Reklama

Wspomnienie Jubilata - o. Alojzego Wojnara

Radość, wdzięczność, miłe wspomnienie - tak najkrócej mogę wyrazić moje odczucia po przeczytaniu artykułu o. Jana Sochockiego OFM Cap pt. Jubileusz o. Alojzego Wojnara, zamieszczonego w 26. numerze tygodnika Niedziela (s. 8).
Pragnę dorzucić kilka wspomnień z moich lat dziecięcych i młodzieńczych, kiedy to miałem możność służyć Bogu i ludziom najpierw jako ministrant, a później jako lektor i kantor przy klasztorze Ojców Kapucynów w Sędziszowie Małopolskim. W pewnym okresie czasu o. Alojzy Wojnar opiekował się tam ministrantami i scholą ministrancką, i nie tylko.
Mimo że upłynęło od tamtego czasu jakieś 35 lat, to wspominam dni spędzone pod opieką o. Alojzego jakby to było wczoraj. Do dziś brzmią mi w uszach jego słowa pochwały i zachęty, wypowiadane osobliwie charakterystycznym, śpiewnym głosem: "Dooobrzeee Zenooo!"
Wspominam o. Alojzego jako człowieka szczerze oddanego Bożym sprawom, człowieka o wzniosłych celach, pobożnego, pracowitego, cierpliwego, z uśmiechem pokonującego trudności, a nade wszystko bardzo skromnego. Jest on uosobieniem duchowości franciszkańskiej. Potrafił przyciągnąć do siebie młodzież. Pamiętam te wspaniałe zajęcia, które organizował z ministrantami, śpiew w scholi, którą kierował, muzykowanie na instrumentach, bezpłatną naukę gry, prace w ogrodzie klasztornym, gdzie wspólnie ubijaliśmy alejki z tłuczonej cegły, prowadzące do Pustelni Brata Leona (był on rodzonym bratem o. Alojzego, a zmarł w sędziszowskim klasztorze w opinii świętości), którego miałem szczęście znać osobiście.
Życie i duchowość o. Alojzego wywarły duży wpływ na moje życie. To, że ukończyłem studium organistowskie, a potem wyższe studia teologiczne oraz duch franciszkański, którego czuję w sobie - to owoc także, choć nie tylko, wychowawczego wpływu o. Alojzego na mnie w latach dziecięcych i młodzieńczych, za co tymi słowami pragnę wyrazić mu wdzięczność i życzyć, aby nadal jego życie, modlitwy i poświęcenie przynosiły obfite owoce.
O. Janowi Sochockiemu, którego miałem również okazję poznać w czasach jego nowicjatu, pragnę wyrazić podziękowanie za przypomnienie tego ważnego wydarzenia, jakim jest 70-lecie kapłaństwa o. Alojzego, i za ukazanie sylwetki tego wielkiego duchem zakonnika na łamach tak szacownego tygodnika, jakim jest Niedziela.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Turcja: Prezydent Erdogan zarządził 7-dniową żałobę narodową po tragicznych trzęsieniach ziemi

2023-02-06 20:11

[ TEMATY ]

trzęsienie ziemi

PAP/EPA/REFIK TEKIN

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan zarządził w poniedziałek siedmiodniową żałobę narodową w następstwie dwóch trzęsień ziemi w południowo-wschodniej części kraju, w których zginęło co najmniej 1651 osób.

Zgodnie z prezydenckim dekretem flagi będą opuszczone do połowy masztów aż do zachodu słońca w niedzielę 12 lutego.

CZYTAJ DALEJ

KE: Unia Europejska pomoże Turcji po trzęsieniu ziemi; Polska wśród krajów, które wyślą ratowników

2023-02-06 12:21

[ TEMATY ]

trzęsienie ziemi

PAP/EPA/DENIZ TEKIN

Unia Europejska wysyła zespoły poszukiwawczo-ratownicze do Turcji, którą nawiedziło potężne trzęsienie ziemi. Na miejsce przybędą ratownicy z Bułgarii, Chorwacji, Czech, Francji, Grecji, Holandii, Polski i Rumunii - podała Komisja Europejska.

Potężne trzęsienie ziemi o sile 7,8 stopnia w skali Richtera – jedno z najsilniejszych trzęsień w regionie od ponad 100 lat – nawiedziło region Gaziantep w Turcji. Dotknęło również sąsiednią Syrię.

CZYTAJ DALEJ

Caritas Polska na ratunek ofiarom trzęsienia ziemi w Turcji i Syrii

2023-02-06 18:03

[ TEMATY ]

trzęsienie ziemi

PAP/EPA/REFIK TEKIN

W nocy z 5 na 6 lutego doszło do trzęsienia ziemi, którego epicentrum znajdowało się w Turcji, przy granicy z Syrią. Największe zniszczenia odnotowano w Turcji i Syrii, natomiast wstrząsy odczuli także mieszkańcy Libanu, Iraku i Cypru. Ofiarom katastrofy pomoc niesie Caritas Polska.

Wstrząsy były bardzo rozległe, a ich siłę oszacowano na 7,8 stopnie w skali Richtera. Na ulicach wielu miast zalega gruz, a pod nim wciąż tkwią ofiary katastrofy. Do tej pory zginęło ponad 900 osób w Turcji i ponad 200 osób w Syrii. Rannych jest w sumie ok. 6000 osób. Ludzie próbują się wydostać z miast, jak najdalej od zabudowań, z obawy przed zawaleniem się kolejnych budynków. Na ulicach tworzą się więc potężne korki. Akcję ratowniczą utrudniają padający śnieg i deszcz. Skala katastrofy skłoniła władze tureckie do ogłoszenia alarmu 4 stopnia, co oznacza, że proszą o pomoc międzynarodową. Szczególnie mocno ucierpiała diecezja Anatolii. W mieście Iskenderun zawaliła się katedra. Zniszczeniu uległy także biura Caritas, świadczące na co dzień pomoc potrzebującym, dlatego Krajowy Punkt Kontaktowy ds. Sytuacji Kryzysowych i władze diecezjalne alarmują, by beneficjenci pozostali poza tym terenem.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję