Reklama

Niedziela Łódzka

Abp Ryś do duchownych: nie buduj domu, zbuduj ołtarz!

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

ks. Paweł Kłys

- Jak mamy w sobie wiarę Abrahama, to w tych nowych miejscach będziemy jak wędrowcy. Kiedy Abram przyszedł do Kanaanu - ziemi, którą Pan Bóg mu dał, był ciągle wędruje.

Jest w ziemi, którą Pan Bóg mu dał, ale nie buduje domu, za to w każdym z tych miejsc – gdzie się zatrzymał choć na chwilę - buduje ołtarz! To znaczy, że ta ziemia ostatecznie należy do Boga i to, co ma najważniejszego do zrobienia to wielbić Boga! Każdy z nas ma to czytać do siebie. Gdziekolwiek dochodzimy w tej drodze razem z Kościołem - nie buduj domu, zbuduj ołtarz! To są właściwe priorytety! – mówił abp Grzegorz Ryś.

Reklama

W łódzkiej katedrze św. Stanisława Kostki wczoraj w południe celebrowana była Eucharystia posłania, na którą zostali zaproszeni duchowni Archidiecezji Łódzkiej, którzy w tym roku będą mieli zmianę swoich miejsc posługiwania. Liturgii przewodniczył arcybiskup metropolita łódzki Grzegorz Ryś, a współkoncelebransami byli ksiądz biskup Ireneusz Pękalski oraz księdza biskup Marek Marczak.

W homilii łódzki pasterz odwołał się do historii Abrama z dzisiejszego pierwszego czytania Liturgii Słowa - musimy czytać tę historię Abrama w odniesieniu do siebie o tyle, o ile mamy ochotę w którymś momencie zaprzestać tej wędrówki tylko zapuścić korzenie na twardo, zatrzymać się w miejscu, które nam się spodobało, i zadomowić się tak dalece, że stąd się nie ruszę. Takie może być postępowanie całego Kościoła. Przyzwyczailiśmy się do rozmaitych schematów myślenia, działania, do struktur, zasad tradycji, a kiedy Pan mówi wyjdź – budzi się w nas bardzo łatwo opór – bo tu, gdzie jesteśmy, czujemy się dobrze, jest to miejsce rodzinne – to jest dom ojca. – tłumaczył kaznodzieja.

- Staje przed nami Kościół, który mówi: nowa ewangelizacja, nowy język, nowe metody, nowy zapał, nowe sposoby, a my mówimy – jak ci, których wspomina Jezus - degustatorzy wina – stare jest lepsze! Pan mówi tak, jak mówi do Abrama – w tym miejscu w którym jesteś pozostaniesz bezpłodny! Chcesz mieć dzieci? Chcesz być wielkim narodem? Wyjdź! Bo w tym miejscu, gdzie się zakorzeniłeś – zapuściłeś korzenie, okopałeś się – nie owocujesz i nie będziesz owocował! - podkreślił hierarcha.

Reklama

Kończąc arcybiskup Grzegorz powiedział - sytuacja Abrama dotyczy Kościoła w całości – nas wszystkich i was, którzy dzisiaj otrzymacie nowe posłanie w nowe miejsce.

Każdy z was może powiedzieć, że do starego się już przyzwyczaił, nauczył się funkcjonować, zna ludzi, ale może też jest tak, że macie prawo usłyszeć od Pana Boga: tu już nie będziesz miał dzieci, ale w tym nowym miejscu, do którego cię posyłam, tam się okażesz ojcem wielkiego narodu. Za każdym posłaniem idzie Boża obietnica i Boże błogosławieństwo, a nie papier podpisany przez biskupa i kanclerza.

Podziel się cytatem

Jak nie mamy tej wiary, to trzeba się rozwiązać, bo wtedy jesteśmy jak każda inna instytucją. – zakończył.

Przed błogosławieństwem kończącym liturgię metropolita łódzki wręczył nominacje nowym proboszczom i wikariuszom. Duchowni zmienią swoje dotychczasowe miejsca posługi z końcem sierpnia br., aby wraz z nowym rokiem szkolnym rozpocząć swoją pracę duszpasterską we wspólnotach, do których zostali posłani przez arcybiskupa łódzkiego.

2021-06-22 08:23

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Ryś na Jasnej Górze: nie można się przebrać za chrześcijanina!

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

ks. Paweł Kłys

Chrześcijaństwa nie da się zagrać, nie da się go sprowadzić do tego, jak wygląda na zewnątrz. Nie można się przebrać za chrześcijanina! To jest to, co pada w ostatnim akapicie dzisiejszej ewangelii – dbacie tylko o to, co widać – o to, żeby kubek albo talerz były czyste zewnątrz. Ile można stracić energii i czasu na to, by coś dobrze wyglądało. To jest właśnie odegrane chrześcijaństwo – jak ubranie na jedną godzinę liturgii – za chwilę zdejmiemy i będziemy sobą. Tak się nie da! – tłumaczył arcybiskup łódzki.

CZYTAJ DALEJ

Papież: akceptujemy bolesną rzeczywistość, że nie wszyscy żyją na równi

2021-09-27 15:51

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

Franciszek wskazał, że dramatyczne doświadczanie pandemii jest doskonałą okazją do uświadomienia sobie, iż od dawna „akceptujemy bolesną rzeczywistość, że nie wszyscy ludzie żyją na równi, a ich zdrowie nie jest chronione w ten sam sposób”. Papież upomniał się o bezpłatną służbę zdrowia i przestrzegł przed podążaniem drogą odrzucenia, której najstraszniejszą formą jest aborcja i eutanazja.

Ojciec Święty przestrzegł, że nie wystarczy jedynie mówić o prawach wynikających z niezbywalnej godności człowieka, ale trzeba angażować się w przezwyciężanie istniejących nierówności. Mówił o tym w czasie audiencji dla uczestników sesji plenarnej Papieskiej Akademii Życia. Z powodu na ograniczenia sanitarne część z nich nie mogła przybyć do Rzymu i uczestniczyła w spotkaniu online. Nawiązując do tematu sesji „zdrowie publiczne w horyzoncie globalizacji” Papież podkreślił, że pandemia „dała usłyszeć krzyk ziemi i wołanie ubogich”, a my nie możemy na nie pozostać głusi. Wskazał, że „należy podjąć refleksję nad tym, co się wydarzyło, by dostrzec drogę ku przyszłości lepszej dla wszystkich”.

Podziel się cytatem

CZYTAJ DALEJ

Kielce: medal „Per Artem Ad Deum” dla Ernesta Brylla

2021-09-27 16:46

[ TEMATY ]

nagroda

Kielce

SacroExpo

Papieska Rada Kultury

Targi Kielce S.A./ Facebook

Ernest Bryll, pisarz, dziennikarz i krytyk filmowy, otrzymał w poniedziałek „Per Artem Ad Deum” – medal przyznawany co roku przez Papieską Radę ds. Kultury i wręczany podczas Targów SacroExpo w Kielcach.

W poniedziałek rozpoczęła się 22. edycja wydarzenia łączącego sferę biznesu i szeroko rozumianej kultury sakralnej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję