Reklama

Z Internetu

Ciężkie czasy dla działaczy

Od pewnego już czasu rosyjska internetowa strona Instytutu Stosunków Kościelno-Państwowych i Prawa publikuje różnego rodzaju protesty przeciwko zastępcy kierownika Komisji Rządu Federacji Rosyjskiej do spraw Stosunków z Organizacjami Religijnymi - Andriejowi Siebiencowowi. Od prawie że rozprawy prof. A. Wołkowa (O działalności A. F. Siebiencowa w sferze stosunków państwowo-religijnych) do lakonicznych oskarżeń. Mnóstwo ekspertyz, wniosków, replik, potępień i żądań. Nie brak też " twórczości" samego Siebiencowa, który przez 22 lata działał w armii, przez 10 lat w Radzie Najwyższej, na kilku urzędach państwowych równocześnie, zwłaszcza w ostatnich latach. Są to projekty zmiany Ustawy o wolności sumienia i wyznania (kilka poprawianych stosownie do okoliczności wariantów), zamaszyste wywiady i nagła cisza.
Od lektury tych krytyk włos się jeży. Teraz dopiero widać, jak bardzo zmieniła się Rosja. Któryż urzędnik na świecie zebrał tak wielkie pokłosie swej działalności? Czymże sobie zasłużył ten działacz na tak baczną uwagę? Otóż, w niewinnych rękach obrońcy kraju i pokoju na świecie, służących też jako maszyna do głosowania w Radzie Najwyższej, a przede wszystkim do niekończącego się klaskania, skupiła się władza wyższa od potęgi kilku ministerstw razem wziętych: organu koordynującego całość stosunków cerkiewno-państwowych, dawnej Rady do Spraw Religii. Dla nowej, naukowo przygotowanej Rosji tacy partyjniacy są zupełnymi ignorantami w swojej domenie (nawet w zakresie języka rosyjskiego), filarami korupcji. Zdaniem owych "badaczy":
1) stosunek Siebiencowa do Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego zawiera w sobie zdecydowanie negatywny odcień, związany w ogóle z negatywnym stosunkiem do religii;
2) stosunek Siebiencowa do religii opiera się na arsenale nienawistnych dla religii działaczy struktur KPZR;
3) Siebiencow posługuje się bzdurnymi, bezsensownymi frazami, które stanowią inwektywę dla tradycyjnych religii. I tu docieramy do całej sprężyny tej kampanii: Siebiencow w oczach krytyków jest wrogiem tradycyjnych wyznań religijnych na Rusi, płatnym zwolennikiem mormonów i wszelkich sekt protestanckich, tzw. religii ekstremistycznych. W otwartym proteście-oświadczeniu Stowarzyszenia Ochrony Rodzin i Osób przed negatywnym oddziaływaniem informacyjno-psychicznym stwierdza się, że "Siebiencow napada na Rosyjski Kościół Prawosławny, porównując jego rolę do roli dawnej KPZR. (...) Wojujący ateizm, nienawiść do Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego, sympatie dla sekt religijnych przemieszały się razem, co jest widoczne w przygotowanym przezeń projekcie ustawy" (psycholog L. W. Kanatowa). Kierownik antysekciarskiego ośrodka "Żyzń" - o. Maksim Obuchow, stwierdza w swym oświadczeniu, że Siebiencow jest znanym skandalistą, dążącym do utrwalenia w Rosji zagranicznych sekt religijnych, którym pozwala się "angażować do swej działalności niepełnoletnie dzieci bez potrzeby zgody rodziców lub opiekunów, co oznacza najprawdziwszą dywersję w stosunku do Rosji, akcję skierowaną ku tworzeniu warunków prawnych celem zniszczenia narodowo-kulturalnej religijnej tożsamości Rosjan i przedstawicieli innych narodowości, to znaczy kulturowe ludobójstwo narodów Federacji Rosyjskiej". Ośrodek "Żyzń" domaga się odrzucenia projektu Siebiencowa i usunięcia go ze stanowiska jako człowieka, który "atakuje Rosyjski Kościół Prawosławny, a głosi panegiryki na cześć sekt zagranicznych" .
A Siebiencow? Zapytany o antykatolicką kampanię w związku z o. Caprio i bp. Mazurem, odpowiedział: "Nie wiem. Sam chciałbym się zorientować. Nie jest wykluczone, że jest to czyjaś niepohamowana nadgorliwość. A może stoi za tym coś mądrzejszego. W każdym bądź razie wydaje mi się, że bez poważnej decyzji państwowej nie należy podejmować żadnych kroków, które mogą być odebrane jako ingerencja państwa w sprawy organizacji religijnych".

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Alicja z krainy dobra

Niedziela Ogólnopolska 51/2019, str. 52-54

[ TEMATY ]

miłosierdzie

wolontariat

Klaudia Zielińska

Nie lubi mówić o sobie. Unika udzielania wywiadów. Ratuje ludzi od śmierci, głodu, cierpienia i chorób. Misjonarka w Kenii i Tanzanii. Nazywana przez bliskich „Aniołem Afryki” lub „Matką Teresą z Polski”.

Krzysztof Tadej: Trzy lata temu w wywiadzie dla tygodnika Niedziela powiedziała Siostra m.in.: „Kiedyś pojechałam do jednej z wiosek. Witałam się z ludźmi i nagle usłyszałem dziwny pisk. Spytałam: «Co to takiego?». Wskazano mi jeden z domów. Wczołgałam się, bo nie było drzwi. Zobaczyłam dziecko leżące na liściach od banana. Piszczało z bólu. W jego uchu zagnieździły się robaki i wyjadały błonę bębenkową. Obok leżała matka i nie miała siły wstać. Umierała z głodu. Udało się uratować dziecko i matkę w ostatniej chwili”. Opowiadała Siostra również o innych dramatycznych sytuacjach w kenijskiej miejscowości Laare. Czy od tego czasu sytuacja się poprawiła?

CZYTAJ DALEJ

MŚ 2022 - Polska gra z drużyną Messiego o 1/8 finału, trudne zadanie Danii

2022-11-30 07:05

Adobe Stock

Polscy piłkarze w przypadku co najmniej remisu w środę z Argentyną w Dausze na pewno awansują do 1/8 finału mistrzostw świata - po raz pierwszy od 1986 roku. W grupie D ten cel osiągnęła już Francja, która zagra z Tunezją, a w trudnej sytuacji jest rozczarowująca na razie Dania.

W trakcie mundiali 2002, 2006 i 2018 biało-czerwoni, po dwóch porażkach w grupie, tracili szansę awansu do kolejnej fazy. Wygrywali wówczas jedynie swoje trzecie spotkania, które nie miały już stawki.

CZYTAJ DALEJ

Zostało mało czasu. Pomagają ciężko choremu Oliwierowi

2022-11-30 20:57

[ TEMATY ]

kiermasz

akcja charytatywna

SMA

Agnieszka Smaza

Kiermasz ciast i haftowanych obrazów przy parafii w Inwałdzie.

Kiermasz ciast i haftowanych obrazów przy parafii w Inwałdzie.

Wierni kilku parafii diecezji pomogli ciężko choremu Oliwierowi Komanowi z Wadowic.

W parafii Narodzenia NMP w Inwałdzie odbył się kiermasz ciast oraz haftowanych obrazów z motywami religijnymi.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję