Reklama

Świat

Niemcy: katedra w Kolonii otrzyma relikwie bł. Jana Pawła II

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

relikwie

Niemcy

@bastique / Foter.com / CC BY-SA

Katedra w Kolonii otrzyma relikwie Jana Pawła II. Według informacji archidiecezji będzie to kawałek tkaniny z kroplą krwi zmarłego w 2005 roku błogosławionego papieża Polaka. Dar z Rzymu umieszczony zostanie w srebrnym relikwiarzu, który przygotował artysta z Düsseldorfu Bert Gerresheim. Relikwiarz zostanie wystawiony w kolońskiej katedrze 9 grudnia, po uroczystej Mszy św. ku czci Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny.

Reklama

Stałe miejsce relikwiarz znajdzie w poprzecznej nawie katedry w pobliżu wizerunku „Schmuckmadonna” – "Madonny w ozdobach". Jest to niewielka figurka Matki Bożej z Dzieciątkiem. Okrywa ich obszerny płaszcz, na którym zawieszone są liczne wota. Ten wizerunek łaskami słynącej Madonny mieszkańcy Kolonii od XVI wieku otaczają wielką czcią, dziękując za ratunek w niebezpieczeństwie i chorobach. Świadczą o tym nie tylko liczne wota z XIX i XX wieku, ale także nieustannie płonące ofiarne świece.

Srebrny relikwiarz przedstawia wizerunek opartego o pastorał Jana Pawła II przed portalem katedry w Kolonii i nawiązuje do pierwszej wizyty papieża Polaka w tym miejscu w listopadzie 1980 roku.

Papież Jan Paweł II dwukrotnie w ciągu swego pontyfikatu odwiedził Kolonię: po raz pierwszy w listopadzie 1980 roku, a po raz drugi na przełomie kwietnia i maja 1987 roku, kiedy beatyfikował Edytę Stein - św. Teresę Benedyktę od Krzyża, męczennicę w niemieckim obozie koncentracyjnym Auschwitz-Birkenau. Ponadto wyznaczył Kolonię jako miejsce Światowego Dnia Młodzieży w 2005 roku. Jan Paweł II zmarł 2 kwietnia 2005 roku, a na spotkanie młodzieży świata w sierpniu przyjechał do Kolonii jego następca Benedykt XVI.

2013-11-28 10:26

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Stanisław Markowski: w Janie Pawle II odnajdywałem mistyka

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

spotkanie

WWW.JP2MUZEUM.PL


„Fotografując pielgrzymki Jana Pawła II do Polski interesowały mnie relacje między Janem Pawłem II a naszym narodem”- wspominał Stanisław Markowski znany fotograf, dokumentalista, który 18 października był gościem Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II w Częstochowie, w ramach spotkań z cyklu „Z Janem Pawłem II ku przyszłości”.
Wspominając lata 70-e okresu PRL- u i działalność opozycji demokratycznej Stanisław Markowski podkreślił, że „wówczas okazało się, że aparat fotograficzny jest groźną bronią dla systemu” - To co robiłem to było fotografowanie na rzecz naszego wybijania się na wolność- mówił Markowski.
Znany fotograf i dokumentalista wspominał czasy rodzącej się „Solidarności” w Stoczni Gdańskiej- Tam wówczas była wolna Polska- wspominał Markowski.
W swojej refleksji o bł. Janie Pawle II odniósł się również do znaczenia słowa „Ojczyzna”- Ono jest w twarzach ludzi odzyskujących nadzieję. Ono jest w walce o wolność- mówił znany fotograf.
„Myślę, że Jan Paweł II przyjeżdżał do nas zobaczyć nasze twarze. Dla bardzo wielu z nas Jan Paweł II był jak ojciec”- kontynuował Stanisław Markowski.
Gość spotkania wyznał,że dla niego samego „aparat fotograficzny był pretekstem do głębszego życia”.
Podczas spotkania jego uczestnicy mogli wysłuchać kompozycji muzycznych w wykonaniu Stanisława Markowskiego do utworów polskich poetów takich jak m. in. Jerzy Liebert i Bohdan Rudnicki.
Uczestnicy spotkania mogli również wysłuchać tenora Juliusza Ursyna Niemcewicza.
Pomysłodawcą cyklu spotkań „Z Janem Pawłem II ku przyszłości” jest Krzysztof Witkowski twórca i dyrektor Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II w Częstochowie.
Stanisław Markowski - ur. 8 mają 1949 r. w Częstochowie. Fotograf, dokumentalista, wykładowca w Krakowskiej Szkole Teatralnej.
Twórca fotografii faktu, rejestrujących m. in. czarny marsz po śmierci studenta UJ Stanisława Pyjasa, do którego doszło wiosną 1977 r., samospalenia na krakowskim Rynku Walentego Badylaka, protestującego przeciw milczeniu o zbrodni katyńskiej wiosną 1980; wydarzeń w Stoczni Gdańskiej w 1980 r.; demonstracji po wprowadzeniu stanu wojennego; pogrzebu ks. Jerzego Popiełuszki oraz pielgrzymek Jana Pawła II.
Stanisław Markowski jest autorem album „Ku wolności”ze wstępem matki błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszko i, Marianny Album ten stanowi swoisty pamiętnik i jest świadectwem polskiego doświadczeniem lat 1976 – 1989. Fotografie zamieszczone w albumie dokumentują m. in. zdarzenia po zamordowaniu Stanisława Pyjasa i samospaleniu Walentego Badylaka, Polski Sierpień 1980 roku w Stoczni Gdańskiej, pielgrzymki do Polski Jana Pawła II.

CZYTAJ DALEJ

Dziękczynnie za światło wiary

2021-09-26 22:56

[ TEMATY ]

abp Wacław Depo

Radomsko

Dziękczynienie za beatifikację

Beata Pieczykura/Niedziela

– Kardynał Stefan Wyszyński jest darem dla Kościoła nie tylko w Polsce. Przede wszystkim był prymasem jasnogórskim, a głos z Jasnej Góry był głosem do narodu. Dlatego musimy tak patrzeć na beatyfikację. To jest dar nie tylko dla nas, lecz także dla współczesnej Europy, powinien być znakiem, na którym mamy się oprzeć, i nie jest znakiem sprzeciwu. Błogosławiony kardynał nie jest po to, by was dzielić, ale po to, by nam przypominać, że Kościół ma obowiązek głosić prawdę Ewangelii i żądać wolności tej prawdziwej podporządkowanej prawdzie i sprawiedliwości społecznej, która musi dziś na nowo – powiedział „Niedzieli” abp Wacław Depo w parafii św. Lamberta Biskupa Męczennika w Radomsku.

Wdzięczność i pamięć zgromadziła wiernych w kościele św. Lamberta Biskupa Męczennika w Radomsku na dziękczynnej Mszy św. za beatyfikację kard. Stefana Wyszyńskiego i matki Róży Czackiej. 26 września liturgii przewodniczył abp Wacław Depo.

CZYTAJ DALEJ

Popęszyce. Odpust ku czci św. Michała Archanioła

2021-09-27 13:16

[ TEMATY ]

św. Michał Archanioł

FB parafii

26 września w kościele św. Michała Archanioła w Popęszycach (filia parafii św. Marii Magdaleny w Nowym Miasteczku) obchodzono odpust ku czci świętego patrona.

- Także w kościołach filialnych ludzie cieszą się ze święta swojego patrona. My również bardzo uroczyście świętowaliśmy ten dzień. Wzywaliśmy wstawiennictwa św. Michała Archanioła, modląc się podczas Mszy św. pod przewodnictwem ks. Tomasza Gierasimczyka, pracownika kurii diecezjalnej – mówi proboszcz parafii ks. Dariusz Gronowski.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję