Reklama

Arcydzieła ze smalty i nie tylko

W kartonach, pudełkach i workach różnego rodzaju w pracowni ks. Henryka Kaszyckiego skrzą się różnokolorowe kostki. To tworzywo, z którego powstaną mozaiki. Na środku, przy dużym stole, pochylona postać z pincetą w dłoni uważnie wpatruje się w szkic rozpoczętego obrazu. To ks. Henryk - znany w Polsce mozaicysta z wykształceniem artystycznym zdobytym we Włoszech.
Jak sam mówi, Pan Bóg postawił na jego drodze mistrzów, którzy odkryli i pomogli rozwinąć mu talent. Obecny dyrektor Liceum Salezjańskiego w Bydgoszczy, jeszcze jako kleryk, poznał ks. Wincentego Kiliana, który wprowadził go w arkana sztuki sakralnej. Początkowo wykonywał proste ćwiczenia, aż pewnego dnia jego opiekun polecił mu dokończenie układania aureoli w wykonywanej właśnie mozaice. Stopniowo ks. Henryk wprawiał się w różnych zadaniach mozaicysty, a po studiach filozoficznych, wchodzących w skład salezjańskiego wykształcenia, został wysłany przez przełożonych do Włoch, aby rozwijać na chwałę Bożą swoje uzdolnienia, poznać kulturę i nauczyć się mowy mieszkańców Italii. Miał niebywałą okazję uczenia się w Watykańskiej Szkole Mozaiki, gdzie doskonalił swoje umiejętności przez trzy wakacyjne semestry. Zainspirowały go najdawniejsze próbki sztuki sakralnej znajdujące się w katakumbach. Pokazał więc w mozaice m.in.: św. Kaliksta, św. Damazego i św. Cecylię, doskonale stylizując te postacie według starożytnych wzorów. Ks. Kaszycki zdał egzamin mistrzowski w Rawennie.
W bydgoskiej pracowni powstają obrazy wykonywane różnymi technikami i w różnym materiale. Wizerunek Matki Bożej Kodeńskiej, nad którym obecnie pracuje ks. Henryk, układany jest techniką negatywu na papierze. Odpowiednio przygotowane kostki z produkowanej w Wenecji przez firmę Orsoni smalty (od wł. smaltire - topić; szkliwo łączone z tlenkami metali, nigdy nie zmieniające barwy) umieszczane są na pokrytej klejem tekturze. Jest to bardzo ciekawa, ale i trudna technika, ponieważ mozaicysta widzi przez cały czas jedynie negatyw tworzonego przez siebie obrazu. Jeśli wymiary mozaiki uniemożliwiają przeniesienie jej w całości, jest wkładana do zaprawy fragmentami. Dopiero po związaniu kostek z podłożem i zdjęciu papieru artysta może nacieszyć oczy ostatecznym kształtem swego dzieła.
Ogromna gradacja odcieni smaltowych kostek pozwala na malarskie przedstawienie nawet najdrobniejszych szczegółów.
Mniejsze mozaiki, jak chociażby wizerunek św. Cecylii, ks. Kaszycki "maluje" techniką pozytywu na glinie, która jest jeszcze bardziej pracochłonna, ponieważ w ułożonym już obrazie każda kostka musi być oczyszczona skalpelem lub ostrą igłą, aby jak najdokładniej związała się z lepiszczem.
Ksiądz Dyrektor zdobył specjalizację w mozaice sztyftowej, będącej nb. wynalazkiem Watykańskiej Szkoły Mozaiki. Tworzy się ją z maleńkich elementów, najczęściej przygotowywanych samodzielnie, co pozwala na wykonanie z wielką precyzją zaplanowanego rysunku.
Pracownię ks. Kaszyckiego często odwiedzają uczniowie, z którymi duchowy syn ks. Bosko, opiekuna i przyjaciela młodzieży, chętnie dzieli się swym doświadczeniem. Wśród nich wykrystalizowała się grupa prawdziwych entuzjastów tej techniki plastycznej, którzy chętnie pomagają swojemu Księdzu Dyrektorowi w łatwiejszych czynnościach. Marzeniem Salezjanina jest otworzenie szkoły mozaiki, ponieważ sztuka układania obrazów z kamieni jest - jak twierdzi - w Polsce trochę zaniedbana, chociaż zasługuje na większe zainteresowanie.
Dzieła Księdza Dyrektora zdobią kościoły i kaplice nie tylko w Polsce (Kawnice, Ląd nad Wartą, Starogard Gdański, Bydgoszcz), ale również poza granicami. Zachwycają pięknem rysunku, malarskim doborem barw. Oglądając zebrane w albumie mozaiki ks. Kaszyckiego, nie sposób nie zauważyć wielkiej wrażliwości i zamiłowania do wykonywanej misji. Może dlatego w obcowaniu z nimi przeżywa się prawdziwy katharsis i zbliża się myślą do Boga.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Znamy datę zniesienia dyspensy od uczestnictwa w niedzielnej Mszy św.

2021-06-11 14:47

[ TEMATY ]

episkopat

Msza św.

Konferencja Episkopatu Polski

Karol Porwich/Niedziela

Biskupi podjęli jednogłośną decyzję o zniesieniu dyspens od uczestnictwa w niedzielnej Mszy świętej oraz w święta nakazane. Dyspensy zostaną zniesione z dniem 20 czerwca br.

Biskupi zgromadzeni na 389. Zebraniu Plenarnym Konferencji Episkopatu Polski w Kalwarii Zebrzydowskiej zdecydowali, że 20 czerwca br. dyspensy zostaną zniesione jednocześnie we wszystkich diecezjach, w których do tej pory obowiązywały w związku z pandemią Covid-19.

CZYTAJ DALEJ

"Działać na chwałę Bożą" - 10 lat Akcji Katolickiej na wrocławskim Nowym Dworze

2021-06-12 19:04

ks. Łukasz Romańczuk

Członkowie Akcji Katolickiej niosą sztandar

Członkowie Akcji Katolickiej niosą sztandar

Jubileusz 10-lecia parafialnego oddziału Akcji Katolickiej, obchodzili jej członkowie w parafii pw. Opatrzności Bożej we Wrocławiu - Nowym Dworze.  

Eucharystii przewodniczył ks. Łukasz Piłat - asystent diecezjalny Akcji Katolickiej. We wstępie do liturgii, ks. Krzysztof Hajdun, proboszcz parafii porównał występujące w Ewangelii ziarnko gorczycy do momentu przyjęcia Sakramentu Chrztu, co prowadzi do wzrostu u człowieka wiary, nadziei i miłości - Tak też dzieje się z dziełami, które rozrastają się w Kościele. Ludzie tworzący te dzieła powiększają jej duchowe dobra poprzez modlitwę, sakramenty, charyzmaty przypisane danym grupom. I przez to stają się piękne. - mówił ks. K. Hajdun i dodał: - Minęło już 10 lat, kiedy reaktywowany został oddział Akcji Katolickiej przy naszej parafii. Wyrażamy naszą radość, że to dzieło trwa i się wciąż rozrasta. Dziś, wraz z ks. Łukaszem Piłatem, odpowiedzialnym w naszej diecezji za Akcję Katolicką, dziękujemy za 10 lat tego dzieła w naszej wspólnocie. 

CZYTAJ DALEJ

81 lat temu Niemcy deportowali pierwszych Polaków do KL Auschwitz

2021-06-13 10:06

[ TEMATY ]

Auschwitz

RJA1988/pixabay.com

81. rocznica pierwszej deportacji Polaków do niemieckiego obozu Auschwitz przypada w poniedziałek. 14 czerwca 1940 r. z więzienia w Tarnowie Niemcy przywieźli 728 mężczyzn. Polacy stali się pierwszymi więźniami Auschwitz, gdyż to dla nich Niemcy utworzyli obóz.

14 czerwca obchodzony jest w Polsce jako Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję