Reklama

Niedziela Lubelska

Stulecie parafii w Świerszczowie

Grzegorz Jacek Pelica

W dniu 3 X 1921 r. została erygowana rzymskokatolicka parafia pw. św. Bazylego w Świerszczowie w dekanacie siedliskim (ówczesna diecezja podlaska). Uczczeniem tej rocznicy były uroczystości odpustowe i sakrament bierzmowania, którego udzielił młodzieży abp Stanisław Budzik w niedzielę 20 czerwca. Do wielkiego wydarzenia przygotowywały parafian ośmiodniowe misje jubileuszowe, które prowadził ks. Michał Ciemięga.

Prosząc o przewodniczenie Eucharystii, proboszcz ks. Sławomir Górny powiedział m.in.: - „Przez wiele pokoleń mieszkańcy przekazywali sobie to, co najcenniejszego nosili w swoich sercach: wiarę i miłość do Boga. W tej świątyni, jak pokazuje historia, od stu lat gromadzili się wokół Chrystusa Eucharystycznego; tutaj z serca jednym głosem wołali do Boga, tęskniąc za pełnym zjednoczeniem z Nim w Królestwie Niebieskim”. Z prośbą o bierzmowanie zwrócili się rodzice kandydatów, podkreślając jak cenna jest dla człowieka wiara i jak ważne jest jej podtrzymywanie w rodzinie.

Reklama

Jezus w łodzi życia

W homilii abp Stanisław Budzik nawiązał do perykopy ewangelicznej, ukazującej Boską moc objawioną przez Jezusa Chrystusa na jeziorze Genezaret, gdy Zbawiciel panuje nad żywiołami; także tymi, jakie budzą się w sercach Apostołów. - „Nauczycielu, czy Cię to nie obchodzi, że giniemy? Te słowa towarzyszą ludzkości przez stulecia, wypowiadane w chwilach zwątpienia i załamania. Bo właśnie w sytuacjach skrajnie trudnych ujawnia się prawda o człowieku: Ojcze, czy Cię to nie wzrusza, że jest mi tak ciężko, że moje życie jest nie do zniesienia? Uczniowie, pochłonięci walką z żywiołem, zapomnieli, że Jezus jest z nimi w łodzi” - powiedział ksiądz arcybiskup, przypominając, że Jezus może wyprowadzić nas z największego nieszczęścia.

Za papieżem Franciszkiem, modlącym się przed rokiem na pustym Placu św. Piotra, metropolita przypomniał o konieczności zaproszenia Jezusa do łodzi naszego życia, aby mógł pokonać nasze lęki, zapobiec katastrofie i wnieść pokój ducha. „Panie, w naszym świecie, który kochasz bardziej niż my, wyruszyliśmy naprzód na pełnych obrotach, czując się silnymi i zdolnymi do wszystkiego. Chciwi zysku, daliśmy się pochłonąć rzeczom i oszołomić pośpiechem. Nie zatrzymaliśmy się wobec Twoich wezwań, nie obudziliśmy się w obliczu wojen i niesprawiedliwości. Nie słuchaliśmy wołania ubogich i naszej poważnie chorej planety. Nadal byliśmy niewzruszeni, myśląc, że zawsze będziemy zdrowi w chorym świecie. Teraz jesteśmy na wzburzonym morzu…”.

Reklama

Jak promień słońca

W słowie do młodych abp Budzik przywołał cechy duchowości św. Bazylego oraz drogę do świętości jego rodziny. Podkreślił rangę wielkiego Ojca Kościoła w dziejach i misji Kościoła Wschodu i Zachodu. - Otrzymał wszechstronne wykształcenie w Konstantynopolu i w Atenach, gdzie zaprzyjaźnił się z drugim wybitnym Ojcem Kościoła, św. Grzegorzem z Nazjanzu. Napisał regułę, która odegrała wielką rolę w historii życia zakonnego, z której wiele zaczerpnął św. Benedykt. Powołany na metropolitę Cezarei Kapadockiej, wyróżniał się jako sprawny administrator, gorliwy duszpasterz, dbały o dobro swojej Owczarni; rozwinął szeroką działalność dobroczynną. Słowem i pismem bronił prawd wiary chrześcijańskiej przeciwko różnych fałszerzom. Był człowiekiem głębokiej wiedzy, pracowitym i miłosiernym pasterzem. Napisał m.in. piękną księgę o Duchu Świętym, w której czytamy: „On jest Źródłem uświęcenia i Światłem dla umysłu. Każdej istocie rozumnej udziela niejako ze swojej jasności, aby mogła dojść do prawdy. Rozdaje każdemu, a sam nie doznaje uszczerbku; każdemu się udziela, a sam pozostaje nienaruszony. Podobnie jak promień słońca udziela każdemu swego blasku i każdy się cieszy, jak gdyby tylko do niego należał. A przecież oświeca równocześnie ziemię i morze; i całą przestrzeń wypełnia. Prowadzi słabych jak za rękę, a postępujących naprzód doskonali”.

Ksiądz Arcybiskup poprowadził procesję eucharystyczną, przygotowaną przez parafian, i poświęcił pamiątkowe krzyżyki. Pobłogosławił także dary i prace wykonane przez wiernych na rzecz swojej parafii. Przyjął kwiaty i słowa wdzięczności, przekazane przez wspierających proboszcza rodziców bierzmowanych, ofiarujących szaty liturgiczne. Podziękowano samorządowcom na czele z wójtem gminy Cyców za umożliwienie wyjazdu dzieci pierwszokomunijnych na pielgrzymkę do Wąwolnicy oraz gronu pedagogicznemu szkoły za wzorową współpracę.

Z okazji jubileuszu przygotowana została ekspozycja i folder na 100-lecie parafii. Wśród byłych proboszczów w Świerszczowie z radością odnalazłem nazwisko późniejszego biskupa Edmunda Ilcewicza, który w 1974 r. udzielił mi bierzmowania. Na uroczystości obecni byli proboszczowie - poprzednicy: ks. Adam Brzyski i ks. Marek Jaworski, a także księża dziekani: ks. Józef Piłat z Chełma i ks. Krzysztof Proskura z Wierzbicy.

Dodając otuchy bierzmowanym, Pasterz mówił: - „W naszej łodzi, płynącej po morzu świata, nie jesteśmy sami; jest z nami Bóg, który stał się Człowiekiem, aby nas przebóstwić. W Osobie swojego Syna w sposób szczególny zjednoczył się z każdym człowiekiem na dobre i na złe. Aby was, drodzy młodzi, uczynić apostołami swojej Ewangelii. Apostoł to człowiek, który nie zadowala się troską o swoje życie duchowe, ale chce przez swoje słowo i przykład wypełniania swoich obowiązków jak najwięcej ludzi przyprowadzić do Chrystusa i Kościoła”.

Fotorelacja na https://www.facebook.com/Niedziela-Lubelska-112621833628172


2021-06-22 09:14

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Maryjny wrześniowy tydzień

2021-08-31 12:08

Niedziela Ogólnopolska 36/2021, str. 24-25

[ TEMATY ]

Maryja

Bożena Sztajner/Niedziela

Być może dla wielu ludzi – nawet żarliwych chrześcijan – tytuły Maryjne to tylko „inne nazwy tego samego” albo, co gorsza, jakiś przerost gorliwości czcicieli. Tymczasem to coś zupełnie innego. Mamy do czynienia z niezwykłym teologicznym zjawiskiem.

Matka Boża jest jedna, ale ma Ona wiele sanktuariów; w setkach liczymy też Jej święta. Jest wciąż ta sama, a co chwilę inna – Niepokalana, Różańcowa, Fatimska, Jasnogórska... Nawet w swych objawieniach wciąż przychodzi inaczej. Bywa czarnolica albo jasnowłosa, ubrana w szaty ciemne jak nocne niebo albo odziana w słoneczną biel... Wciąż inna, bo niewypowiedziana, nieskończona w swej tajemnicy. Ma w sobie coś z... Boga i podobnie jak On jest dla nas niepojęta. Krótko wyjaśnił to św. Maksymilian: „Maryja jest nie tylko «Matką» – Ona jest Matką «Bożą». Bóg, który jest nieogarniony i nawet wszystkie ludzkie słowa nie są w stanie oddać Jego tajemnicy, jest owocem Jej żywota! Stąd i Maryja pozostaje dla nas wielką świętą tajemnicą.

CZYTAJ DALEJ

Franek - nauczyciel miłości

Przed narodzinami naszego synka byliśmy daleko od Boga, a nasza wiara polegała na chodzeniu do kościoła dwa razy w roku: ze święconką na Wielkanoc i ewentualnie w Boże Narodzenie, jeśli się nam chciało. Dążyliśmy do życia łatwego i przyjemnego, ale wkrótce to nasze egoistyczne postępowanie miało się diametralnie zmienić...

Krótko po naszym ślubie moja żona Olga zaszła w ciążę. Po dwóch wcześniejszych poronieniach (pierwsze w 4. i drugie w 10. tygodniu ciąży) byliśmy pełni nadziei, że tym razem wszystko będzie dobrze. Nasza radość nie trwała jednak długo. Na pierwszym szczegółowym badaniu USG w 20. tygodniu ciąży, które zostało wykonane w Szpitalu Uniwersyteckim w Londynie, po raz pierwszy dowiedzieliśmy się, że są „nieprawidłowości”, i dostaliśmy skierowanie na jeszcze bardziej szczegółowe badanie. Wykazało ono, że nasze dziecko ma stopy końsko-szpotawe, jedną nerkę, która na dodatek była bardzo mała, oraz nieprawidłowości w strukturze mózgu. Okazało się również, że nasz synek ma bardzo rzadki problem genetyczny – niezbalansowaną translokację chromosomów 9 i 11 (na 9 brakuje genów, a na 11 jest ich za dużo). Zasmucona pani genetyk wymieniła nam wszystkie wady, które może mieć nasze dziecko: znaczne opóźnienie w rozwoju, rozszczepienie wargi i podniebienia, brak odbytu, męskie i żeńskie narządy płciowe, problemy z mózgiem oraz wiele innych. Na koniec poinformowała nas, że nadal możemy zakończyć ciążę, jeśli chcemy, mimo że był to już 24. tydzień. Przypadek naszego synka kwalifikował go do legalnego zabicia go aż do końca ciąży. Zdruzgotani takimi informacjami udaliśmy się do prof. Kyprosa Nicolaidesa – to światowej sławy lekarz, który wynalazł wiele metod ratowania dzieci w okresie prenatalnym. Niestety, on również potwierdził to wszystko, co wcześniej już usłyszeliśmy, i dodatkowo powiedział nam, że gdyby to było jego dziecko, to by je usunął. Nigdy nie zapomnę nocy po tamtym dniu – smutku, żalu, czarnych myśli i wylanych łez...

CZYTAJ DALEJ

Archidiecezja krakowska: Dzień Modlitwy za Młodzież

2021-09-21 18:40

[ TEMATY ]

abp Marek Jędraszewski

młodzież

archidiecezja krakowska

ks. Paweł Klys

26 września po raz pierwszy w archidiecezji krakowskiej będzie obchodzony Dzień Modlitwy za Młodzież ogłoszony przez abp. Marka Jędraszewskiego. Będzie to okazja do wsparcia młodych ludzi w odkrywaniu w ich życiu Bożego działania.

– Ogłoszony przez abp. Marka Jędraszewskiego Dzień Modlitwy za Młodzież jest okazją do tego, aby otoczyć modlitwą wszystkich młodych – od tych, którzy są zaangażowani w Kościele, po tych, którzy nie mogą odnaleźć w nim swojego miejsca – zwraca uwagę ks. Marcin Filar, który ma nadzieję, że włączenie modlitw za młodych w parafialną liturgię i zaangażowanie w nią wspólnot młodzieżowych pobudzi całe parafie do gorliwej modlitwy za młodzież. – Ta modlitwa będzie szczególnym wsparciem dla wszystkich pracujących z młodzieżą – księży, sióstr zakonnych, katechetów, animatorów, liderów – dodaje archidiecezjalny duszpasterz młodzieży.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję