Reklama

Niedziela Lubelska

Wierzbica. Bierzmowanie w blasku Prymasa Tysiąclecia

2021-06-11 05:37

Grzegorz Jacek Pelica

W poniedziałek 7 czerwca bp Józef Wróbel udzielił sakramentu bierzmowania grupie uczniów szkoły podstawowej z parafii Wierzbica i Syczyn. Uroczystość miała miejsce w kościele Matki Bożej Ostrobramskiej i św. Wojciecha w Wierzbicy.

Przypominając o przygotowaniu Kościoła w Polsce do beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego, bp Wróbel przybliżył postać Prymasa Tysiąclecia na tle mrocznych czasów realnego socjalizmu. Przywołał barwne epizody z dzieciństwa i młodości Sługi Bożego, burząc nieprawdziwe wyobrażenia i mity, które rzutują i dzisiaj na stosunek zauroczonych swoimi dziećmi młodych rodziców, niedostrzegających realnych wyzwań i autentycznych problemów dorastającej młodzieży. Nie pozwala to na kształtowanie dojrzałych postaw i zachowań, przygotowujących do odpowiedzialności w życiu społecznym i rodzinnym. Generuje postawy roszczeniowe wobec szkoły i Kościoła, a potem wobec osoby, z którą trzeba dzielić małżeńskie powołanie.

Reklama

W tak potrzebnej wszystkim pokoleniom refleksji, ksiądz biskup ukazał trudną drogę kapłańską ks. S. Wyszyńskiego, któremu nie oszczędzono szykan i więzienia. Przypomniał, że inspiracje do diametralnej przemiany swojej postawy Prymas Tysiąclecia zawdzięczał rodzicom, ich świadectwu wiary i modlitwy, przywiązania do Matki Bożej i Jej serdecznego spojrzenia. - Jakże każdy człowiek w oczach Bożych musi być ważny! - zastanawiał się na progu dojrzałej posługi Bogu i ludziom, podejmując studia z prawa i nauk społecznych. Dlatego człowiekowi należy okazywać szacunek, szanując jego fundamentalne prawa i godność, które były deptane w czasach komunistycznych - powiedział bp Wróbel. - Jak pomóc w rozwoju Polski, w wychodzeniu z zaprogramowanej biedy materialnej i moralnej, a z drugiej strony uniknąć kolejnego rozlewu krwi? To kwestie, z którymi zmagał się Prymas Polski na tle krwawej rewolucji na Węgrzech. A przecież szanować ludzką godność i prawa człowieka to nic innego jak realizować przykazanie miłości bliźniego, którego uczy nas Pan Jezus w Ewangelii. Oszukiwać, okłamywać, zniesławiać drugiego człowieka to deptać jego godność i prawa! - przypominał ksiądz biskup za kard. Wyszyńskim, który głosił rocznie ok. 600 kazań, z czego 75% poświęcał tematyce społecznej, ucząc kultury życia społecznego.

Bierzmowani prosili, aby każda parafia była wspólnotą wiary i miłości, przyciągającą do Boga tych, którzy tracą wiarę przez brak miłości wzajemnej. Modlili się o rozwijanie darów Ducha Świętego i mężne świadectwo obecności Boga w świecie. Podziękowania za przygotowanie do sakramentu skierowano pod adresem proboszcza ks. Krzysztofa Proskury, ks. Grzegorza Garbacza, dotychczasowego katechety w Wierzbicy, który podjął nowe wyzwania w parafii Wirkowice i katechetki Haliny Rybaczuk. Słowa wdzięczności przyjął ks. Zbigniew Szcześniak z Cycowa i ks. Ryszard Dębowski z Syczyna; tam rodzice ofiarowali ławki przed kościołem. Świątynia w Wierzbicy otrzymała od rodziców i chrzestnych dzieci I-komunijnych i bierzmowanych witraż „chorych nawiedzać”. Poświęcając pamiątkowe krzyżyki, bp Wróbel życzył młodym, aby przyjmując inspiracje Ducha Świętego szli przez życie czyniąc to, co dobre, piękne i szlachetne.

Fotorelacja na https://www.facebook.com/Niedziela-Lubelska-112621833628172


Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Biskupi ponowili Akt poświęcenia Narodu Polskiego Najświętszemu Sercu Pana Jezusa

2021-06-11 19:50

[ TEMATY ]

Kraków

100‑lecie Aktu poświęcenia Polski

EpiskopatNews

- Stojąc wobec trudnych wyzwań dla Kościoła i Ojczyzny, z ufnością wołamy: "Otwórz nasze oczy, ulecz chore serca, obmyj to, co brudne, daj łaskę nawrócenia i pokuty! Jezu, uczyń nasze serca na wzór Serca Twego, abyśmy umieli tracić życie w służbie najbardziej potrzebującym, najsłabszym i bezbronnym" - tymi m.in. słowami biskupi zgromadzeni w bazylice Najświętszego Serca Pana Jezusa w Krakowie ponowili po 100 latach Akt poświęcenia Polski Najświętszemu Sercu Pana Jezusa.

Odczytał go na zakończenie Mszy św. przewodniczący Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki. Akt ten zostanie dziś ponowiony także we wszystkich parafiach w Polsce.

CZYTAJ DALEJ

Prowincjał krakowskich jezuitów: powierzmy się Najświętszemu Sercu Jezusa

Przychodzimy z naszymi problemami i grzechami, z ufnością i miłością, aby wyrazić wdzięczność, ze skruchą przeprosić za nasze grzechy i zadośćuczynić duchowo naszą miłością za rany zadane Sercu Jezusa, Jego Kościołowi i sobie nawzajem - powiedział w piątek w krakowskiej bazylice Najświętszego Serca Pana Jezusa o. dr Jarosław Paszyński. Prowincjał krakowskich jezuitów zaapelował przy tym: "Powierzmy się Najświętszemu Sercu Jezusa". Uroczystej Mszy św. przewodniczy abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Episkopatu Polski, a zebrani na niej polscy biskupi w imieniu narodu dokonają po 100 latach odnowienia Aktu poświęcenia Polski Najświętszemu Sercu Pana Jezusa.

W krakowskiej bazylice oprócz członków Episkopatu i nuncjusza apostolskiego w Polsce abp. Salvatore Pennacchio, zgromadzili się członkowie żeńskich i męskich zgromadzeń zakonnych, krakowskie duchowieństwo oraz wierni świeccy.

CZYTAJ DALEJ

Biskupi o aktualnych kwestiach Kościoła w Polsce

2021-06-12 16:08

[ TEMATY ]

episkopat

Episkopat News

Beatyfikacja kard. Stefana Wyszyńskiego i Matki Elżbiety Róży Czackiej, dokument dotyczący formacji kapłańskiej, duszpasterstwo w Kościele po pandemii, wizyta „ad limina Apostolorum” – to główne tematy 389. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski, które odbyło się w dniach 11-12 czerwca w Kalwarii Zebrzydowskiej.

W pierwszym dniu obrad, przypadającym w uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa, biskupi ponowili Akt Poświęcenia Narodu Polskiego Najświętszemu Sercu Pana Jezusa w 100. rocznicę tego wydarzenia.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję