Reklama

Europa

Ukraina: 20 lat po pielgrzymce Jana Pawła II

Bieżący tydzień jest na Ukrainie czasem refleksji nad przesłaniem pielgrzymki Jana Pawła II, jaka odbyła się do tego kraju przed dwudziestoma laty. W dniach 23-27 czerwca 2001 roku papież Polak odwiedził Kijów i Lwów.

[ TEMATY ]

Ukraina

św. Jan Paweł II

Podróż apostolska św. Jana Pawła II na Ukrainę laty była pod wieloma względami wydarzeniem ogromnej wagi dla istniejącej wówczas od zaledwie 10 lat niepodległej Ukrainy. To dzięki obecności Jana Pawła II w Kijowie i we Lwowie, do świadomości wielu ludzi na świecie dotarła informacja, że istnieje w Europie taki kraj jak niepodległa Ukraina.

Wizyta papieża Polaka była także okazją do zrobienia kolejnych kroków w procesie pojednania polsko-ukraińskiego. Przypomina to zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego abp Światosław Szewczuk:

„Jan Paweł II jest patronem pojednania. Dwa lata temu podpisaliśmy z episkopatem polskim prośbę do Ojca Świętego Franciszka, aby ogłosić go patronem polsko-ukraińskiego pojednania. Jan Paweł II przyjechał na Ukrainę, aby uzdrowić rany pamięci, był świadomy, że Europa, zwłaszcza wschodnia, po II wojnie światowej ciągle jest zraniona. Te rany jeszcze bolą i gdzieś w naszej pamięci i w naszym sumieniu ciągle krwawią. Pamiętam, było to na moich oczach, podczas liturgii beatyfikacyjnej 27 czerwca 2001 r. mój poprzednik kard. Huzar, oficjalnie prosił o wybaczenie za te wszystkie krzywdy, jakie naród ukraiński zadał w historii swoim sąsiadom. To pojednanie i to przebaczenie, udzielone i otrzymane jest balsamem, jest lekiem uzdrawiającym rany Europy”.

Najbliższy weekend, zwłaszcza we Lwowie będzie obfitował w wydarzenia wspominające wizytę Jana Pawła II w tym mieście. W wielu parafiach rzymsko - i greckokatolickich odbędą się uroczyste celebracje liturgiczne oraz spotkania i konferencje.

2021-06-24 16:16

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Mokrzycki: Papież zaskoczony, nie znał całej prawdy o sytuacji na Ukrainie

[ TEMATY ]

Ukraina

Franciszek

abp Mieczysław Mokrzycki

Marcin Żegliński

Ojciec Święty był zaskoczony wiadomościami o wojnie na Ukrainie, które usłyszał od tamtejszych biskupów. Do tej pory nie miał całościowego obrazu sytuacji – powiedział po spotkaniu z Franciszkiem abp Mieczysław Mokrzycki. Opowiedzieli oni Papieżowi między innymi o torturach, jakim są poddawani ukraińscy żołnierze, którzy dostaną się do niewoli. Franciszek zapewnił biskupów, że jeszcze bardziej będzie starał się rozmawiać z osobami, które są odpowiedzialne za pokój na świecie, by pomogły powstrzymać przelew krwi na tamtych terenach.

Opowiadając w Radiu Watykańskim o spotkaniu z Papieżem abp Mokrzycki podkreślił, że bardzo ważne są wszelkie zapewnienia o solidarności i modlitwie, które do tej pory wyrażał Papież i instytucje międzynarodowe, bo to podnosi na duchu. „Uważamy jednak, że wciąż jest tego za mało. Rosja powinna ponosić większe konsekwencje, aby zaprzestała wreszcie działań zbrojnych” – mówi abp Mokrzycki.

CZYTAJ DALEJ

Watykan: Papież Franciszek popłakał się modląc się o pokój na Ukrainie

2022-12-09 07:18

[ TEMATY ]

Franciszek

Grzegorz Gałązka

Papież Franciszek popłakał się, modląc się w czwartek na Placu Hiszpańskim w Rzymie za Ukrainę i przerwał na chwilę odczytywanie tekstu modlitwy. Nawiązując do swojego wzruszenia, powiedział potem: "Wielki ból, wielki, porażka dla ludzkości".

W uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny papież udał się na tradycyjną modlitwę przed figurą Niepokalanej na Placu Hiszpańskim. Odczytał treść napisanej przez siebie modlitwy do Matki Bożej.

CZYTAJ DALEJ

Zamordowana w Boliwii Helena Kmieć może zostać błogosławioną

2022-12-09 17:20

[ TEMATY ]

Helena Kmieć

Fundacja im. Heleny Kmieć

Rozpoczęła się faza przygotowawcza do procesu beatyfikacyjnego Heleny Kmieć. Dekretem abp. Marka Jędraszewskiego powołano postulatora tego procesu, którym został ks. dr Paweł Wróbel SDS.

W ubiegłym tygodniu ks. dr Paweł Wróbel SDS w Kaplicy Arcybiskupów Krakowskich odebrał od ks. Andrzeja Scąbra – delegata ds. kanonizacyjnych Archidiecezji Krakowskiej, dekret abp. Marka Jędraszewskiego, który powołał go na urząd postulatora procesu beatyfikacyjnego i kanonizacyjnego Heleny Kmieć.

Podziel się cytatem

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję