Reklama

Niedziela Łódzka

Tuszyn: Pogrzeb śp. ks. kan. Henryka Leśniewskiego

[ TEMATY ]

Archidieceja Łódzka

Tuszyn

ks. Paweł Kłys

Pogrzeb śp. ks. H. Leśniewskiego

Pogrzeb śp. ks. H. Leśniewskiego

W dniu wczorajszym w kościele parafialnym pw. św. Witalisa w Tuszynie k. Łodzi – rodzina, duchowni i parafianie pożegnali długoletniego proboszcza parafii, a w ostatnich latach kapłana seniora śp. ks. kan. Henryka Leśniewskiego.

Mszy świętej żałobnej przewodniczył ks. kan. Krzysztof Florczak – dziekan Dekanatu Tuszyńskiego. W homilii ksiądz dziekan pytał - czego uczy nas ta śmierć ks. Henryka? Tego o czym wiemy, że śmierć przychodzi jak złodziej. Ostatnio w kościołach często śpiewaliśmy od nagłej i niespodziewanej śmierci zachowaj nas Panie! Niespodziewanie, że nie znasz czasu jej nadejścia. Dlatego naszym zadaniem jest czuwać. Czuwajcie bo nie znacie dnia ani godziny. Czuwajcie tzn. bądźcie gotowi, by z pokojem w sercu ją przyjąć. Myślę, że choć pobyt ks. Henryka w szpitalu nie był jakoś niebezpieczny, to był on na to przygotowany. Jako kapłani każdego wieczoru oddajemy swe życie w ręce Boga i liczymy się z tym faktem śmierci, której czasu przyjścia nie znamy. Dlatego w modlitwie na zakończenie dnia modlimy się: noc spokojną, śmierć szczęśliwą niech nam da Bóg wszechmogący! – mówił duchowny.

Przed błogosławieństwem zmarłego pożegnali przedstawiciele władz i mieszkańców Tuszyna, Rodziny Radia Maryja, Rycerstwa Niepokalanej, Żywej Różny oraz pochodzący z parafii alumn WSD.

Śp. ks. kan. Henryk Leśniewski odszedł do Pana we wtorek 22 czerwca br. w 77 roku życia i 54 roku kapłaństwa. Zmarły był wikariuszem w parafiach Ujazd, Widawa, Głowno, Tomaszów Maz. oraz proboszczem Mikołajewice (9 lat), Milejów (11 lat) oraz parafii pod wezwaniem Świętego Witalisa w Tuszynie oraz kanonikiem honorowym Kapituły Wolborskiej.

2021-06-26 12:46

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Tuszyńscy męczennicy

Niedziela łódzka 40/2022, str. VII

[ TEMATY ]

Tuszyn

Archiwum parafii

Uroczystość upamiętniająca kapłanów-męczenników

Uroczystość upamiętniająca kapłanów-męczenników

Wspólnota parafii św. Witalisa obchodziła 140. rocznicę konsekracji świątyni, tej, która jest świadkiem cierpienia jej parafian i duchownych.

Kolejna rocznica aresztowania przez Niemców księży, którzy sprawowali posługę w Tuszynie w czasie okupacji, przypada 6 października. Byli nimi proboszcz ks. Romuald Brzeziński, wikariusz ks. Tadeusz Maciejak oraz były proboszcz tuszyńskiej parafii ks. Józef Pełczyński. Wszyscy oni po pobycie w obozie przejściowym w Konstantynowie zostali wywiezieni do obozu w Dachau. Tam zostali zamordowani w 1942 r., czyli dokładnie 80 lat temu. Do tego grona należy zaliczyć także pochodzącego z parafii, urodzonego w Jutroszewie, ks. Bolesława Paczesia, kapłana diecezji włocławskiej, którego aresztowano już 26 sierpnia 1940 r. w parafii Babiak i ostatecznie osadzono w Dachau, gdzie zginął w komorze gazowej 20 czerwca 1942 r.

CZYTAJ DALEJ

Ewangelia wzywa nas do otwarcia naszych oczu i serca

2023-01-07 14:36

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Karol Porwich/Niedziela

Rozważania do Ewangelii Mk 6, 1-6.

Środa, 1 lutego 2023

CZYTAJ DALEJ

Warszawa: Debata „Jan Paweł II wobec pedofilii w Kościele”

2023-02-01 07:28

PAP/Albert Zawada

– Otwarta i jawna dyskusja na ten temat nie zaszkodzi Janowi Pawłowi, ale może zaszkodzić przyszłym pokoleniom, które zostaną odarte z jego obecności – powiedziała Paulina Guzik podczas debaty „Jan Paweł II wobec pedofilii w Kościele” zorganizowanej przez KAI 31 stycznia. W spotkaniu wzięli ponadto udział: o. Adam Żak SJ oraz publicysta „Rzeczypospolitej” Tomasz Krzyżak. Zaproszenia na debatę nie przyjął Marcin Gutowski, publicysta TVN24, autor reportażu telewizyjnego i książki „Bielmo”.

Na wstępie prowadzący spotkanie red. Tomasz Królak z KAI poinformował, że dobór gości dzisiejszej debaty jest niepełny. Nie skorzystał bowiem z zaproszenia Marcin Gutowski z TVN24, autor reportażu telewizyjnego oraz książki "Bielmo. Co wiedział Jan Paweł II ", poświęconych skandalom pedofilskim w Kościele amerykańskim drugiej połowy XX wieku i formułujących pod adresem Jana Pawła II zarzuty bierności w reagowaniu na te przestępstwa.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję