Reklama

Z Internetu

Ciężkie czasy dla działaczy

Od pewnego już czasu rosyjska internetowa strona Instytutu Stosunków Kościelno-Państwowych i Prawa publikuje różnego rodzaju protesty przeciwko zastępcy kierownika Komisji Rządu Federacji Rosyjskiej do spraw Stosunków z Organizacjami Religijnymi - Andriejowi Siebiencowowi. Od prawie że rozprawy prof. A. Wołkowa (O działalności A. F. Siebiencowa w sferze stosunków państwowo-religijnych) do lakonicznych oskarżeń. Mnóstwo ekspertyz, wniosków, replik, potępień i żądań. Nie brak też " twórczości" samego Siebiencowa, który przez 22 lata działał w armii, przez 10 lat w Radzie Najwyższej, na kilku urzędach państwowych równocześnie, zwłaszcza w ostatnich latach. Są to projekty zmiany Ustawy o wolności sumienia i wyznania (kilka poprawianych stosownie do okoliczności wariantów), zamaszyste wywiady i nagła cisza.
Od lektury tych krytyk włos się jeży. Teraz dopiero widać, jak bardzo zmieniła się Rosja. Któryż urzędnik na świecie zebrał tak wielkie pokłosie swej działalności? Czymże sobie zasłużył ten działacz na tak baczną uwagę? Otóż, w niewinnych rękach obrońcy kraju i pokoju na świecie, służących też jako maszyna do głosowania w Radzie Najwyższej, a przede wszystkim do niekończącego się klaskania, skupiła się władza wyższa od potęgi kilku ministerstw razem wziętych: organu koordynującego całość stosunków cerkiewno-państwowych, dawnej Rady do Spraw Religii. Dla nowej, naukowo przygotowanej Rosji tacy partyjniacy są zupełnymi ignorantami w swojej domenie (nawet w zakresie języka rosyjskiego), filarami korupcji. Zdaniem owych "badaczy":
1) stosunek Siebiencowa do Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego zawiera w sobie zdecydowanie negatywny odcień, związany w ogóle z negatywnym stosunkiem do religii;
2) stosunek Siebiencowa do religii opiera się na arsenale nienawistnych dla religii działaczy struktur KPZR;
3) Siebiencow posługuje się bzdurnymi, bezsensownymi frazami, które stanowią inwektywę dla tradycyjnych religii. I tu docieramy do całej sprężyny tej kampanii: Siebiencow w oczach krytyków jest wrogiem tradycyjnych wyznań religijnych na Rusi, płatnym zwolennikiem mormonów i wszelkich sekt protestanckich, tzw. religii ekstremistycznych. W otwartym proteście-oświadczeniu Stowarzyszenia Ochrony Rodzin i Osób przed negatywnym oddziaływaniem informacyjno-psychicznym stwierdza się, że "Siebiencow napada na Rosyjski Kościół Prawosławny, porównując jego rolę do roli dawnej KPZR. (...) Wojujący ateizm, nienawiść do Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego, sympatie dla sekt religijnych przemieszały się razem, co jest widoczne w przygotowanym przezeń projekcie ustawy" (psycholog L. W. Kanatowa). Kierownik antysekciarskiego ośrodka "Żyzń" - o. Maksim Obuchow, stwierdza w swym oświadczeniu, że Siebiencow jest znanym skandalistą, dążącym do utrwalenia w Rosji zagranicznych sekt religijnych, którym pozwala się "angażować do swej działalności niepełnoletnie dzieci bez potrzeby zgody rodziców lub opiekunów, co oznacza najprawdziwszą dywersję w stosunku do Rosji, akcję skierowaną ku tworzeniu warunków prawnych celem zniszczenia narodowo-kulturalnej religijnej tożsamości Rosjan i przedstawicieli innych narodowości, to znaczy kulturowe ludobójstwo narodów Federacji Rosyjskiej". Ośrodek "Żyzń" domaga się odrzucenia projektu Siebiencowa i usunięcia go ze stanowiska jako człowieka, który "atakuje Rosyjski Kościół Prawosławny, a głosi panegiryki na cześć sekt zagranicznych" .
A Siebiencow? Zapytany o antykatolicką kampanię w związku z o. Caprio i bp. Mazurem, odpowiedział: "Nie wiem. Sam chciałbym się zorientować. Nie jest wykluczone, że jest to czyjaś niepohamowana nadgorliwość. A może stoi za tym coś mądrzejszego. W każdym bądź razie wydaje mi się, że bez poważnej decyzji państwowej nie należy podejmować żadnych kroków, które mogą być odebrane jako ingerencja państwa w sprawy organizacji religijnych".

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Czy w piekle też jest życie wieczne?

Niedziela Ogólnopolska 34/2009, str. 24

Adobe Stock

Modlimy się bardzo często o życie wieczne dla naszych zmarłych. Pewnie i sobie życzymy tego wiecznego życia po śmierci. Jednak tak do końca nie rozumiem tego wezwania, bo nie umiem sobie wyobrazić życia wiecznego. Czy ono różni się tylko wymiarem czasu od życia na ziemi i niczym innym? Gdyby chodziło tylko o to, żebyśmy żyli nie kilkadziesiąt lat, ale wiecznie, to równie dobrze moglibyśmy sobie życzyć piekła, bo z tego, co wiem, piekło też trwa wiecznie. Czy mógłby Ksiądz napisać, czym dla Księdza jest życie wieczne i jak można dążyć do udziału w nim?
M.G.

CZYTAJ DALEJ

Ewangelia na niedzielę: Być solą, czyli co zrobić by nasze życie miało smak?

2023-02-03 14:50

[ TEMATY ]

Ewangelia

rozważania

s. Amata CSFN

W języku hebrajskim adama – znaczy „gleba, ziemia”. Jesteśmy synami Adama – synami ziemi stworzonymi przez Boga. My mamy być solą tej ziemi. Ziemia potrzebuje świadków, którzy będą przemieniać świat. Jezus z ufnością powierza nam życiowe zadanie – być solą ziemi i światłem świata. W takim duchu Ks. Krzysztof Wons, dyrektor Centrum Formacji Duchowej w Krakowie, proponuje odczytać Ewangelię na niedzielę 5 lutego.

Jeśli sól utraci swój smak

CZYTAJ DALEJ

Franciszek do katolików Sudanu Pd.: nadawajcie swej ojczyźnie smak Ewangelii

2023-02-05 11:58

[ TEMATY ]

Franciszek w Kongo i Sudanie

PAP/EPA/CIRO FUSCO

„Życzę wam, abyście byli solą, która rozprzestrzenia się i rozpuszcza z hojnością, aby nadać Sudanowi Południowemu braterski smak Ewangelii; abyście byli świetlistymi wspólnotami chrześcijańskimi, które, jak miasta wzniesione wysoko, rzucą światło dobra na wszystkich i pokażą, że piękne i możliwe jest życie bezinteresowne, posiadanie nadziei, wspólne budowanie pojednanej przyszłości” – powiedział papież podczas Mszy św. sprawowanej na terenie Mauzoleum Johna Garanga w stolicy Sudanu Południowego, Dżubie.

Słowa z drugiego czytania, które apostoł Paweł skierował do wspólnoty w Koryncie, chciałbym dziś uczynić swoimi i powtórzyć je przed wami: „przyszedłszy do was, nie przybyłem, aby błyszcząc słowem i mądrością, głosić wam świadectwo Boże. Postanowiłem bowiem, będąc wśród was, nie znać niczego więcej, jak tylko Jezusa Chrystusa, i to ukrzyżowanego” (1 Kor 2, 1-2). Tak, trwoga Pawła jest również moją, będąc tutaj z wami w imię Jezusa Chrystusa, Boga miłości, Boga, który wprowadził pokój przez swój krzyż; Jezusa, Boga ukrzyżowanego za nas wszystkich; Jezusa, ukrzyżowanego w tych, którzy cierpią; Jezusa, ukrzyżowanego w życiu tak wielu z was, w życiu tak wielu ludzi w tym kraju; Jezusa Zmartwychwstałego, zwycięzcy nad złem i śmiercią. Przychodzę do was, aby Go głosić, aby was w Nim utwierdzić, ponieważ głoszenie Chrystusa jest głoszeniem nadziei: On bowiem zna udręki i oczekiwania, które nosicie w swoich sercach, radości i trudy, które naznaczają wasze życie, ciemności, które was gnębią i wiarę, którą jak wieczorną pieśń wznosicie do nieba. Jezus zna was i kocha; jeśli trwamy w Nim, nie musimy się lękać, bo i dla nas każdy krzyż przemieni się w zmartwychwstanie, każdy smutek w nadzieję, każdy lament w taniec.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję