Reklama

Niedziela Częstochowska

Częstochowa: debata nt. doświadczenia religijnego w świecie zsekularyzowanym

[ TEMATY ]

Częstochowa

debata

Ks. Mariusz Frukacz

Wiara, doświadczenie religijne, doświadczenie Boga w świecie zsekularyzowanym - to tematyka debaty, która odbyła się 25 listopada w Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie. Debatę nt. „Gorliwość o dom Twój, Panie, pożera mnie". Doświadczenie religijne w rzeczywistości zsekularyzowanej” zorganizowała Pracownia Komparatystyki Kulturowej Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie.

W debacie, którą poprowadzili: Aleksandra Mieczyńska i dr hab. Adam Regiewicz kierownik Pracowni Komparatystyki Kulturowej wzięli udział: Paweł Bramson, bliski współpracownik naczelnego rabina Polski, Michaela Josepha Schudricha, reprezentujący Gminę żydowską w Warszawie, Dariusz Basiński, aktor, muzyk, producent, związany z Mumio, ks. dr hab. Marek Uglorz, pastor w kościele ewangelicko-augsburskim, adiunkt w Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie i członek XII synodu Kościoła oraz ks. dr Jarosław Grabowski, wykładowca dogmatyki i ekumenizmu w Wyższym Seminarium Duchownym Archidiecezji Częstochowskiej.

Reklama

Punktem wyjścia do dyskusji był film dokumentalny pt. „Księżyc to Żyd” Michała Tkaczyńskiego poświęcony Pawłowi Bramsonowi.

„Żyjąc w świecie, który absolutyzuje laickość kultury, jesteśmy poddawani permanentnie mechanizmom sekularyzacji. Dlatego bardzo ważne są różne doświadczenia Boga osób, które są wpisane w różne porządki wyznaniowe”. - podkreślił dr hab. Adam Regiewicz i dodał ,że „sekularyzacja jest faktem, a polska myśl politologiczna podjęła myśl francuską, która oddziela państwo od Kościoła”.

Kierownik Pracowni Komparatystyki Kulturowej podkreślił również, że „doświadczenie religijne potrzebuje świadka wiary”.

Reklama

O darmowej miłości Bożej ważnej w doświadczeniu religijnym mówił Dariusz Basiński i określił ją jako „coś nieprawdopodobnie pięknego”. - Bóg jest tym, Który może człowieka obdarzyć wolnością. Bóg jest w historii obecny. Jest Bogiem historii mojego życia. - mówił Basiński.

Natomiast ks. ks. dr hab. Marek Uglorz mówiąc o doświadczeniu religijnym wskazał na to, że „nie tylko człowiek wierzy w Boga, ale ważna jest wiara Boga w człowieka”. - Wiara to dynamika. Jesteśmy przejęci archetypem Abrahama, co oznacza, że musimy iść przed siebie. Codziennie muszę poznawać siebie. - podkreślił duchowny Kościoła luterańskiego.
„Dzisiaj makdonaldyzacja świata sprawiła to, że świat próbuje żyć na zewnątrz. Człowiek współczesny został oduczony wejść do wnętrza siebie”. - kontynuował ks. Uglorz.

„Wielu wierzących dzisiaj nie ma doświadczenia osobowego Boga. Brakuje doświadczenia spotkania osoby z Osobą”. - dodał z kolei ks. dr Jarosław Grabowski i podkreślił, że „doświadczenie religijne prowadzi do nawrócenia”.

Odnosząc się do problemu tradycji ks. Grabowski zaznaczył, że „tradycja jest związana z przekazywanie treści objawionych i z doświadczaniem tych treści”. - Bardzo ważna jest odpowiedzialność za przekaz wiary. Potrzebny jest entuzjazm wiary a świadkowie wiary są zawsze przekonywujący i pomagają nam odkryć świeżość wiary, taką wierność Panu Bogu na co dzień. - podsumował ks. Grabowski.

„Tradycja w moim życiu była też wiarą”. - mówił Paweł Bramson, który będąc katolikiem, kibicem Legii, sam wyznając poglądy antysemickie, już jako człowiek dorosły dowiedział się, że ma korzenie żydowskie i po długim wewnętrznym procesie musiał zmierzyć się z własną tożsamością i historią rodziny, i stał się ortodoksyjnym wyznawcą judaizmu.

„To było bardzo trudne dla mnie. To był najcięższy okres w moim życiu. Musiałem zmienić moje życie, odkryć siebie na nowo”. - wspominał Bramson i dodał ,że „najpierw było wewnętrzne przymierze z Bogiem”.

„Czym bliżej jestem Boga tym bardziej jestem spokojny”. - kontynuował bohater filmu „Księżyc to Żyd”.

Aleksandra Mieczyńska podsumowując spotkanie zaznaczyła, że „doświadczenie religijne ma do odegrania bardzo ważną rolę w życiu człowieka”. - Jest jednak Ktoś z kim spotkanie ma bardzo ważne znaczenie dla człowieka - podsumowała Mieczyńska.

W spotkaniu wzięli udział m. in. wykładowcy i studenci Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie, młodzież z Liceum im. Juliusza Słowackiego w Częstochowie, duchowni, przedstawiciele świata kultury i mediów.

2013-11-26 07:38

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Częstochowa: spotkanie ze Zbigniewem Ziobro

[ TEMATY ]

Częstochowa

spotkanie

zaproszenia

lublincompl / Foter.com / CC BY-ND

28 czerwca 2013 r. (piątek) o godz. 14.00 w Hucie Częstochowa (ul. Kucelińska 22) prezes Solidarnej Polski Zbigniew Ziobro spotka się ze Związkami Zawodowymi, aby omówić obecną sytuację w zakładzie. Po spotkaniu odbędzie się konferencja prasowa.

CZYTAJ DALEJ

USA: W Waszyngtonie uczczono pamięć prof. Juliana Kulskiego, powstańca i znanego architekta

2021-09-17 19:52

[ TEMATY ]

pogrzeb

powstaniec

Waszyngton

Wikipedia

Julian Eugeniusz Kulski

Julian Eugeniusz Kulski

W Waszyngtonie odbyła się w piątek msza żałobna po śmierci prof. Juliana Eugeniusza Kulskiego, uczestnika Powstania Warszawskiego, cenionego architekta i działacza. Był wielkim Polakiem, bohaterem powstania; przyczynił się do rozwoju polsko-amerykańskich relacji - podkreślił premier Mateusz Morawiecki.

"Dziś żegnamy postać szczególnie zasłużoną dla odzyskania niepodległości przez Polskę, osobę, która wielce przyczyniła się do rozwoju społeczeństwa obywatelskiego i postaw patriotycznych, a także do budowy dobrych stosunków polsko-amerykańskich" - napisał premier w liście odczytanym przez ambasadora Piotra Wilczka podczas mszy w katedrze św. Mateusza Apostoła w Waszyngtonie.

CZYTAJ DALEJ

Prymas Polski: pasterskie serce nie może się zamknąć

2021-09-18 15:39

[ TEMATY ]

abp Wojciech Polak

Episkopat.news,

„Pasterskie serce nie może się zamknąć. Pasterskie serce nie może nie odczuwać bólu” – mówił Prymas Polski abp Wojciech Polak nawiązując do odejść z Kościoła wskutek zgorszenia czy rozczarowania. „Musi być w nas gotowość Dobrego Pasterza, który szuka, który się troszczy” – dodał.

Metropolita gnieźnieński przewodniczył 18 września w południe Mszy św. stanowiącej centralny punkt dziękczynienia archidiecezji gnieźnieńskiej za beatyfikację kard. Stefana Wyszyńskiego „ojca, pasterza i biskupa”, w którym – jak podkreślił –„widzieliśmy i wciąż widzimy dobrego pasterza”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję