Reklama

Jego życie upływało między ołtarzem a konfesjonałem

Od lat wielkim pragnieniem Papieża Jana Pawła II było wyniesienie na ołtarze Ojca Pio z Pietrelciny, włoskiego zakonnika zmarłego w 1968 r. Ojciec Pio, pokorny kapucyn, chciał być "tylko ubogim bratem, który się modli". Ks. Karol Wojtyła poznał Ojca Pio w 1947 r., gdy jako młody kapłan pojechał do San Giovanni Rotondo. Wyspowiadał się wtedy u Ojca Pio i uczestniczył we Mszy św. przez niego sprawowanej. Następny kontakt ze słynnym stygmatykiem był w 1962 r. Bp Karol Wojtyła, przebywający wówczas w Rzymie na obradach Soboru Watykańskiego II, posłał do Ojca Pio list z prośbą o modlitwę w intencji Wandy Półtawskiej - 40-letniej matki czterech córek, u której wykryto nowotwór. Po 11 dniach przekazał do San Giovanni Rotondo następny list, informując o natychmiastowym uzdrowieniu kobiety. Ten przypadek uzdrowienia był m.in. badany przez watykańską komisję i również przyczynił się do wyniesienia Ojca Pio na ołtarze.
Ks. Wojtyła pielgrzymował do San Giovanni Rotondo w 1974 r. - jako kardynał oraz w 1987 r. - wtedy już jako następca św. Piotra.
Trzeba wiedzieć, że to dzięki staraniom kard. Wojtyły Episkopat Polski jako pierwszy zwrócił się do Watykanu o wyniesienie na ołtarze Ojca Pio. Jego proces kanonizacyjny należał do najkrótszych w historii Kościoła. W rekordowym też czasie, bo po upływie zaledwie trzech lat od beatyfikacji, nastąpiła kanonizacja Ojca Pio.
Fakt ten miał miejsce w Watykanie 16 czerwca 2002 r. Na Mszy św. kanonizacyjnej, odprawionej na Placu św. Piotra, której przewodniczył Papież Jan Paweł II, zgromadziła się ogromna rzesza czcicieli Ojca Pio, wypełniając również via della Conciliazione i przyległe ulice. W uroczystości uczestniczyli, za pośrednictwem telebimów, wierni, którzy przybyli do San Giovanni Rotondo - miejsca, gdzie Ojciec Pio spędził prawie całe swoje zakonne życie i gdzie przez 58 lat każdego dnia spowiadał. W łączności z Placem św. Piotra trwali wierni zgromadzeni w Pietrelcinie - miejscu urodzenia świętego stygmatyka. Dołączając jeszcze tych, którzy za pośrednictwem telewizji i radia śledzili przebieg uroczystości w różnych miejscach na całym świecie, liczbę ludzi, którzy zjednoczyli się wokół Ojca Pio podczas ogłaszania go przez Papieża Jana Pawła II świętym Kościoła, można określić na przynajmniej 5 milionów.
Wraz z Papieżem Mszę św. koncelebrowało ponad 50 biskupów i kapłanów. Wśród nich był arcybiskup Palermo - kard. Salvatore De Giorgi, ordynariusz Manfredonia-Vieste - abp Vincenzo D´Addario, prezes szpitala Casa Sollievo della Sofferenza (Dom Ulgi w Cierpieniu), w San Giovanni Rotondo - bp Riccardo Ruotolo, przełożony generalny Zakonu Kapucynów - o. John Corriveau, włoski prowincjał Zakonu - o. Paolo Cuvino, a także - z Polski: ordynariusz drohiczyński - bp Antoni Pacyfik Dydycz, kapucyn, oraz o. Jan Maria Sochocki - kapucyn pracujący w rzeszowskiej edycji Niedzieli.
Na początku uroczystości kard. JoseM Saraiva Martins - prefekt watykańskiej Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych w imieniu całego Kościoła skierował do Papieża prośbę o kanonizację bł. Ojca Pio. Stwierdził, że ten zakonnik wypełniał w swoim życiu przykazanie miłości Boga i bliźniego, a przez pobożność, pokorę, odwagę i cierpliwość poruszył cały świat. Po odśpiewaniu Litanii do Wszystkich Świętych nastąpiło odczytanie przez Papieża aktu kanonizacyjnego i ogłoszenie Ojca Pio świętym.
Przedstawiając sylwetkę nowego świętego, Papież Jan Paweł II zwrócił uwagę na fakt, że życie Ojca Pio jest dowodem na to, iż cierpienie, jeżeli zostaje przyjęte z miłości, przekształca się w uprzywilejowaną drogę do świętości. Jan Paweł II stwierdził, że " bez stałego odwoływania się do Krzyża nie można zrozumieć świętości Ojca Pio", który "przez całe życie szukał coraz większego podobieństwa do Ukrzyżowanego".
Do najważniejszych rysów wyróżniających jego apostolstwo należała posługa konfesjonału oraz nieustanna, głęboka modlitwa, będąca podstawą jego intymnej i stałej więzi z Bogiem, a także wielka działalność charytatywna, której najwymowniejszym wyrazem stał się Dom Ulgi w Cierpieniu. W dalszej części homilii Jan Paweł II ukazał, jak bardzo aktualna jest duchowość Krzyża, którą żył ten włoski kapucyn ( cały tekst homilii publikujemy w bieżącym numerze Niedzieli na stronie 4).
We Mszy św. kanonizacyjnej uczestniczyły osoby, które znały osobiście Ojca Pio, oraz wielu tych, którzy doznali łask za wstawiennictwem tego stygmatyka. Wśród nich był obecny Matteo Pio Colella - chłopiec, którego uzdrowienie za przyczyną Ojca Pio przyspieszyło kanonizację.
Na zakończenie Eucharystii Ojciec Święty przewodniczył modlitwie Anioł Pański. Wezwał wiernych na całym świecie, by wytrwale podążali śladami Ojca Pio. Ogłosił, że jego liturgiczne wspomnienie zostanie wpisane do kalendarza na dzień 23 września, z adnotacją " obowiązkowe".
Podziękowanie za obecność na kanonizacji Papież skierował m.in. do delegacji włoskiego rządu i przedstawicieli parlamentu oraz władz wojskowych. Życzył, aby wstawiennictwo Ojca Pio wspomagało wszystkich w dążeniu do świętości.
Na zakończenie powiedział: "´Niech Maryja położy swą matczyną dłoń na Twojej głowie´. To życzenie, skierowane niegdyś do jednej ze swych duchowych córek, Ojciec Pio kieruje dzisiaj do każdego z Was. Macierzyńskiemu wstawiennictwu Dziewicy oraz św. Ojca Pio z Pietrelciny zawierzamy drogę do świętości całego Kościoła na początku nowego tysiąclecia".
Nazajutrz po kanonizacji w Auli Pawła VI na Watykanie została odprawiona Msza św. dziękczynna, której przewodniczył kard. JoseM Martins Saraiva. W wygłoszonym kazaniu dziękował Papieżowi za to, że "pokornego brata kapucyna postawił całemu Kościołowi za wzór świętości". Porównał życie nowego świętego do Wielkiego Piątku. Stwierdził, że rady wielkiego apostoła konfesjonału, jak nazywano Ojca Pio, można sprowadzić do przekonania, że ten, kto szuka Boga, zawsze znajdzie szczęście, natomiast ten, kto szuka szczęścia, nie zawsze znajdzie Boga.
Po Mszy św. dziękczynnej z uczestnikami uroczystości kanonizacyjnych spotkał się Ojciec Święty. Podczas tej audiencji Jan Paweł II wyjaśniał, na czym polega tajemnica nowego świętego. Stwierdził, że był on "bratem z ludu", "świętym cudotwórcą", a przede wszystkim zakonnikiem "szczerze rozmiłowanym w Chrystusie Ukrzyżowanym, obdarowanym łaską fizycznego udziału w tajemnicy Krzyża". Jan Paweł II powiedział jeszcze, że Msza św. odprawiana przez Ojca Pio była sercem i źródłem jego duchowości. "Św. Ojciec Pio z Pietrelciny staje wobec wszystkich - kapłanów, zakonników, zakonnic i świeckich - jako wiarygodny świadek Chrystusa i Ewangelii, a jego przykład i świadectwo zachęcają każdego do większej miłości Boga oraz do konkretnej solidarności z bliźnimi, szczególnie z potrzebującymi" - stwierdził Jan Paweł II na zakończenie przemówienia.
Ojciec Pio jest 457. świętym wyniesionym na ołtarze przez Papieża Polaka. Tym razem apostoł konfesjonału, pokorny zakonnik, którego orężem w nieustannej walce duchowej była wytrwała modlitwa, został postawiony nowoczesnemu człowiekowi XXI wieku za wzór świętości.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

PRENUMERATA TYGODNIKA KATOLICKIEGO „NIEDZIELA”

JAK ZAMÓWIĆ PRENUMERATĘ „NIEDZIELI”

CZYTAJ DALEJ

Polska ponownie poświęcona!

2021-06-08 12:34

Niedziela Ogólnopolska 24/2021, str. 10-12

[ TEMATY ]

serce

Anna Wiśnicka

W jakim celu ponownie oddajemy nasz kraj Sercu Jezusa, skoro poświęcenie miało już miejsce w 1921 r. na Małym Rynku Krakowie?

Ojciec Robert Więcek, jezuita, dyrektor Krajowego Sekretariatu Apostolstwa Modlitwy, wyjaśnia: – To jak dmuchnięcie w popiół, który przykrywa żar, po to, by na nowo rozpalić serca wiernych gorejącym ogniem miłości. Skoro „ponownie”, to znaczy, że od czasu do czasu warto powrócić do źródeł. Z biegiem lat jakoś blednie wspomnienie o tym, co się wydarzyło. Duchowi synowie św. Ignacego Loyoli często powtarzają sentencję łacińską: repetitio mater studiorum est (powtarzanie jest matką wiedzy). W tym wyrażeniu także odkrywamy nutki nadziei związanej z tym ponowieniem. Jeszcze jedna myśl ojca Ignacego, która powtarza się w dynamice Ćwiczeń duchowych: mówi on, że nie ilość treści, a smakowanie nasyca duszę – o takie sycenie chodzi.

CZYTAJ DALEJ

Łódź - Łagiewniki: Chrześcijaństwo jest zaproszeniem do ponadprzeciętności

2021-06-13 08:50

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Justyna Kunikowska

W Łagiewnickim Sanktuarium w trakcie wieczornej uroczystej Mszy Świętej wierni zgromadzili się, by podziękować Bogu za błogosławionego Rafała Chylińskiego. W słowie powitania wygłoszonym do uczestników liturgii Proboszcz parafii zwrócił uwagę na ten szczególny dzień, podkreślając postawę pokory i bojaźni wobec wydarzeń, które również miały miejsce za czasów życia bł. Ojca Rafała.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję