Reklama

Niedziela Łódzka

Parafia pw. Wniebowstąpienia Pańskiego w Łodzi

[ TEMATY ]

historia diecezji łódzkiej

Piotr Drzewiecki

Parafia Wniebowstąpienia Pańskiego

Na łódzkim osiedlu Pienista, wśród nowoczesnych bloków, znajduje się malutki kościół pw. Wniebowstąpienia Pańskiego. Jest to jedyna łódzka parafia, nad którą unosi się najwięcej samolotów, gdyż tuż obok znajduje się Lotnisko im. W. Reymonta, skąd w tygodniu startuje i ląduje kilkanaście mniejszych czy większych maszyn.

Od dekretu do parafii

Dekretem ówczesnego biskupa Władysława Ziółka parafia Wniebowstąpienia Pańskiego została erygowana 1 października 1989 roku. Wydzielono ją z części parafii Najświętszego Serca Jezusowego w Łodzi – Retkini. Przez pierwsze lata trwały poszukiwania działki na postawienie kościoła parafialnego. Z pomocą przyszli Genowefa i Tadeusz Durajowie, którzy wraz z synem Zdzisławem i jego żoną Teresą darowali teren pod budowę kościoła. W maju 1992 roku rozpoczęto budowę kościoła według projektu architektów Z. Lipskiego i J. Wujka, a w tym samym roku 27 września świątynię w stanie surowym poświęcił pasterz diecezji. Budynek kościoła zbudowany jest na planie krzyża greckiego. Kształt przestrzenny bryły oparty jest o dwie skrzyżowane nawy nakryte dwuspadowym dachem drewnianym (przypominającym nieco styl zakopiański), pokryty dachówką blaszaną. Na narożnikach przecinających się naw znajdują się okrągłe słupy żelbetonowe unoszące konstrukcję podtrzymującą skrzyżowanie połaci dachowych. Od strony południowej umieszczono kruchtę, od strony wschodniej – kaplicę, a od strony północnej – zakrystię i kancelarię, salę parafialną i plebanię. Na ścianie głównej prezbiterium, nad tabernakulum, umieszczono figurę Chrystusa w obłoku chwały wstępującego do nieba. Okrągłe słupy na narożnikach przecinających się naw ozdobione są rzeźbami w kształcie symboli ewangelistów. W ołtarzach bocznych przy prezbiterium po prawej znajduje się obraz Matki Boskiej Częstochowskiej, zaś po lewej obraz Jezusa Miłosiernego. Wystrój wnętrza dopełniają stacje drogi krzyżowej i witraże autorstwa ks. prof. Tadeusza Fudryny SDB, zaś na niewielkim chórze znajdują się elektroniczne organy. Po prawej stronie świątyni jest mała kaplica, w której zawieszono krzyż pochodzący z kaplicy Ośrodka Prewencji Policji. Ciekawostka jest, że krzyż, według zamysłu autorki, wygląda na niedokończony, a Chrystus pod koroną cierniową ma hełm, symbolizujący dawną jednostkę ZOMO, która w czasach PRL-u znajdowała się na ulicy Pienistej. Pod sufitem wiszą dwa żyrandole neogotyckie z 1910 roku. Przed kościołem znajduje się krzyż, a na placu w cieplejsze dni ustawiane są ławeczki, na których wierni mogą uczestniczyć we mszach świętych.

Reklama

Od samego początku za budowę kościoła i życia parafialnego odpowiedzialny był i jest po dzień dzisiejszy ks. kan. dr Kazimierz Zaleski. Przez 32 lata istnienia parafia miała ośmiu wikariuszy, obecnie tę posługę sprawuje ks. Damian Szczepanik. Ksiądz Proboszcz przez wiele lat pełnił funkcję kapelana policji, dlatego też na terenie parafii bardzo aktywni byli członkowie pobliskiego garnizonu policyjnego przy Pienistej, którzy uczestniczyli w wielu uroczystościach i akcjach na terenie parafii. Odpust parafialny przypada w uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego, zaś poprzedza je zawsze Triduum Eucharystyczne przygotowujące do godnego przeżycia uroczystości.

Duszpasterstwo parafialne

Parafia liczy nieco ponad 3,5 tys. osób. W ostatnich latach dosyć mocno się rozrasta, gdyż wokół niej, jak i na pobliskich lotnisku terenach powstają nowe bloki mieszkalne, przez co średnia wieku znacznie odstaje od tzw. „średniej łódzkiej”. W nowo powstałe osiedla wprowadzają się głównie młodzi ludzie, często z małymi dziećmi. - Dzięki współtworzeniu z Wami parafii i kościoła, tak wiele udało się dokonać. Wnętrze naszego parafialnego Wieczernika z dnia na dzień piękniało i ciągle pięknieje. Nasza obecność we wspólnocie Kościoła łódzkiego i retkińskiego wyraża się świadectwem wiary, karmionej Słowem Bożym i sakramentami, nade wszystko Eucharystią oraz świadectwem życia. Dziękuję Wam za wspólnie sprawowaną w naszym kościele liturgię, która daje nam niejako przedsmak liturgii niebiańskiej, a także za wszelkie doznania estetyczne i patriotyczne, kierujące myśli oraz czyny ku bliźnim i umiłowanej Ojczyźnie – pisał do parafian proboszcz ks. kan. dr Kazimierz Zaleski z racji nawiedzenia Obrazu Matki Boskiej Jasnogórskiej w 2010 roku.

Na terenie parafii znajdują się dwie kaplice: kaplica pw. św. Pawła Apostoła w Ośrodku Prewencji Policji oraz kaplica Portu Lotniczego im. Wł. Reymonta. Każdego roku w rocznicę śmierci św. Jana Pawła II, parafianie wraz w kapłanami udają się pod tablicę upamiętniającą liturgię celebrowaną przez Ojca Świętego na Lublinku w 1987 roku, składając kwiaty i znicze. Duszpasterstwo parafialne oparte jest o tradycyjne grupy. W ramach Liturgicznej Służby Ołtarza działają ministranci, lektorzy i bielanki, widoczne szczególnie w trakcie barwnych procesji Bożego Ciała ulicami osiedla. Działa także Zespół Synodalny Młodzieży, Grupa różańcowa Rycerstwa Niepokalanej i Czcicieli Matki Bożej, Grupa różańcowa Rady Parafialnej i Grupa Synodalna.

2021-05-16 12:42

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Parafia pw. Matki Boskiej Fatimskiej w Łodzi

[ TEMATY ]

historia diecezji łódzkiej

Piotr Drzewiecki

W poprzemysłowy krajobraz śródmieścia Łodzi wrosła parafia Matki Boskiej Fatimskiej. Maryjne orędzie wzywające do nawrócenia i pokuty jest szczególnie aktualne dziś, kiedy tak blisko nas trwa wojna.

Fatima w Łodzi

CZYTAJ DALEJ

O. Michał Bortnik nowym rzecznikiem prasowym Jasnej Góry

2022-07-01 12:00

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Niedziela TV

Nowym rzecznikiem prasowym Jasnej Góry został o. Michał Bortnik. Zastąpił o. Legana, który obejmuje funkcję dyrektora Redakcji Audycji Katolickich TVP.

O. Bortnik paulinem jest od 28 lat. Pełnił posługę m.in. w Niemczech i Anglii. Przez trzy lata pracował w sekretariacie Kurii Generalnej Zakonu a od 2014 r. jest zastępcą kustosza jasnogórskiego sanktuarium. Był współtwórcą i pierwszym prowadzącym cotygodniową audycję „Z życia Jasnej Góry” w Radiu Jasna Góra. Jest także współtwórcą i współredaktorem konta @JasnaGóraNews na Twitterze a po reorganizacji Biura Prasowego w maju zeszłego roku również kont sanktuarium na innych portalach społecznościowych. Posługuje się językiem niemieckim i angielskim.

CZYTAJ DALEJ

IPN: uratowanie Muzeum Polskiego w Rapperswilu to dobra wiadomość

2022-07-01 20:14

[ TEMATY ]

IPN

muzeum

Szwajcaria

polskie

Wikipedia/Roland zh

Zamek w Rapperswil (Szwajcaria)

Zamek w Rapperswil (Szwajcaria)

To ważne miejsce na mapie polskich ośrodków kultury na świecie. Trudno sobie wyobrazić badania dotyczące polskiej emigracji bez zasobów Muzeum Polskiego w Rapperswilu – powiedział PAP rzecznik IPN dr Rafał Leśkiewicz. W piątek podpisano umowę o kontynuacji działalności muzeum w Rapperswilu.

W ostatnich miesiącach sprawę uratowania polskiego muzeum w Szwajcarii wspierał m.in. Instytut Pamięci Narodowej. W lutym 2022 r. prezes IPN dr Karol Nawrocki odwiedził ekspozycję na zamku w szwajcarskim Rapperswilu i spotkał się z pracownikami tej placówki. Podkreślił, że „w tym muzeum oraz w wielu innych zakątkach na świecie uczymy się historii polskiego narodu, który dowodził gotowości do walki o wolność, ale z drugiej strony stawał się też częścią krwioobiegu tych państw, w których znajdował się na skutek emigracji”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję