Reklama

Niedziela Lubelska

Wierzbica. Bierzmowanie w blasku Prymasa Tysiąclecia

Grzegorz Jacek Pelica

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W poniedziałek 7 czerwca bp Józef Wróbel udzielił sakramentu bierzmowania grupie uczniów szkoły podstawowej z parafii Wierzbica i Syczyn. Uroczystość miała miejsce w kościele Matki Bożej Ostrobramskiej i św. Wojciecha w Wierzbicy.

Przypominając o przygotowaniu Kościoła w Polsce do beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego, bp Wróbel przybliżył postać Prymasa Tysiąclecia na tle mrocznych czasów realnego socjalizmu. Przywołał barwne epizody z dzieciństwa i młodości Sługi Bożego, burząc nieprawdziwe wyobrażenia i mity, które rzutują i dzisiaj na stosunek zauroczonych swoimi dziećmi młodych rodziców, niedostrzegających realnych wyzwań i autentycznych problemów dorastającej młodzieży. Nie pozwala to na kształtowanie dojrzałych postaw i zachowań, przygotowujących do odpowiedzialności w życiu społecznym i rodzinnym. Generuje postawy roszczeniowe wobec szkoły i Kościoła, a potem wobec osoby, z którą trzeba dzielić małżeńskie powołanie.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W tak potrzebnej wszystkim pokoleniom refleksji, ksiądz biskup ukazał trudną drogę kapłańską ks. S. Wyszyńskiego, któremu nie oszczędzono szykan i więzienia. Przypomniał, że inspiracje do diametralnej przemiany swojej postawy Prymas Tysiąclecia zawdzięczał rodzicom, ich świadectwu wiary i modlitwy, przywiązania do Matki Bożej i Jej serdecznego spojrzenia. - Jakże każdy człowiek w oczach Bożych musi być ważny! - zastanawiał się na progu dojrzałej posługi Bogu i ludziom, podejmując studia z prawa i nauk społecznych. Dlatego człowiekowi należy okazywać szacunek, szanując jego fundamentalne prawa i godność, które były deptane w czasach komunistycznych - powiedział bp Wróbel. - Jak pomóc w rozwoju Polski, w wychodzeniu z zaprogramowanej biedy materialnej i moralnej, a z drugiej strony uniknąć kolejnego rozlewu krwi? To kwestie, z którymi zmagał się Prymas Polski na tle krwawej rewolucji na Węgrzech. A przecież szanować ludzką godność i prawa człowieka to nic innego jak realizować przykazanie miłości bliźniego, którego uczy nas Pan Jezus w Ewangelii. Oszukiwać, okłamywać, zniesławiać drugiego człowieka to deptać jego godność i prawa! - przypominał ksiądz biskup za kard. Wyszyńskim, który głosił rocznie ok. 600 kazań, z czego 75% poświęcał tematyce społecznej, ucząc kultury życia społecznego.

Reklama

Bierzmowani prosili, aby każda parafia była wspólnotą wiary i miłości, przyciągającą do Boga tych, którzy tracą wiarę przez brak miłości wzajemnej. Modlili się o rozwijanie darów Ducha Świętego i mężne świadectwo obecności Boga w świecie. Podziękowania za przygotowanie do sakramentu skierowano pod adresem proboszcza ks. Krzysztofa Proskury, ks. Grzegorza Garbacza, dotychczasowego katechety w Wierzbicy, który podjął nowe wyzwania w parafii Wirkowice i katechetki Haliny Rybaczuk. Słowa wdzięczności przyjął ks. Zbigniew Szcześniak z Cycowa i ks. Ryszard Dębowski z Syczyna; tam rodzice ofiarowali ławki przed kościołem. Świątynia w Wierzbicy otrzymała od rodziców i chrzestnych dzieci I-komunijnych i bierzmowanych witraż „chorych nawiedzać”. Poświęcając pamiątkowe krzyżyki, bp Wróbel życzył młodym, aby przyjmując inspiracje Ducha Świętego szli przez życie czyniąc to, co dobre, piękne i szlachetne.

Fotorelacja na https://www.facebook.com/Niedziela-Lubelska-112621833628172


2021-06-11 05:37

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Świadectwo: Zanim urodził się nasz syn, lekarze proponowali aborcję

2023-12-02 21:04

[ TEMATY ]

świadectwo

Bliżej Życia z wiarą

Archiwum rodzinne

„Modliliśmy się o cud dla naszego dziecka, tymczasem to on okazał się cudem dla nas” – mówią Olga i Paweł Dębowscy o swoim synu. Zanim się urodził, lekarze proponowali aborcję.

Olga i Paweł Dębowscy to małżeństwo z 5-letnim stażem. Poznali się 20 lat temu, ale przez ponad 11 żyli w niesakramentalnym związku. Przyznają, że ich wiara sprowadzała się do chodzenia do kościoła dwa razy w roku: ze święconką na Wielkanoc i ewentualnie w Boże Narodzenie. – Wszystko podporządkowaliśmy gonitwie za fałszywym szczęściem, które miały nam zapewnić pieniądze i niezależność – opowiadają tygodnikowi Bliżej Życia z Wiarą.

CZYTAJ DALEJ

Uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najśw. Maryi Panny 8 grudnia na Jasnej Górze

2023-12-07 19:03

[ TEMATY ]

Jasna Góra

niepokalane poczęcie NMP

Karol Porwich/Niedziela

Tegoroczna uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny ma na Jasnej Górze wyjątkowy charakter. 8 grudnia przypada 70. rocznica Apelu Jasnogórskiego, „modlitwy polskich serc”, jak nazwał ją św. Jan Paweł II.

Od samego początku jest wołaniem w intencjach Kościoła i Polski. Jubileuszowy Apel, który poprowadzi Prymas Polski abp Wojciech Polak, poprzedzi „hołd z kwiatów” na wzór rzymski złożony na placu przed figurą Maryi Niepokalanej. To już od lat wyraz szczególnej łączności Jasnej Góry z Watykanem i pamięci o papieżu oraz ważny akcent świętowania Uroczystości Niepokalanego Poczęcia Najświętszej MP w częstochowskim sanktuarium.

CZYTAJ DALEJ

Franciszek: tajemnica Maryi to zadziwienie dziełami Boga i wierność w rzeczach prostych

2023-12-08 12:48

[ TEMATY ]

Matka Boża

Franciszek

Karol Porwich/Niedziela

Maryja strzegła serca całkowicie wolnego od grzechu poprzez zadziwienie dziełami Boga i wierność w rzeczach prostych - wskazał papież w rozważaniu poprzedzającym modlitwę „Anioł Pański” w uroczystość Niepokalanego Poczęcia - 8 grudnia. Franciszek wygłosił je z okna biblioteki Pałacu Apostolskiego.

Ojciec Święty podkreślił, że zadziwienie dziełami Boga wyraża docenienie wartości darów Boga oraz radość z zaufania i czułości, jakie z sobą przynoszą. Dodał, iż ważne jest również dawanie świadectwa tego zadziwienia wobec innych, mówiąc o Bożych darach, o otrzymanym dobru, a nie tylko o codziennych problemach.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję