Reklama

Niedziela Świdnicka

Pół wieku istnienia cerkwi w Świdnicy

W tym roku prawosławna parafia pw. św. Mikołaja Cudotwórcy obchodziła 50-lecie istnienia.

[ TEMATY ]

prawosławie

ks. Mirosław Benedyk/Niedziela

: Abp Jerzy Pańkowski i pierwszy od lewej ks. Piotr Nikolski, podczas uroczystej liturgii

: Abp Jerzy Pańkowski i pierwszy od lewej ks. Piotr Nikolski, podczas uroczystej liturgii

Z tego powodu w sobotę 22 maja br. w dzień święta przeniesienia relikwii św. Mikołaja, patrona parafii, została odprawiona Eucharystia pod przewodnictwem abp. Jerzego Pańkowskiego, prawosławnego arcybiskupa wrocławsko-szczecińskiego.

W wygłoszonej homilii abp Pańkowski mówił o szczęściu, które wszyscy chcą osiągnąć, jednak osiągnięcie go tu na ziemi w pełni jest nie możliwe. - Trzeba zadać sobie pytanie, czy szczęście tutaj na ziemi jest możliwe? Jeśli jest możliwe, to jak można zrozumieć obecność tego szczęścia w naszym życiu, zwłaszcza kiedy dotykają nas różne trudne momenty – pytał abp Jerzy.

Reklama

Wg różnych szacunków w Świdnicy jest około 6 tys. osób, które posługują się językiem rosyjskim lub ukraińskim. - Świadomość religijna tych ludzi jest znikoma. Nie wszyscy są wierzący, nie wszyscy prawosławni, ale tak jeden z tysiąca przychodzi tutaj do cerkwi, to i tak dobrze. Podnosi to statystyki parafii i jest lepiej niż kiedyś – komentuje ks. Piotr Nikolski, od 15 lat proboszcz parafii. - W minionym roku mieliśmy osiem chrztów, zdarzają się śluby. Jakoś to życie parafialne istnieje. Oczywiście jest duża rotacja wiernych, dlatego parafia ma charakter diasporalny.

Delegatem biskupa świdnickiego na uroczystościach w cerkwi przy ul. Łukasińskiego był ks. kan. Krzysztof Ora, obecny był również ewangelicki biskup Waldemar Pytel – proboszcz świdnickiego kościoła Pokoju.


2021-05-22 13:30

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

„Zielony Patriarcha” Bartłomiej obchodzi 80. urodziny

[ TEMATY ]

prawosławie

pl.wikipedia.org

Prawosławny patriarcha Konstantynopola Bartłomiej obchodzi 29 lutego swoje 80. urodziny. Jako następca św. Andrzeja Apostoła nosi on tytuł „patriarchy ekumenicznego”, co czyni go honorowym zwierzchnikiem światowego prawosławia, liczącego około 300 milionów wiernych na całym świecie. Siedziba patriarchy – Fanar – znajduje się w Stambule.

Bartłomiej jest szanowanym na świecie teologiem i ekumenistą. Jest chętnie witanym gościem w kręgach międzynarodowych, jak choćby na Światowym Forum Gospodarczym w Davos w styczniu br., a także wysoko cenionym partnerem w ekumenizmie. Uznanie na świecie zdobył swoim zaangażowaniem ekologicznym, co przyniosło mu określenie „zielonego patriarchy”. Jest doktorem prawa kanonicznego, mówi w siedmiu językach, jest ważnym partnerem rozmów dla islamu i judaizmu.

CZYTAJ DALEJ

Franciszek: wystrzegajmy się zamknięcia w małych grupkach

2021-09-26 12:36

[ TEMATY ]

Franciszek

youtube.com/vaticannews

Przed zamykaniem się w małych, ekskluzywnych grupkach przestrzegł Ojciec Święty w rozważaniu przed niedzielną modlitwą „Anioł Pański”.

Papież nawiązał do fragmentu Ewangelii (Mk 9, 38-41), czytanego w 26 niedzielą zwykłą roku B, w którym mowa o tym, że uczniowie zabraniali pewnemu człowiekowi wypędzania złych duchów w imię Jezusa. Pan zachęca ich, aby nie stawiali przeszkód tym, którzy czynią dobro i wzywa do czuwania nad własnym sercem, aby nie ulegli złu i nie gorszyli innych – wskazał Franciszek.

CZYTAJ DALEJ

Abp Ryś do kleryków: wspólnota prezbiterium to nie jest mafia

2021-09-26 19:57

[ TEMATY ]

klerycy

abp Grzegorz Ryś

ks. Paweł Kłys

Z jednej strony mamy człowieka, który do nas nie należy, a wnosi w nasze życie moc Jezusa i moc Ducha Świętego, z drugiej strony możemy być w najbliższych relacjach z kimś, kto dla nas jest jak ręka i nie potrafimy żyć bez niego, a ciągnie nas w grzech. Wspólnota prezbiterium to nie jest mafia. Jak staje się takim układem to jest szkodliwa i dla nas, i dla ludzi, którym mamy posługiwać – mówił abp Grzegorz Ryś. Sześciu alumnów Wyższego Seminarium Duchownego w Łodzi przyjęło dziś popołudniu w katedrze łódzkiej szatę duchowną.

Były to pierwsze obłóczyny kursu, który przeszedł formację rozpoczynającą się od roku propedeutycznego, tym samym klerycy mają już za sobą trzy lata formacji seminaryjnej. Eucharystii, w której uczestniczyli rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Łodzi wraz z wychowawcami oraz rodzina i najbliżsi kleryków, przewodniczył arcybiskup Grzegorz Ryś – metropolita łódzki.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję