Reklama

Kaznodzieja na miarę czasów

Niedziela Ogólnopolska 29/2002

Katedra Komunikacji Religijnej na Wydziale Teologicznym Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie od roku akademickiego 2002/2003 otwiera nowy typ studiów: dzienne studia doktoranckie mające kształcić przyszłych wykładowców homiletyki według modelu komunikacyjnego.

KS. TOMASZ OPALIŃSKI: - Proszę Ojca, dlaczego takie studia?

O. WIESŁAW PRZYCZYNA CSsR: - Poziom wykształcenia homiletycznego w Polsce nie jest zadowalający. Ośrodki kształcące homiletów koncentrują się na tym, by student posiadł jak największą wiedzę, a za mało uwagi poświęcają sposobom jej przekazywania. Jeśli wykładowcy homiletyki, mimo że mają stopnie doktorskie, nie potrafią nabytej wiedzy przekazać, to efekty odbijają się na słabym przygotowaniu do kaznodziejstwa w seminariach. To skutkuje, oczywiście, tym, że kaznodziejstwo będzie słabe, ciągle krytykowane. Dlatego też specyfiką ośrodka krakowskiego będzie nachylenie komunikacyjne.

- Czy to nastawienie na komunikację oznacza, że słabość wykształcenia współczesnych wykładowców homiletyki przejawia się w dziedzinie ćwiczeń i przekazywania konkretnych umiejętności komunikacyjnych?

- Chciałbym traktować nasze studia na zasadzie wypełnienia pewnej luki. Zauważam, że księża kształcą się tylko w wąskim zakresie homiletyki, ewentualnie szerzej: teologii, mają natomiast braki w wykształceniu humanistycznym. Jeżeli znajdą się poza swoim środowiskiem, rzadko zabierają głos, nie umieją nawiązać kontaktu z przedstawicielami innych nauk.

- Dlatego studia międzywydziałowe?

- Nawet międzyuczelniane. Studenci będą korzystać z bogatej oferty naukowej Krakowa, uczęszczając na zajęcia odbywające się także poza PAT, np.: w Uniwersytecie Jagiellońskim, Akademii Pedagogicznej, Ignatianum. Chcemy dać studentom dobre podstawy homiletyki komunikacyjnej, uprawianej w kontekście biblistyki, liturgiki, katechetyki i teologii praktycznej. Ponieważ nasi absolwenci mają być także dydaktykami, będą studiować dydaktykę, psychologię uczenia się, nauczania oraz metodykę. Studia obejmą również zajęcia z teorii komunikacji (komunikacja masowa, społeczna, interpersonalna). Podczas nich przyszli wykładowcy nauczą się komunikowania z człowiekiem przede wszystkim po to, by umieli komunikować się ze studentem, ale także by i jego nauczyli komunikacji z innymi.

- Czy studia te można potraktować jako kolejny krok wynikający z doświadczeń krakowskiej Szkoły Retoryki?

- Tak, myślę, że to kolejny etap rozwoju. Szkoła była pewnym doświadczeniem, które pokazało, że kierunek jest słuszny, ale niewystarczający. Oczywiście, będziemy dalej korzystali ze Szkoły Retoryki, ale jest ona raczej dla tych, którzy są już kaznodziejami. Nowe studia będą dla osób, które mają nauczać komunikacji orędzia zbawczego. Dlatego muszą nauczyć się dydaktyki nauczania, przekazywania wiedzy, którą zdobyli. To jest właśnie specyfika tych studiów.

- Czym wykaże się absolwent nowego typu studiów?

- Będzie on łączył w sobie wiedzę homiletyczną z doświadczeniem kaznodziejskim, będzie potrafił przekazywać zdobytą wiedzę studentom, będzie też radził sobie w sytuacjach publicznych pozakościelnych. Stanie się tak dlatego, że studiujący księża wyjdą ze swojego kościelnego świata, wejdą na uczelnie świeckie i tam spróbują zasmakować bycia studentem razem z innymi, będą zdawać egzaminy bez jakiejkolwiek taryfy ulgowej, jako nieznani profesorom, będą uczyć się bycia "zwykłym" człowiekiem bez jakichkolwiek przywilejów.
Atutem będzie również nachylenie praktyczne. Doktoranci będą mieli cały dzień ćwiczeń, wspólny dla studiów dziennych i studiów zaocznych, dla księży pracujących w duszpasterstwie: chodzi o zderzenie " praktyków" z tzw. teoretykami. Ćwiczenia będą obejmowały najpierw klasyczne formy komunikacji orędzia: kazanie, homilia, a później będą przechodziły w nowsze, jak: bibliodrama, psychodrama, inscenizacje, kazanie radiowe, telewizyjne, kazanie przez Internet.
Oprócz ćwiczeń przewidujemy także praktykę duszpasterską: studenci wspólnie ze swoimi wykładowcami oraz kolegami będą szli do kościoła, i podczas gdy jeden z nich będzie sprawował Eucharystię i głosił homilię, inni (także świeccy) będą oceniać jego zdolności komunikacyjne, zarówno podczas homilii, jak i w czasie całej liturgii.

- Czy takie praktyczne nachylenie studiów dla wykładowców homiletyki nie zakłada reformy studiów seminaryjnych w tej dziedzinie?

- Owszem, w dalszej perspektywie są to przygotowania do reformy nauczania homiletyki w seminariach duchownych. Obecny model się nie sprawdza. Chciałbym, żeby studia wyglądały trochę na wzór tego, co w Niemczech robi Rolf Zerfass: uczy praktyki i teorii, a nie odwrotnie, jak dzieje się w Polsce. Studenci mają przede wszystkim nabyć pewnych nawyków, wprawy publicznego wypowiadania się i teologicznego uzasadnienia swojej misji. Nie może być tak, że karmi się kleryka teorią i niejako "przy okazji" robi "ćwiczonko", czego skutkiem jest to, że ksiądz ma wiedzę teoretyczną, ale nie potrafi jej zastosować w praktyce. Jeżeli ciągle się mówi, że kaznodziejstwo jest coraz słabsze, to znaczy, że niewłaściwa jest dydaktyka - zmieńmy więc dydaktykę.

- Gdzie można zdobyć szczegółowe informacje o proponowanych studiach?

- Zainteresowanych proszę o kontakt ze mną pod adresem: Katedra Komunikacji Religijnej, ul. Zamojskiego 56, 30-523 Kraków, tel. (0-12) 656-29-10.

- Dziękuję za rozmowę.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kard. Sarah: wolność religijna zagrożona także na Zachodzie

2022-11-29 15:06

[ TEMATY ]

kard. Robert Sarah

Copyright Niedziela/Wlodzimierz Rędzioch

Chrześcijanie na Zachodzie nie powinni brać wolności religijnej i wolności kultu za pewnik – podkreśla kard. Robert Sarah. Emerytowany prefekt Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów zauważa, że wolność religijna atakowana jest na różne sposoby, a męczennicy nadal umierają za swą wiarę na całym świecie. Dzieje się tak nie tylko w odległych zakątkach globu, ale również na Zachodzie, gdzie wolność religijna jest także zagrożona.

Kard. Sarah wskazuje, że w przypadku Zachodu mamy obecnie do czynienia nie tyle z otwartą nienawiścią do wiary, ile coraz bardziej widocznymi i pogłębiającymi się uprzedzaniami wobec chrześcijaństwa. Afrykański hierarcha mówił o tym w wywiadzie dla telewizji EWTN prezentując swą najnowszą książkę pt. „Katechizm życia duchowego”. Jest ona głęboką refleksją nad siedmioma sakramentami oraz nad tym, jak czynić postępy w życiu duchowym.

CZYTAJ DALEJ

Andrzejkowy Bal Seniora

2022-11-29 17:21

[ TEMATY ]

Caritas

Zielona Góra

Parafia Ducha Świętego

Andrzejkowy Bal Seniora

ks. Rafał Witkowski

Caritas Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej zorganizował wieczorem 29 listopada 2022 r. z okazji Święta św. Andrzeja w parafii pw. Ducha Świętego w Zielonej Górze „Andrzejkowy Bal Seniora”.

Jak mówi Sylwia Grzyb, Koordynator ds. Parafialnych Zespołów Caritas, idea wspólnego świętowania wzięła się stąd, iż w diecezji prężnie funkcjonuje kilkanaście Klubów Seniora, które chcą się wspólnie spotykać i działać. W Andrzejkowej Gali udział wzięli seniorzy z Klubów Seniora z zielonogórskich parafii: Ducha Świętego, Podwyższenia Krzyża Świętego, Matki Bożej Częstochowskiej i Miłosierdzia Bożego.

CZYTAJ DALEJ

Dynia nie tylko do ozdoby

2022-11-29 19:09

ks. Łukasz Romańczuk

ks. Witold Hyla

ks. Witold Hyla

Tym razem ks. Witold Hyla, proboszcz parafii NMP Królowej Polski we Wrocławiu - Kleicinie proponuje czytelnikom Niedzieli Wrocławskiej potrawy z dyni.

Jesienią w naszych domach bardzo często pojawiają się dynie. Najczęściej wykorzystywane są one do dekoracji, ale przecież dynia jako warzywo jest przede wszystkim najlepsza do jedzenia. - Do naszej dyspozycji są różnego rodzaju dynie. Wśród nich także dynia Hokkaido, piżmowa, makaronowa i muszkatołowa, które możemy sami uprawiać w naszych ogródkach. Dynia jako warzywo ma wiele cennych składników pożytecznych dla naszego organizmu - zaznacza ks. Hyla.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję