Reklama

Austria

Wielki Order św. Zygmunta za szerzenie kultu św. Stanisława Kostki i opiekę nad jego wiedeńską kaplicą

Biskup płocki, Piotr Libera, przyznał pani Norze Brandl, byłej prezes Zrzeszenia Chrześcijańskich Gospodyń Domowych oraz wieloletniej opiekunce wiedeńskiej kaplicy św. Stanisława Kostki, Wielki Order św. Zygmunta, głównego patrona miasta Płocka, za „zasługi w pomnażaniu dobra duchowego i materialnego Kościoła Płockiego”.

[ TEMATY ]

Wiedeń

św. Stanisław Kostka

odznaczenie

Joanna Łukaszuk-Ritter

Uhonorowana Nora Brandl

Uhonorowana Nora Brandl

Uroczystość wręczenia odznaczenia odbyła się 23 czerwca 2021 r. w kaplicy św. Stanisława Kostki bezpośrednio po Mszy św., którą sprawowali w intencji 93-letniej jubilatki rektor kaplicy o. Michael Zacherl SJ oraz ks. prałat Andrzej Maciejewski. Wielki Order św. Zygmunta odebrała pani Brandl z rąk prałata Andrzeja Maciejewskiego, który przyjechał do Wiednia specjalnie na tę okazję jako przedstawiciel biskupa Liebery. Ksiądz prałat Maciejewski jest proboszczem przasnyskiej Fary pw. św. Wojciecha, gdzie ochrzczony został Stanisław Kostka (1550–1568). Tu spoczywają doczesne szczątki rodziców i dwóch braci Świętego.

To najwyższe honorowe odznaczenie Diecezji Płockiej stanowi wyraz wielkiej wdzięczności pani Norze Brandl za jej ponad 20-letnią pracę włożoną w opiekę i troskę nad kaplicą św. Stanisława Kostki, Rodaka z mazowieckiego Rostkowa, który jest nie tylko patronem Diecezji Płockiej ale również patronem dzieci i młodzieży w całym Kościele powszechnym.

Biskup Libera w dołączonym do odznaczenia liście wyraził podziękowanie pani Brandl za jej „bezinteresowne zaangażowanie i poświęcenie” temu miejscu, w którym Stanisław Kostka mieszkał prawie trzy lata. „Dzięki Pani kaplica u zbiegu ulic Kurrentgasse 2 i Steindlgasse 6 wciąż pozostaje wyjątkowym miejscem modlitwy za wstawiennictwem św. Stanisława Kostki, który ‚do wyższych rzeczy został stworzony‘ (ad maiora natus sum).”

Stanisław Kostka przebywał w Wiedniu od lipca 1564 r. do sierpnia 1567 r. Przybył tu w wieku czternastu lat, by wraz ze swoim starszym bratem Pawłem, kontynuować naukę w słynnym na całą Europę kolegium jezuickim. Początkowo mieszkali w konwikcie zakonu. Jednak po zamknięciu internatu przez cesarza Maksymiliana II wynajęli mieszkanie w pobliskiej kamienicy przy Kurrentgasse 2. Niewielki pokój Stanisława znajdował się na pierwszym piętrze. Piętnaście lat po jego śmierci, w 1583 r., pomieszczenie przez niego zamieszkiwane przebudowano na skromną kaplicę, a w połowie XVIII w. przyozdobiono bogatymi ornamentami w stylu rokoko.

Reklama

Biskup płocki dziękował w swym liście pani Brandl za duchową i materialną troskę, za pokorną posługę oraz za możliwość udostępniania kaplicy wiernym i zwiedzającym, a tym samym za „wieloletnie i gorliwe propagowanie kultu Świętego z mazowieckiego Rostkowa.” Dzięki pani Brandl to miejsce nie zostało zapomniane, wciąż pozostaje miejscem modlitwy wielu wiedeńczyków oraz pielgrzymów, którzy podążając ‚rzymskim szlakiem‘ św. Stanisława Kostki zawsze wstępują do miasta nad pięknym, modrym Dunajem” – podkreślił biskup Libera.

Nora Brandl urodziła się w 1928 r. Przez 23 lata była prezesem Zrzeszenia Chrześcijańskich Gospodyń Domowych. Pełniąc tę funkcję przejęła również odpowiedzialność za dom przy Steindlgasse 6, nabyty przez stowarzyszenie w 1915 r., w którym to znajduje się cenny „klejnot” – rokkokowa kaplica św. Stanisława Kostki. Od ponad 100 lat opiekuje się tym miejscem Zrzeszenia Chrześcijańskich Gospodyń Domowych. Mimo kierowniczej funkcji i wielu obowiązków związanych z pracą w zrzeszeniu, Nora Brandl troszyczyła się o dobro tego miejsca zarówno w kontekście duchowym jak i finansowym. Nie poprzestała na tym nawet po przejściu na emeryturę. Robiła to z potrzeby serca – jak mówi – z ogromnym zaangażowaniem i nieodpłatnie. Za zasługi dla stowarzyszenia pani Brandl została odznaczona w 2018 r. srebrnym Orderem Świętego Szczepana, honorowym odznaczeniem Archidiecezji Wiedeńskiej. W tym roku pani Brandl ukończyła 93 lata i mimo podeszłego wieku nadal stara się być pomocna na miarę swoich możliwości. Wiedeńska Kaplica św. Stanisława Kostki pozostanie na zawsze bliska jej sercu.

2021-06-25 17:47

Ocena: +6 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wdzięczność i uznanie

Niedziela rzeszowska 21/2022, str. II

[ TEMATY ]

Caritas

odznaczenie

S. Agata Jakieła

Statuetka Miłosiernego Samarytanina to najwyższe odznaczenie Caritas

Statuetka Miłosiernego Samarytanina to najwyższe odznaczenie Caritas

Ksiądz prał. Stanisław Słowik otrzymał statuetkę Miłosiernego Samarytanina.

Jednym z pierwszych dekretów, jaki podpisał bp Kazimierz, ojciec naszej diecezji, było powołanie diecezjalnej Caritas, 8 maja 1992 r. To bardzo szczęśliwa data i wydarzenie, tak jak szczęśliwą była nominacja pierwszego dyrektora – ks. Stanisława Słowika, wobec którego diecezja i wszyscy, którzy zostali objęci troską Caritas, niosą w sercu ogromną wdzięczność – podkreślił bp Jan Wątroba w kazaniu podczas Mszy św. z okazji jubileuszu 30-lecia Caritas Diecezji Rzeszowskiej, odprawionej w kościele św. Rocha w Rzeszowie 7 maja 2022 r.

CZYTAJ DALEJ

Kolęda 2023 - od drzwi do drzwi czy na zapisy?

2022-12-08 14:11

[ TEMATY ]

kolęda

Karol Porwich/Niedziela

Kolęda od drzwi do drzwi czy zapisy? Zapraszanie przez formularz czy w zakrystii? Czy należy zbierać ofiary pieniężne w czasie kolędy czy składać anonimowo na tacę w kościele? A może w ogóle nie zbierać pieniędzy podczas kolędy? O kolędowej praktyce w diecezji rzeszowskiej i nowych propozycjach mówi ks. Tomasz Nowak, rzecznik kurii biskupiej w Rzeszowie, w rozmowie z Iwoną Kosztyłą.

Iwona Kosztyła (Radio Via): W komunikatach kurii diecezjalnej w Rzeszowie z ostatniej niedzieli pojawiła się informacja, że kolęda odbędzie się w formie znanej przed epidemią. Co to oznacza w praktyce?

CZYTAJ DALEJ

Andrzej Bobola uprosił mi uzdrowienie

2022-12-08 21:45

[ TEMATY ]

św. Andrzej Bobola

Karol Porwich/Niedziela

św. Andrzej Bobola

św. Andrzej Bobola

Nawet najnowocześniejsze terapie medyczne, rodem z filmów sci-fi, mogą zawieść. Tak było w przypadku Idy Kopeckiej z Krynicy.

U czterdziestodwuletniej kobiety niespodziewanie pojawiły się potworne bóle, promieniujące na całe ciało. Nawet nadrobniejszy dotyk był dla niej niczym cios wymierzony przez zawodowego boksera, a każdy, nawet najmniejszy wysiłek fizyczny przysparzał zmęczenia, jakby wspinała się na Mount Blanc.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję