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Łodzi
 - ks. Mariusz Kuligowski – proboszcz parafii pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Bełchatowie
 - ks. Paweł Kutynia – proboszcz parafii pw. św. Mateusza Apostoła i św. Wawrzyńca Męczennika w Pabianicach
 - ks. Andrzej Mielczarek – wikariusz parafii pw. św. Anny w Łodzi
 - ks. Paweł Sobstel – kapelan szpitala oo. Bonifratrów w Łodzi
 - ks. Zenon Stochla - wikariusz parafii pw. św. Jana Chrzciciela w Łodzi
 - ks. Artur Trznadel - wikariusz parafii pw. św. Wojciecha w Łodzi
 - ks. Michał Tyszecki - wikariusz parafii pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej Pokoju w Piotrkowie Trybunalskim
 - ks. Piotr Urbaniak – wikariusz parafii pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny i św. Michała Archanioła w Łasku

2021-06-10 18:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Łódź: Łódź: nowa strona internetowa Archidiecezji Łódzkiej

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

ks. Paweł Kłys

Podobnie jak przed pięciu laty, tak i teraz nowy face strony diecezjalnej przygotował dla nas p. Wojciech Walczak wraz z p. Filipem Walczakiem. - Nowa strona internetowa została stworzona z myślą o osobach odwiedzających ją za pośrednictwem smartfonów. Stanowią oni niemal 2/3 wszystkich użytkowników, dlatego zależało nam na tym, aby poprawić szybkość jej działania na urządzeniach mobilnych i oszczędzać transfer danych. – podkreśla Wojciech Walczak.

W Wigilię Narodzenia Pańskiego ukazała się nowa strona Archidiecezji Łódzkiej. Po blisko 5 latach istnienia dotychczasowej wiele się zmieniło, a idąc za nowymi trendami chcemy w jak najbardziej przystępny i czytelny sposób przekazywać i docierać do Państwa z informacjami z życia Diecezji.

CZYTAJ DALEJ

Czego nie wolno zmieniać w celebracji Mszy św.? Komisja KEP wyjaśnia zachowanie abp. Rysia podczas Areny Młodych

2021-09-27 07:13

[ TEMATY ]

abp Grzegorz Ryś

Arena Młodych

ks. Paweł Klys

Kapłan jest sługą świętej liturgii i nie wolno mu na własną rękę w celebracji Mszy św. niczego dodawać, opuszczać ani zmieniać - podkreślił przewodniczący Komisji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów Konferencji Episkopatu Polski, bp Piotr Greger, w związku z celebracją liturgii podczas spotkania Arena Młodych "Reset" w Łodzi.

W odpowiedzi na liczne pytania adresowane do centralnych instytucji kościelnych w Polsce dotyczących sposobu sprawowania eucharystii pod przewodnictwem metropolity łódzkiego abp. Grzegorza Rysia, w czasie modlitewnego spotkania dla młodzieży Arena Młodych "Reset" w Łodzi na stadionie żużlowym "Orła Łódź" 13 września br., Komisja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów Konferencji Episkopatu Polski udzieliła wyjaśnień w "Pro memoria" na temat integralności Mszy św.

CZYTAJ DALEJ

Warszawa: modlitwa ekumeniczna w 82. rocznicę powstania Polskiego Państwa Podziemnego

Przy pomniku Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej pod budynkiem Sejmu odbyły się uroczystości związane z 82. rocznicą powstania podziemnych struktur Rzeczpospolitej w czasie II wojny światowej. W czasie obchodów modlitwę w intencji twórców, pracowników i żołnierzy Polskiego Państwa Podziemnego odmówili przedstawiciele duszpasterstw wojskowych.

W uroczystości wzięli udział przedstawiciele związków i stowarzyszeń kombatanckich, reprezentanci parlamentu, wojska, władz samorządowych, harcerze oraz mieszkańcy Warszawy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję