Reklama

Niedziela Wrocławska

Młodzi w drodze do... Lizbony przez Henryków [Aktualizacja - 15:30]

W ramach przygotowań do ŚDM w Lizbonie, Diecezjalne Duszpasterstwo Młodzieży zaprosiło do wyruszenia w drogę.

ks. Łukasz Romańczuk

- Zapraszamy was do wyruszenia w "drogę z Maryją". Dziś sobota, dzień, w którym szczególnie wspomina się Matkę Bożą i to właśnie ją chcemy zaprosić do naszej wspólnej drogi do Henrykowa - mówił ks. Zbigniew Kowal, do niedawna diecezjalny Duszpasterz Młodzieży.

Zanim młodzi wyruszyli w drogę, pomodlili się dziesiątką różańca z dopowiedzeniami, a także otrzymali zadanie odrysowania swoich stóp na specjalnie przygotowanym papierze. Każdy z uczestników otrzymał także pamiątkową ŚDMową przypinkę oraz kartkę zawierającą jedno z trzech pytań: "Co niosę? Za co dziękuję?", "Co widzę?"

Reklama

W czasie drogi młodzi zatrzymali się przy Sanktuarium NMP Matki Bożej Różańcowej w Nowolesiu. W czasie nawiedzenia kościoła proboszcz parafii - ks. Janusz Prejzner opowiedział historię miejsca i obrazu Matki Bożej. Następnie młodzi się na polanie, gdzie znajduje się ryba, na wzór tej z Lednicy. Tam przygotowana została wspólna integracja, którą prowadził ks. Piotr Rozpędowski. W dalszej części młodzi zostali podzielenie na małe grupy, aby mogli wspólnie odpowiedzieć na pytania "Co niosę? Za co dziękuję?", "Co widzę?". Po dzieleniu słowem wspólnie odczytano fragment Ewangelii wg św. Łukasz o Nawiedzeniu św. Elżbiety, oraz wszyscy przeszli przez rybę. Następnie wszyscy wyruszyli w dalszą drogę do Henrykowa. 

O godz. 15:00  rozpoczęła się planowana Msza św. kościele w Henrykowie. Przewodniczył jej ks. Krzysztof Deja -.  dyrektor Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego w Henrykowie. W homilii poruszony został aspekt spotkania. Na początku przywołana została obecna sytuacja pandemiczna i ograniczenie spotkań, co powoduje pragnienie obecności drugiego człowieka. Przeczytana chwilę wcześniej fragment ewangelii o "Nawiedzeniu św. Elżbiety przez Maryję" jest ukazaniem spotkania międzypokoleniowego. 

W dalszej części poruszony został relacji - Zastanówcie się, jak często odwiedzacie członków waszej rodziny? Czy potraficie odwiedzić ich tak bez okazji, bez celu? Czy jesteście otwarci na rodziców, rodzeństwo? Dzisiejsze spotkanie to nauka otwarcia na drugiego człowieka, a nie zamykanie się na bliźniego. Potrzeba nam dzisiaj wychodzenia z własnego egoizmu i zamknięcia, aby nieść drugiemu człowiekowi radość, tak jak Maryja niosła nią Elżbiecie. Musimy cieszyć się ze spotkania z innymi ludźmi - mówił ks. Deja. 

GALERIA ZDJĘĆ

2021-06-19 09:57

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Najdłuższa w Polsce pielgrzymka z Helu na Jasna Górę - już w drodze

2021-07-26 13:00

[ TEMATY ]

Jasna Góra

pielgrzymka

Pielgrzymka 2021

kaszubskapielgrzymka.pl

W ciągu 19 dni przejdą 640 km – najdłuższa polska pielgrzymka z Helu na Jasną Górę wyruszyła wczoraj na szlak. Jubileusz 40. Pieszej Pielgrzymki Kaszubskiej jej uczestnicy będą świętować wyjątkowo: część z nich po dojściu na Jasna Górę wyruszy do Hiszpanii, by szlakiem Jakubowym dojść do Santiago de Compostela. Na trasę wyruszyło około 300 pielgrzymów.

Droga na Jasną Górę rozpoczęła się tradycyjnie 25 lipca o świcie w kościele Bożego Ciała na Helu. W codziennym programie będzie jutrznia, Msza Święta, modlitwa, konferencje w drodze oraz nocne czuwanie podczas apelu jasnogórskiego wraz z goszczącymi rodzinami. Pątnicy dziennie będą mieli do przebycia średnio 35 km.

CZYTAJ DALEJ

Papież: głód na świecie jest zbrodnią przeciwko prawom człowieka

2021-07-26 18:31

[ TEMATY ]

głód

papież Franciszek

prawa człowieka

Grzegorz Gałązka

Głód na świecie jest zbrodnią przeciwko prawom człowieka – napisał papież Franciszek w przesłaniu do sekretarza generalnego ONZ Antonio Guterresa.

Odczytał je sekretarz ds. relacji z państwami w Sekretariacie Stanu Stolicy Apostolskiej abp Paul Gallagher podczas inauguracji trzydniowego spotkania będącego przygotowaniem do oenzetowskiego szczytu na temat systemów dystrybucji żywności. Spotkanie odbywa się w siedzibie FAO w Rzymie, zaś szczyt zaplanowano na wrzesień w siedzibie ONZ w Nowym Jorku.

CZYTAJ DALEJ

Kościół św. Jakuba Apostoła w Piotrkowie Trybunalskim na szlaku camino

2021-07-26 15:59

[ TEMATY ]

Piotrków Trybunalski

Archidieceja Łódzka

Kościół św. Jakuba w Piotrkowie Trybunlaskim

Piotrkowska Fara

Parafia św. Jakuba w Piotrkowie Trybunalskim

Słupek ze znakiem camino - drogi do grobu św. Jakuba

Słupek ze znakiem camino - drogi do grobu św. Jakuba

Najstarsza świątynia w Piotrkowie Trybunalskim, której patronuje św. Jakub Apostoł została w marcu tego roku wpisana na polski szlak camino. Tym samym, każdy kto chce pielgrzymować drogą św. Jakuba, wśród 34 szlaków biegnących przez Polskę, może wybrać ten, którzy prowadzi przez Piotrków Trybunalski. Należy podkreślić, że nasza świątynia jest jedyną w archidiecezji łódzkiej, która została umiejscowiona na mapach prowadzących do sanktuarium w Santiego de Compostela – mówi ks. prał. Grzegorz Gogol.

Widocznym znakiem oznaczenia piotrkowskiej Fary, jest słupek ze znakiem camino, czyli promienista żółta muszla umieszczoną na niebieskim tle, która symbolizuje starą wielowiekową tradycję pielgrzymowania do grobu św. Jakuba. Poświęcenia tego znaku dokonał bp Ireneusz Pękalski, który w homilii podczas Mszy św. odpustowej nawiązując do męczeńskiej śmierci św. Jakuba, mówił o rzeszach współczesnych chrześcijańskich męczenników, którzy w różnych krajach świata oddają swoje życie za wiarę w Chrystusa. Wśród krajów, w których chrześcijanie są dotknięci przemocą kaznodzieja wymienił Włochy, Francję, Holandię, Niemcy, ale również i Polskę. Skąd u nich taka odwaga – pytał bp Pękalski. Odpowiadając zauważył, że źródłem ich wiary jest Jezus obecny w Eucharystii. Tym samym zachęcał zgromadzonych, by tak łatwo nie rezygnowali ze spotkania z Jezusem w niedzielnej Eucharystii. Ponieważ by być wiernym Chrystusowi, niekiedy musimy przejść przez doświadczenie wiary – podkreślał. Na zakończenie liturgii bp Ireneusz modląc się, prosił św. Jakuba, by dał nam siłę do wyznawania wiary w czasach, w których ona jest odrzucana.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję