Reklama

Niedziela Częstochowska

Częstochowa: debata nt. doświadczenia religijnego w świecie zsekularyzowanym

[ TEMATY ]

Częstochowa

debata

Ks. Mariusz Frukacz

Wiara, doświadczenie religijne, doświadczenie Boga w świecie zsekularyzowanym - to tematyka debaty, która odbyła się 25 listopada w Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie. Debatę nt. „Gorliwość o dom Twój, Panie, pożera mnie". Doświadczenie religijne w rzeczywistości zsekularyzowanej” zorganizowała Pracownia Komparatystyki Kulturowej Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie.

W debacie, którą poprowadzili: Aleksandra Mieczyńska i dr hab. Adam Regiewicz kierownik Pracowni Komparatystyki Kulturowej wzięli udział: Paweł Bramson, bliski współpracownik naczelnego rabina Polski, Michaela Josepha Schudricha, reprezentujący Gminę żydowską w Warszawie, Dariusz Basiński, aktor, muzyk, producent, związany z Mumio, ks. dr hab. Marek Uglorz, pastor w kościele ewangelicko-augsburskim, adiunkt w Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie i członek XII synodu Kościoła oraz ks. dr Jarosław Grabowski, wykładowca dogmatyki i ekumenizmu w Wyższym Seminarium Duchownym Archidiecezji Częstochowskiej.

Reklama

Punktem wyjścia do dyskusji był film dokumentalny pt. „Księżyc to Żyd” Michała Tkaczyńskiego poświęcony Pawłowi Bramsonowi.

„Żyjąc w świecie, który absolutyzuje laickość kultury, jesteśmy poddawani permanentnie mechanizmom sekularyzacji. Dlatego bardzo ważne są różne doświadczenia Boga osób, które są wpisane w różne porządki wyznaniowe”. - podkreślił dr hab. Adam Regiewicz i dodał ,że „sekularyzacja jest faktem, a polska myśl politologiczna podjęła myśl francuską, która oddziela państwo od Kościoła”.

Kierownik Pracowni Komparatystyki Kulturowej podkreślił również, że „doświadczenie religijne potrzebuje świadka wiary”.

Reklama

O darmowej miłości Bożej ważnej w doświadczeniu religijnym mówił Dariusz Basiński i określił ją jako „coś nieprawdopodobnie pięknego”. - Bóg jest tym, Który może człowieka obdarzyć wolnością. Bóg jest w historii obecny. Jest Bogiem historii mojego życia. - mówił Basiński.

Natomiast ks. ks. dr hab. Marek Uglorz mówiąc o doświadczeniu religijnym wskazał na to, że „nie tylko człowiek wierzy w Boga, ale ważna jest wiara Boga w człowieka”. - Wiara to dynamika. Jesteśmy przejęci archetypem Abrahama, co oznacza, że musimy iść przed siebie. Codziennie muszę poznawać siebie. - podkreślił duchowny Kościoła luterańskiego.
„Dzisiaj makdonaldyzacja świata sprawiła to, że świat próbuje żyć na zewnątrz. Człowiek współczesny został oduczony wejść do wnętrza siebie”. - kontynuował ks. Uglorz.

„Wielu wierzących dzisiaj nie ma doświadczenia osobowego Boga. Brakuje doświadczenia spotkania osoby z Osobą”. - dodał z kolei ks. dr Jarosław Grabowski i podkreślił, że „doświadczenie religijne prowadzi do nawrócenia”.

Odnosząc się do problemu tradycji ks. Grabowski zaznaczył, że „tradycja jest związana z przekazywanie treści objawionych i z doświadczaniem tych treści”. - Bardzo ważna jest odpowiedzialność za przekaz wiary. Potrzebny jest entuzjazm wiary a świadkowie wiary są zawsze przekonywujący i pomagają nam odkryć świeżość wiary, taką wierność Panu Bogu na co dzień. - podsumował ks. Grabowski.

„Tradycja w moim życiu była też wiarą”. - mówił Paweł Bramson, który będąc katolikiem, kibicem Legii, sam wyznając poglądy antysemickie, już jako człowiek dorosły dowiedział się, że ma korzenie żydowskie i po długim wewnętrznym procesie musiał zmierzyć się z własną tożsamością i historią rodziny, i stał się ortodoksyjnym wyznawcą judaizmu.

„To było bardzo trudne dla mnie. To był najcięższy okres w moim życiu. Musiałem zmienić moje życie, odkryć siebie na nowo”. - wspominał Bramson i dodał ,że „najpierw było wewnętrzne przymierze z Bogiem”.

„Czym bliżej jestem Boga tym bardziej jestem spokojny”. - kontynuował bohater filmu „Księżyc to Żyd”.

Aleksandra Mieczyńska podsumowując spotkanie zaznaczyła, że „doświadczenie religijne ma do odegrania bardzo ważną rolę w życiu człowieka”. - Jest jednak Ktoś z kim spotkanie ma bardzo ważne znaczenie dla człowieka - podsumowała Mieczyńska.

W spotkaniu wzięli udział m. in. wykładowcy i studenci Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie, młodzież z Liceum im. Juliusza Słowackiego w Częstochowie, duchowni, przedstawiciele świata kultury i mediów.

2013-11-26 07:38

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Szczęśliwa Częstochowa

Niedziela częstochowska 26/2017, str. 4

[ TEMATY ]

Częstochowa

Jan Paweł II

Wydawnictwo Zakonu Paulinów, Jasna Góra

Czerwiec kojarzy nam się w Częstochowie z pielgrzymkami na Jasną Górę św. Jana Pawła II – w tym miesiącu było ich aż pięć: 4-6 czerwca 1979 r., 18-21 czerwca 1983 r., 12-13 czerwca 1987 r., 4 czerwca 1997 r. i 17 czerwca 1999 r. Ta najgłośniejsza, związana ze Światowymi Dniami Młodzieży w Częstochowie, miała miejsce w dniach 14-16 sierpnia 1991 r.

CZYTAJ DALEJ

Św. Maksymilian Maria Kolbe – Rycerz Niepokalanej

Niedziela podlaska 31/2018, str. VII

[ TEMATY ]

św. Maksymilian Kolbe

Archiwum Ojców Franciszkanów w Niepokalanowie

Z pewnością większości kojarzy się przede wszystkim z obozowym pasiakiem i oddaniem życia za współwięźnia, jednak jego męczeńską śmierć poprzedziło wiele lat równie heroicznej walki, aby zdobyć cały świat dla Chrystusa przez Niepokalaną

Dwie korony

CZYTAJ DALEJ

W. Brytania/ Rząd: szczepienia zapobiegły 60 tys. zgonów i 22 mln zakażeń

2021-07-29 20:29

[ TEMATY ]

Wielka Brytania

COVID‑19

szczepienia

Karol Porwich/Niedziela

Dobowa liczba nowo wykrytych przypadków koronawirusa w Wielkiej Brytanii znów przekroczyła 30 tys., jednak jak podała w czwartek rządowa agencja Public Health England, w samej tylko Anglii szczepienia zapobiegły ok. 60 tys. zgonów i 22 mln zakażeń.

W ciągu ostatniej doby wykryto 31 117 zakażeń, co jest drugim dniem ze znaczącym - o prawie 3400 w stosunku do poprzedniego dnia - wzrostem, mającym miejsce po rekordowej serii siedmiu kolejnych dni ze spadkami dobowych statystyk zakażeń. Nadal jednak łączny bilans z siedmiu ostatnich dni - 204,7 tys. - jest wyraźnie, bo o 37 proc., niższy od tego z poprzednich siedmiu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję