Reklama

Niedziela Wrocławska

Ekologiczniej w Henrykowie

Zakończyły się prace termomodernizacyjne w kompleksie klasztornym pocysterskim w Henrykowie. Dziś odsłonięte zostały pamiątkowe tablice.

ks. Łukasz Romańczuk

Chciałbym podziękować wszystkim, którzy włożyli swój wkład w tak wspaniałe dzieło. Cieszymy się, że wszystko będzie funkcjonować lepiej, będą większe oszczędności. Ze względu na dużą ilość obiektów, nie jesteśmy w stanie ich utrzymać, dlatego też współpraca i pomoc z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska I Gospodarki Wodnej jest dla nas bardzo ważna - mówił ks. abp Józef Kupny.

Termomodernizacja obiektów w Henrykowie przyczyni się do poprawy warunków dla uczniów Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego oraz Domu Opieki św. Jadwigi Śląskiej Caritas Archidiecezji Wrocławskiej - Uczniom naszego liceum służyć będzie piękna aula oraz sala gimnastyczna. Będzie mniejsza emisja CO2 o ponad 70%. Chcemy, żeby to miejsce służyło wszystkim mieszkańcom dolnego śląska. Poprzez takie projekty chcemy zachęcić do odwiedzania klasztoru w Henrykowie - powiedział metropolita wrocławski.

Reklama

GALERIA ZDJĘĆ

Podczas oficjalnego otwarcia można było usłyszeć wykładu prof. dr hab. inż. architekt Ewy Łużynieckiej z Politechniki Wrocławskiej, która podjęła temat: „Dziedzictwo architektury cysterskiej na Śląsku”. Słuchacze mogli usłyszeć o pocysterskich obiektach m.in. w Lubiążu, Henrykowie, Krzeszowie, Jemielnicy,

Reklama

O podejmowanych pracach i projektach opowiadał Bartosz Żmuda z Creoproject. W czasie prelekcji można było dowiedzieć się o celach podejmowanych działań, m.in. redukcja emisji CO2, obniżenie kosztów zużycia energii elektrycznej, zastosowanie instalacji OZE.

Z kolei termomodernizacja objęła prace naprawy tynków i murów, docieplenie, osuszenie, optymalizację wentylacji, wymianę i remont stolarki. Prace podjęto w czterech miejscach: budynku klasztornym, Oficynie Zachodniej, gdzie obecnie mieści się Dom Opieki, Sali gimnastycznej a aulą, gdzie kiedyś była oranżeria, Dawnym ogrodzie opackim, gdzie zamontowani pompy ciepła. z gruntownymi wymiennikami.

2021-06-25 15:59

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ostatnia droga Franciszka

2021-07-30 09:25

ks. Mirosław Benedyk

Msza św. pogrzebowa małego Franciszka

Msza św. pogrzebowa małego Franciszka

Od kilku miesięcy 7-letni Franek ze Świdnicy zmagał się z nieuleczalną chorobą nowotworową. Rodzice chłopca nie tylko walczyli o jego życie ziemskie, ale zrobili wszystko, aby zapewnić mu życie wieczne.

Franciszek był jednym z pięciu synów Pawła i Marty. Był radosnym i otwartym dzieckiem, lubiącym sport i zabawę. Miał swoje marzenia, a także zainteresowania. Dzięki miłości, której doświadczał od swoich rodziców i braci, odznaczał się wielką wrażliwością na drugiego człowieka. Wychowywany w duchu pobożności maryjnej, uczył się relacji z Panem Bogiem. Wszystko przerwała niespodziewana choroba i przedwczesna śmierć.

CZYTAJ DALEJ

Rzym: zmarł najstarszy z kardynałów

2021-07-29 19:22

[ TEMATY ]

kardynał

Rzym

zmarły

Vatican News

Kardynał Albert Vanhoye SJ

Kardynał Albert Vanhoye SJ

Dzisiaj o godz. 12.48 w Infirmerii Generalnej Jezuitów zmarł w wieku 98 lat kardynał Albert Vanhoye SJ. Obecnie najstarszym purpuratem jest emerytowany prefekt Kongregacji ds. Ewangelizacji narodów, Słowak 97-letni kardynał Jozef Tomko.

Kardynał Albert Vanhoye, SI, były rektor Papieskiego Instytutu Biblijnego i były sekretarz Papieskiej Komisji Biblijnej, urodził się 24 lipca 1923 r. w Hazebrouck, w diecezji Lille, w północnej Francji, na granicy z Belgią. Do Towarzystwa Jezusowego wstąpił 11 września 1941 r. w Le Vignau, pierwsze śluby zakonne złożył 15 listopada 1944 r., a święcenia kapłańskie przyjął 26 lipca 1954 r. w Enghien (Belgia) z rąk bpa Henri Duponta, biskupa pomocniczego Lille. Uzyskał papieską dyspensę od świąceń biskupich.

CZYTAJ DALEJ

Podhale: wyruszyła XIII Góralska Pielgrzymka Rowerowa z Giewontu na Hel

2021-08-01 15:24

[ TEMATY ]

pielgrzymka

Pielgrzymka Rowerowa

Pielgrzymka 2021

facebook.com/Goralska-Pielgrzymka-Rowerowa-z-Giewontu-na-Hel-

67 rowerzystów, w tym jedna siostra zakonna w habicie, wyruszyło 1 sierpnia na XIII Góralską Pielgrzymkę Rowerową z Giewontu na Hel. Uczestnicy do celu dotrą po 7 dniach, do pokonania mają 1000 km przez całą Polskę.

Dla wielu uczestników pielgrzymki stanowi ona rekolekcje w drodze. - Codzienne uczestnictwo w Mszy świętej, indywidualna modlitwa i praca nad samym sobą. Coś, czego nie można zmierzyć żadną miarą. Dlatego rowerzyści z takiej pielgrzymki wracają zwykle wyciszeni, ale i żartując nieco po prostu "lżesji" - mówi ks. Tadeusz Skupień, kapłan z archidiecezji krakowskiej od lat biorący udział w pielgrzymce rowerowej na Hel. Wśród kapłanów jest też ks. Józef Milian.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję