Reklama

Kalwaria Zebrzydowska: rozpoczęło się 389. Zebranie Plenarne Konferencji Episkopatu Polski

Jesienna wizyta biskupów "ad limina apostolorum" w Watykanie, duszpasterstwo po pandemii i formacja księży - to niektóre tematy rozpoczętego dziś w Kalwarii Zebrzydowskiej 389. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski. W Krakowie biskupi ponowią Akt poświęcenia Narodu Polskiego Najświętszemu Sercu Pana Jezusa, dokonany w czerwcu 1921 roku. Obrady zakończą się jutro.

2021-06-11 11:32

Episkopat News

Jednym z tematów będzie nadchodząca beatyfikacja kard. Stefana Wyszyńskiego i Matki Elżbiety Róży Czackiej. Przygotowania do tego wydarzenia oraz prace nad jego szczegółami omówi kard. Kazimierz Nycz, meropolita warszawski.

Biskupi podejmą m.in. temat wizyty „ad limina Apostolorum”, którą Episkopat Polski odbędzie w czterech grupach, przez cztery kolejne tygodnie października br. Każda z grup, jak zaznaczył rzecznik KEP ks. Leszek Gęsiak, na zakończenie pobytu spotka się z papieżem Franciszkiem. Pierwsza grupa rozpocznie swoją wizytę w dniu 4 października.

Reklama

Rzecznik KEP poinformowł, że podczas obecnych obrad biskupi ustalą praktyczne, techniczne strony tej wizyty. Zaznaczył, że we wszystkich diecezjach przytgotowywne są raporty dotyczące spraw, które następnie zostaną poruszone podczas spotkań polskich biskupów w watykańkich dykasteriach.

Odpowiawdając na jedno z pytań rzecznik KEP powtórzył, że jesienna wizyta polskich biskupów w Watykanie w żadnym wypadku nie odbywa się w trybie pilnym, zaś sugerowanie czegoś innego jest manipulacją.

Jednym z tematów obrad będzie też zapowiedziany przez Franciszka synod biskupów z całego świata, który rozpocznie prace w październiku, a którego nowością jest podzielenie go na kilka etapów. Do tego wydarzenia będzie się przygotowywał także Kościół w Polsce - zaznaczył ks. Gęsiak.

Reklama

Kolejnym tematem będzie dokument dotyczący formacji kapłańskiej „Droga formacji prezbiterów w Polsce. Ratio institutionis sacerdotalis pro Polonia”, który został już zatwierdzny w Watykanie. Data jego wejścia w życie ma zostać ogłoszone przez przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski.

Biskupi dyskutować będą także o sytuacji duszpasterskiej po wyjściu z pandemii, to znaczy jak prowadzić je po czasie, który także w sferze duszpasterskiej związany był z wieloma ograniczeniami - powiedział rzecznik KEP. Przypomniał, że premier zapowiedział złagodzenie obotrzeń sanitarnych w kościołach, dzięki czemu więcej osób będzie mogło romadzić się na mszach św. i innych wydarzeniach religijnych. W związku z tym, zaznaczył ks. Gesiak, biskupi będa mogli odwoływać nałożone wcześniej dyspense od uczestnictwa w niedzielnych mszach św.

Na Zebraniu Plenarnym biskupi podejmą również temat rodziny i duszpasterstwa rodzin z uwagi na przeżywany Rok Rodziny Amoris Laetitia, ustanowiony z woli papieża Franciszka.

Pod koniec pierwszego dnia obrad, 11 czerwca, w Uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa, biskupi udadzą się do Bazyliki Najświętszego Serca Pana Jezusa w Krakowie, na Mszę świętą, która rozpocznie się o godz. 18.00. Podczas Eucharystii nastąpi ponowienie Aktu poświęcenia Polski Najświętszemu Sercu Pana Jezusa. Akt ten odczyta przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki. W tym samym dniu Akt ten zostanie dokonany we wszystkich parafiach w Polsce.

Drugi dzień obrad, 12 czerwca, to w kalendarzu liturgicznym wspomnienie obowiązkowe Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny. W godzinach porannych biskupi będą celebrować Mszę świętą w Sanktuarium pasyjno-maryjnym oo. Bernardynów w Kalwarii Zebrzydowskiej. Liturgii przewodniczyć będzie i homilię wygłosi abp Marek Jędraszewski, metropolita krakowski.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Polska ponownie poświęcona!

2021-06-08 12:34

Niedziela Ogólnopolska 24/2021, str. 10-12

[ TEMATY ]

serce

Anna Wiśnicka

W jakim celu ponownie oddajemy nasz kraj Sercu Jezusa, skoro poświęcenie miało już miejsce w 1921 r. na Małym Rynku Krakowie?

Ojciec Robert Więcek, jezuita, dyrektor Krajowego Sekretariatu Apostolstwa Modlitwy, wyjaśnia: – To jak dmuchnięcie w popiół, który przykrywa żar, po to, by na nowo rozpalić serca wiernych gorejącym ogniem miłości. Skoro „ponownie”, to znaczy, że od czasu do czasu warto powrócić do źródeł. Z biegiem lat jakoś blednie wspomnienie o tym, co się wydarzyło. Duchowi synowie św. Ignacego Loyoli często powtarzają sentencję łacińską: repetitio mater studiorum est (powtarzanie jest matką wiedzy). W tym wyrażeniu także odkrywamy nutki nadziei związanej z tym ponowieniem. Jeszcze jedna myśl ojca Ignacego, która powtarza się w dynamice Ćwiczeń duchowych: mówi on, że nie ilość treści, a smakowanie nasyca duszę – o takie sycenie chodzi.

CZYTAJ DALEJ

Diecezja opolska: neoprezbiterzy posłani do parafii

2021-06-09 10:14

[ TEMATY ]

Opole

zmiany księży

zmiany personalne

diecezja.opole.pl

3 neoprezbiterów z diecezji opolskiej zostało posłanych na parafie.

Ks. Michał Banaś pochodzi z parafii św. Marii Magdaleny w Łambinowicach. Urodził się 25 lutego 1992 r. jako syn Sławomira i Joanny. Ma dwójkę młodszego rodzeństwa – brata i siostrę. Szkołę średnią ukończył w Nysie, a po zdaniu egzaminu maturalnego studiował na Uniwersytecie Opolskim na kierunku Dziennikarstwo i komunikacja społeczna uzyskując licencjat. Pracę magisterską pt. „Stosowanie nowych mediów w głoszeniu słowa Bożego na przykładzie działalności o. Adama Szustaka OP” napisał na seminarium naukowym z homiletyki, mediów i komunikacji pod kierunkiem ks. prof. Marka Lisa. Na obrazku prymicyjnym umieścił słowa pochodzące z Listu do Rzymian „Albowiem z Niego i przez Niego, i dla Niego jest wszystko. Jemu chwała na wieki! Amen”. Zainteresowaniami teologicznymi są teologia pastoralna oraz zagadnienia związane z homiletyką oraz mediami. Poza tym interesuje się turystyką, lotnictwem cywilnym, gotowaniem, majsterkowaniem, oraz lubi jazdę na rowerze.

CZYTAJ DALEJ

Przegląd "Niedzieli Wrocławskiej" na 13 czerwca 2021

2021-06-12 16:35

Niedziela

Co znajdziemy w najnowszym numerze "Niedzieli Wrocławskiej"? Zapraszamy do obejrzenia przeglądu prasy

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję