Reklama

Wiadomości

Hiszpania: Wchodzi w życie ustawa o eutanazji

Od piątku w Hiszpanii obowiązuje przyjęta w marcu ustawa legalizująca eutanazję. Prawicowe partie PP, Vox i Ciudadanos złożyły skargę do Trybunału Konstytucyjnego, zaznaczając, że ustawa jest sprzeczna z fundamentalnym prawem do życia - poinformowała w piątek telewizja TVE.

[ TEMATY ]

Hiszpania

eutanazja

Adobe.Stock.pl

Z prawa do eutanazji mogą korzystać osoby pełnoletnie nieuleczalnie i przewlekle chore, cierpiące fizycznie lub psychicznie "w sposób nie do zniesienia", niepełnosprawne lub zagrożone poważnym kalectwem. Pacjenci powinni mieć pełną zdolność do podjęcia samodzielnej decyzji o położeniu kresu swojemu życiu w sposób "niezależny i świadomy", bez presji zewnętrznych.

Jednak w przypadku osób niemających zdolności do udzielenia zgody na eutanazję ze względu na swój stan zdrowia fizycznego lub psychicznego, akceptowana jest wyrażona przez nich wcześniej zgoda na piśmie albo podpisanie oświadczenia przez inną osobę, wskazaną przez pacjenta w obecności pracownika służby zdrowia.

W celu uzyskania zgody na eutanazję, pacjent będzie musiał przejść kilkuetapową procedurę. Najpierw zgodę będzie musiał wyrazić lekarz prowadzący, a po 15 dniach pacjent będzie musiał ponownie złożyć wniosek. W ciągu następnych dwóch dni lekarz przedstawi mu diagnozę, poinformuje o możliwościach terapii i opieki paliatywnej.

W ciągu kolejnych 24 godzin pacjent będzie musiał potwierdzić, że chce kontynuować proces, a wtedy lekarz prowadzący skonsultuje przypadek z innym lekarzem, który w ciągu 10 dni potwierdzi, że zostają spełnione warunki do zabiegu eutanazji i wyśle opinię do komisji wybranej przez członków rządu regionalnego i ministerstwa zdrowia. Komisja definitywnie zatwierdzi decyzję do realizacji. W razie konieczności, ze względu na stan zdrowia pacjenta, te terminy będą mogły ulec skróceniu. Lekarze będą mogli odmówić udziału w eutanazji na podstawie klauzuli sumienia.

Partia Ludowa (PP) i Vox nazwały ustawę "radykalną" i oskarżyły popierające je ugrupowania o chęć eliminowania chorych dla ulżenia sytuacji ekonomicznej kraju. Na konferencji "Osoby starsze i pacjenci wrażliwi" zorganizowanej kilka dni temu przez Fundację Zgoda i Wolność, lider PP Pablo Casado skrytykował socjalistyczny rząd za "podejrzanie szybkie" przyjęcie ustawy podczas obowiązującego do 9 maja stanu zagrożenia podczas epidemii Covid-19.

Reklama

"Hiszpania potrzebuje rozwoju usług paliatywnych – mówił Casado – obecnie tylko 0,6 proc. osób na 100 tys. mieszkańców może skorzystać z tych usług, to liczby podobne do Rumunii i Gruzji".

Polityk PP i lekarz Jose Ignacio Echaniz zarzucił rządzącej Hiszpanią koalicji socjalistycznej partii PSOE i lewicowego Podemos, które popierały ustawę "przekroczenie czerwonej linii przez wybranie zadawania śmierci zamiast stawiania na łagodzenie cierpienia".

Uchwalenie prawa do eutanazji dla osób "nieuleczalnie chorych, niepełnosprawnych i cierpiących w sposób nie do zniesienia" było jedną z obietnic wyborczych PSOE i Podemos.

Zabieg eutanazji będzie finansowany przez państwo i przeprowadzany w szpitalach, poprzez zaaplikowanie przez lekarza "odpowiednich substancji farmakologicznych" powodujących śmierć lub ułatwienie ich przyjęcia przez samego pacjenta.

Na świecie eutanazja jest legalna w Holandii, Belgii, Luksemburgu i Kanadzie, a także w Kolumbii (decyzją Trybunału Konstytucyjnego, bez zatwierdzenia przez parlament), od listopada będzie legalna w Nowej Zelandii.

Z Saragossy Grażyna Opińska (PAP)

opi/ adj/ tebe/

2021-06-25 16:34

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Hiszpania: dobiegła końca peregrynacja symboli ŚDM

[ TEMATY ]

Hiszpania

symbole ŚDM

ŚDM Lizbona

perygrynacja

wikipedia

Logo ŚDM 2023

Logo ŚDM 2023

Wieczorem w położonym przy południowo-zachodniej granicy z Portugalią mieście Ayamonte zakończyła się peregrynacja po Hiszpanii symboli Światowych Dni Młodzieży: Krzyża oraz ikony Matki Bożej Salus Populi Romani. Najbliższa edycja tego wydarzenia odbędzie się w 2023 r. w Lizbonie.

W piątkowych uroczystościach z udziałem przedstawicieli konferencji episkopatu Hiszpanii i Portugalii uczestniczyła młodzież z obu krajów. Przed przekazaniem krzyża Portugalczykom młodzi Hiszpanie wspólnie modlili się z nimi podczas wieczornej Eucharystii.

CZYTAJ DALEJ

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

#NiezbędnikRóżańcowy: „Błogosławiona jesteś między niewiastami!’”

2022-10-03 21:30

[ TEMATY ]

różaniec

październik

#NiezbędnikRóżańcowy

Graziako

Dzisiejsze słowa Pozdrowienia Anielskiego, które chcemy rozważyć nie były jedynymi i pierwszymi wypowiedzianymi na kartach Pisma Świętego. Już w Starym Testamencie słyszymy słowa błogosławieństwa wypowiedziane wobec dwóch kobiet.

WSPÓLNA MODLITWA
4 października
RÓŻANIEC - TAJEMNICE BOLESNE

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję