Reklama

Nowe sanktuarium dla "Wygnanki" z Jazłowca w Szymanowie

24 czerwca 1946 r. dotarła do szymanowskiego klasztoru Sióstr Niepokalanek "Wygnanka" z Podola - cudowna figura Najświętszej Maryi Panny Jazłowieckiej, siedem lat wcześniej koronowana przez ówczesnego Prymasa Polski - kard. Augusta Hlonda. Zrządzeniem Bożej Opatrzności udało się wówczas dokonać rzeczy niemożliwej: przewieźć marmurową figurę, ważącą przeszło tonę, z Podola na Mazowsze. Po 56 latach, podczas których Pani Jazłowiecka odbierała cześć w skromnej kaplicy klasztoru szymanowskiego, 22 czerwca br. poświęcono nowe sanktuarium, w którym króluje Ta, "co ułanów znała po imieniu".
Sanktuarium jest okazałe, przestrzenne i bardzo jasne. Ściana główna, która stanowi tło cudownej figury, jest nasycona ciepłym kolorem trawertynu, kamienia, z którego zbudowana jest Bazylika św. Piotra w Rzymie. Ściana ta okolona jest po bokach i od góry dużymi taflami szkła, przez które "dostaje się" do wnętrza sanktuarium zieleń drzew szymanowskiego parku. Wydaje się, że można usłyszeć tu szum drzew w porze podmuchu wiatru i kropel deszczu spadających na liście drzew... Na lewej ścianie świątyni znajdują się 72 małe okienka z luksferów w odcieniach koloru niebieskawego, od najciemniejszego do bardzo bladego.
W prezbiterium dużą płaszczyznę, zabudowaną mosiężną kratą z pozłacaną siateczką, zdobią wota dziękczynne: tatarskie buńczuki, ułańskie lance, proporce, srebrne serca, drogocenne korale, naszyjniki, pierścienie, medale, ryngrafy, krzyże, różańce. Po przeciwnej stronie umieszczone są stacje Drogi Krzyżowej - dzieło prof. Stanisława Rodzińskiego z Krakowa. Niewielkie obrazy namalowane na desce wyróżnia symboliczny zestaw kolorów: czerwonego - szata Pana Jezusa, białego - szata Matki Najświętszej w nawiązaniu do białego posągu Pani Jazłowieckiej oraz silnego granatu - jako tła, symbolizującego grozę chwili. Cokół, na którym postawiona jest figura, oraz ołtarz i ambonka zrobione są z surowego trawertynu, co pięknie harmonizuje ze ścianą za figurą. Posadzka w prezbiterium wyłożona jest kamieniem w kolorach zgniłej zieleni, a w pozostałej części świątyni gresem w odcieniu perłowym. Tabernakulum i lampka wieczna przeniesione są ze starego sanktuarium. Podobnie reszta wyposażenia, które na razie pozostanie to samo.
Uroczystego poświęcenia nowo wybudowanego sanktuarium dokonał 22 czerwca br. bp Alojzy Orszulik. Sanktuarium jest dziełem ofiarności wielu serc. Budując tę świątynię dla Pani Jazłowieckiej, Siostry doznały ogromnie dużo życzliwości i serdeczności. Dziś, po latach prac, "grosz wdowi" i nie tylko wdowi uwieńczyły dzieło.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Proroctwo św. Andrzeja Boboli. Czy wypełniły się słowa Patrona Polski?

2022-11-30 06:54

[ TEMATY ]

św. Andrzej Bobola

Episkoapt News

Święty Andrzej Bobola nie pozwolił o sobie zapomnieć – sam zaczął upominać się o swój kult. Po śmierci ukazał się w Pińsku, Wilnie aż wreszcie w Strachocinie. Joanna i Włodzimierz Operaczowie w swojej najnowszej książce – biografii św. Andrzeja Boboli „ Boży Wojownik” poszukują odpowiedzi dotyczących specjalnej misji świętego oraz opisują proroctwo, które wyjawił o. Alozjemu Korzeniewskiemu.

Dominikanin o. Alojzy Korzeniewski należał do ludzi twardo stąpających po ziemi. Był wcześniej nauczycielem fizyki w gimnazjum w Grodnie i przełożył na język polski holenderski podręcznik do tego przedmiotu. Interesował się między innymi nowatorską ideą lotów balonem. Gdy w Grodnie zamieszkał wywieziony przez Rosjan ostatni król Polski Stanisław August Poniatowski, odwiedzał o. Korzeniewskiego w jego laboratorium i rozmawiał z nim o balonach. Po wojnach napoleońskich dominikanin trafił do Wilna. Jako płomienny kaznodzieja często poruszający tematy patriotyczne naraził się władzom carskim, które zmusiły jego przełożonych do zakazania mu głoszenia kazań i słuchania spowiedzi.

CZYTAJ DALEJ

Rzeczpospolita: Wojtyła do księdza pedofila: każde przestępstwo winno być ukarane

2022-12-02 09:31

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

pedofilia

Zdzisław Sowiński

„Zaniechanie wymiaru kary przez trybunał kościelny ani nie przekreśla przestępstwa, ani nie zmazuje winy” - pisał we wrześniu 1971 r. ówczesny metropolita krakowski kard. Karol Wojtyła do ks. Józefa Loranca skazanego za seksualne wykorzystanie kilku dziewczynek, który opuścił już mury więzienia. List dziennikarze „Rzeczpospolitej” - Tomasz Krzyżak i Piotr Litka – znaleźli w archiwach IPN. Wraz z innymi materiałami do jakich dotarli rzuca on – jak twierdzą w dzisiejszym wydaniu gazety - światło na sposób postępowania przyszłego papieża z przestępcami seksualnymi w czasie, gdy pracował w Krakowie. „W opinii specjalistów od kościelnego prawa karnego – czytamy - działanie to znacząco odbiegało od powszechnych wtedy praktyk pobłażliwości dla sprawców”.

We wcześniejszym tekście - „Kościelne peregrynacje seksualnego drapieżcy” [„Plus Minus” z 26-27 listopada], dziennikarze opisali historię ks. Eugeniusza Surgenta oraz decyzje kilku biskupów, którzy „wiedzieli lub mogli wiedzieć o jego przestępczych działaniach”. „I choć jakieś ograniczenia na niego nakładano, to jednak duchowny wędrował między diecezjami i wciąż krzywdził dzieci […]. Decyzje w sprawie ks. Surgenta podejmował też kard. Karol Wojtyła. Można się zastanawiać, czy były one wystarczające, ale wydaje się, że dość przekonująco udowodniliśmy, że działał w zakresie swoich kompetencji i ostateczne słowo w sprawie ewentualnej kary dla duchownego pozostawił jego ordynariuszowi, którym był biskup lubaczowski. Na to, że Surgent po wyjściu z więzienia pracował jeszcze w dwóch innych diecezjach, ówczesny metropolita krakowski nie miał żadnego wpływu" - przypominali Krzyżak z Litką.

CZYTAJ DALEJ

XIX Pielgrzymki Duszpasterstwa Przedsiębiorców

2022-12-02 16:29

Małgorzata Pabis

    W najbliższą niedzielę – 4 grudnia – do bazyliki Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach przybędzie XIX Pielgrzymka Duszpasterstwa Przedsiębiorców i Pracodawców TALENT.

    Mszy świętej sprawowanej o godz. 10.30 przewodniczył będzie bp Jan Zając, kustosz Honorowy Sanktuarium Bożego Miłosierdzia.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję