Reklama

Globalna wioska w Kłomnicach

Kłomnice to mała miejscowość leżąca przy drodze z Częstochowy do Radomska. Miejscowość szczyci się pięknym XVIII-wiecznym kościołem św. Marcina, który został wybrany spośród wielu polskich zabytków architektury sakralnej, by Msza św. odprawiona 12 maja br. w jego wnętrzu stała się, dzięki bezpośredniej transmisji Telewizji Polonia, udziałem Polonusów rozrzuconych po całym świecie. Realizatorzy niezwykle starannie wybierają miejsca, tak by kojarzyły się one z konkretnym regionem kraju, z charakterystyczną dla polskich świątyń atmosferą.

W Kłomnicach pierwszy drewniany kościół stanął już w XIV wieku, a jego fundatorami byli miejscowi, kłomniccy dziedzice. W następnych latach świątynia była sukcesywnie rozbudowywana, ale w wieku XVIII kościół rozpadł się ze starości. W końcu tego samego stulecia dziedzic Załuski wybudował więc nową świątynię, murowaną, służącą wiernym po dzień dzisiejszy.
- Patrząc na historie polskich kościołów, widać, jak odbija się w nich dramatyzm dziejów naszego kraju - mówił red. Jerzy Klechta przed rozpoczęciem uroczystej Eucharystii. - Podczas licznych wojen, najazdów dewastowano świątynie, niszczono je - tak było podczas wojen z Krzyżakami, Szwedami, bolszewikami. Gdy we wrześniu 1939 r. Niemcy bombardowali Polskę, najłatwiejszym celem okazały się świątynie. Bomby spadły także na kościół w Kłomnicach. Po wojnie długo go odbudowywano. Właśnie kończy się jego renowacja. W świątyni szczególną uwagę zwracają obrazy. Największą zaś - XVIII-wieczny obraz przedstawiający św. Mikołaja - najcenniejszy zabytek kościoła. W świątyni dominują jednak dzieła XIX-wieczne. Kościół jest mieszanką rożnych stylów - późny barok, neobarok, w ołtarzach bocznych pojawiają się elementy klasycystyczne. W ołtarzu głównym widnieje obraz Trójcy Świętej, obok późnobarokowe rzeźby przedstawiające świętych Piotra i Pawła oraz św. Stanisława i św. Wojciecha.
Kościół św. Marcina w małej miejscowości stał się na chwilę świątynią parafialną dla całej Polonii. Przy ołtarzu stanęli, obok gospodarza miejsca - ks. prob. Zdzisława Władysława Bednarza, ks. prob. Ireneusz Trzebski z Rzerzęczyc, ks. Jacek Kowalik z Florydy i ks. Jarosław Zając.
Homilię wygłosił wikariusz biskupi ds. mediów, redaktor naczelny Niedzieli - ks. inf. Ireneusz Skubiś. Środek kościoła zajęły poczty sztandarowe, orkiestra Ochotniczej Straży Pożarnej i dzieci z zespołu "Płomyczki Kłomnickie". Na chórze ustawił się zespół folklorystyczny " Klepisko", dbający tego dnia o oprawę muzyczną uroczystości. Mszy św. koncelebrowanej przewodniczył ks. prob. Zdzisław Bednarz, a kazanie wygłosił ks. inf. Ireneusz Skubiś. Dotyczyło ono w głównej mierze roli mediów we współczesnym świecie, zwłaszcza mediów katolickich. Przedrukowujemy je na prośbę naszych czytelników.
"Dzisiaj - dzięki działaniu mediów - świat w jednym momencie może się skupić w jednym miejscu. Jak to się dziś mówi - świat stał się globalną wioską. Coś może się dziać bardzo daleko od nas, ale za pomocą mediów wydarzenie to może zobaczyć cały świat. Choćby ta Msza św., tak pięknie przygotowana przez tutejszą parafię, jest oglądana równocześnie w Nowym Jorku, w Chicago, na Florydzie, na całym świecie. Media dają nam szansę bycia razem. I jednocześnie uświadamiają, co dzisiaj oznacza głoszenie Ewangelii. Kiedyś jeden z gości Niedzieli, odwiedzając redakcyjny pokój internetowy, zauważył: Wy przecież możecie ewangelizować nawet Chiny! Miał rację! Media dają szansę niespotykanego w dziejach ludzkości głoszenia Ewangelii. Od 2 tys. lat głoszona jest nauka Chrystusa, a wiemy, że nie dotarła ona jeszcze do wielu miejsc i ludzi. Dzięki mediom można trafić do nich szybciej. Dlatego dziękujmy Bogu za te możliwości, za szansę uczestniczenia w wielu programach ewangelizacyjnych, przybliżających Boże prawdy, prawdy ewangeliczne. To media sprawiają, że ludzkość staje się rodziną. Zapewne dlatego tak bolą nas złe wiadomości. Nieraz oglądając dziennik telewizyjny cierpimy wręcz od nagromadzonego tam nieszczęścia i tragedii bliźnich. Bywa także, że media pomagają ludziom biednym i cierpiącym w powrocie do normalności. Chciałbym dzisiaj powiedzieć wszystkim, że zesłanie Ducha Świętego dzieje się na naszych oczach - przez błogosławieństwo dobrych, mądrych mediów. Wzywam więc wszystkich dziennikarzy, by wiedząc, że mają tak wielkie możliwości, służyli dobru i prawdzie. Dziennikarstwo jest wspaniałym zawodem, ale także niebezpiecznym, jeśli wykonuje go człowiek bez sumienia i serca. Bo wtedy to, co mogłoby być multiplikowane, głoszone jako dobro, jest propagowaniem czegoś, co jest złe, krzywdzące, przynoszące szkodę. Dlatego, Bracia Dziennikarze, nie wolno Wam zapominać o odpowiedzialności, jaka jest przypisana do tego zawodu. Staliście się odpowiedzialni za wygląd globalnej wioski, za to, czym żyją ludzie, jakie mają sumienia, wrażliwość, poczucie dobra i sprawiedliwości. Współcześnie formacja sumienia nie jest dokonywana wyłącznie przez Kościół. Udział w tym dziele mają także świeccy - dziennikarze, literaci, artyści, wszyscy, którzy służą prawdzie i pięknu, a nade wszystko miłości. Tak brzmi również przesłanie do wszystkich Polaków na Zielone Świątki - byśmy chcieli służyć dobru, Ewangelii, byśmy nie zaniedbywali w rodzinach czytania katolickiej książki, oglądania katolickich programów telewizyjnych, słuchania dobrych audycji radiowych, byśmy nie zaniedbywali lektury katolickiej gazety. By katolicka gazeta szła z Wami przez życie, do Waszych domów, by Wam pomagała żyć i trwać przy wierze, bronić ważnych dla chrześcijaństwa wartości.
Trzeba nam także dziś zjednoczyć się w obronie Kościoła, potężnie atakowanego w mediach. Oglądając niektóre programy, ma się wrażenie, że ludzie Kościoła to najgorszy gatunek ludzi. Właśnie tak nas czasem malują w mediach. Dlatego my, katolicy, musimy wiedzieć, że trzeba nam iść za dobrem, że trzeba poszukiwać tego dobra, że trzeba studiować naukę Ojca Świętego i Kościoła. Gdzie tego szukać? Przede wszystkim w katolickiej gazecie, w katolickich mediach. A więc - niech Duch Święty nas ogarnie dzisiaj, gdy patrzymy na Chrystusa wstępującego do nieba. On nas umiłował i stale zaprasza do siebie. Wstąpił do nieba jako pierwszy i powiedział, że w domu Ojca jest mieszkań wiele (por. J 14, 2), i do tych mieszkań Ojca Niebieskiego nas wszystkich zaprasza. Życzę tego sobie i Wam. Amen".
Coraz częściej powraca w mediach kwestia ich etyki, ogromnej roli w kształtowaniu ludzkich sumień. Dyskusja ta sprowadza się do pytania: Czy widzowie, wpływający na tzw. oglądalność, powinni kształtować obraz mediów, czy przeciwnie - media powinny wpływać na kształt naszego widzenia świata? Wystąpienie Redaktora Naczelnego Niedzieli traktujemy jako głos w tej dyskusji.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Jędraszewski: próbuje się stosować perfidne metody nacisku obiecując pieniądze za to, abyśmy odeszli od Bożego prawa

2021-09-19 14:56

[ TEMATY ]

abp Marek Jędraszewski

Karol Porwich/Niedziela

Próbuje się stosować perfidne metody nacisku obiecując pieniądze za to, abyśmy odeszli od Bożego prawa i przyjęli to w imię tzw. tolerancji; uwłacza to godności człowieka - powiedział w niedzielę na Jasnej Górze podczas Pielgrzymki Ludzi Pracy metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski.

We mszy św. odprawianej na jasnogórskim szczycie pod przewodnictwem metropolity wrocławskiego arcybiskupa Józefa Kupnego - krajowego duszpasterza Ludzi Pracy - brali udział przedstawiciele różnych branż i zawodów, przede wszystkim członkowie NSZZ „Solidarność”. Jak co roku do Częstochowy przyjechali też członkowie rodziny ks. Jerzego Popiełuszki – patrona „S”, który zainicjował spotkania robotników na Jasnej Górze, a także przedstawiciele rządu, parlamentu oraz regionalnych władz.

CZYTAJ DALEJ

Abp Jędraszewski do chorych: krzyż mówi nam o miłości

2021-09-17 16:36

[ TEMATY ]

abp Marek Jędraszewski

chorzy

Karol Porwich /Niedziela

– Krzyż mówi nam o miłości, która jest darem dla nas – powiedział abp Marek Jędraszewski. Metropolita krakowski przewodniczył Mszy św. w czasie Diecezjalnej Pielgrzymki Osób Chorych i Niepełnosprawnych do Sanktuarium Krzyża Świętego w Mogile.

Abp Jędraszewski zwrócił uwagę, że miłość Boga do człowieka przybrała kształt daru, którym jest Jego Jednorodzony Syn. Przyjęcie tego daru, którym jest Jezus Chrystus, jest warunkiem zbawienia człowieka.

CZYTAJ DALEJ

Wkrótce ogłoszenie daty ŚDM w Lizbonie

2021-09-19 20:08

facebook.com/sandomierzSDM

4 października Komitet Organizacyjny ŚDM Lizbona 2023 ogłosi dokładne daty spotkania młodych. W najbliższym czasie spodziewana jest też publikacja papieskiego orędzia na tegoroczny ŚDM, obchodzony w diecezjach na całym świecie.

Jak poinformował Komitet Organizacyjny ŚDM Lizbona 2023, w poniedziałek 4 października zostanie ogłoszona data spotkania młodych, oraz poprzedzających go Dni w Diecezjach, które od 1997 r. towarzyszą temu wydarzeniu. Hasłem spotkanie, które odbędzie się latem 2023 r. w stolicy Portugalii, są słowa zaczerpnięte z Ewangelii wg św. Łukasza: "Maryja wstała i poszła z pośpiechem” (Łk 1,39). Do tej pory organizatorzy opublikowali oficjalny hymn spotkania (którego polska wersja pt. "Powietrze już drga" została zaprezentowana w 5. rocznicę ŚDM w Krakowie) oraz modlitwę przygotowującą do spotkania. Oprócz daty, duszpasterstwa młodych na całym świecie czekają także na ogłoszenie patronów tej edycji ŚDM oraz miejsc głównych celebracji.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję