Reklama

250-lecie koronacji obrazu Matki Bożej w Leżajsku

Niedziela Ogólnopolska 36/2002

Słynący cudami obraz Leżajskiej Matki Bożej Pocieszenia, znajdujący się w bazylice leżajskiego sanktuarium, został namalowany przez ks. Erazma z Zakonu Bożogrobców pod koniec XVI wieku. Pierwsza koronacja cudownego obrazu w Polsce odbyła się w 1717 r. na Jasnej Górze. 35 lat później za staraniem Ojców Bernardynów sprawujących opiekę nad kościołem, w którym mieścił się cudowny obraz, odbyła się koronacja Leżajskiego Obrazu Matki Bożej. Inicjatorem i fundatorem koron był starosta leżajski hrabia Józef Potocki, kasztelan krakowski i hetman wielki koronny. On też swoimi wpływami sprawił, że papież Benedykt XIV poświęcił korony w Rzymie. Uroczystość koronacyjna odbyła się 8 września 1752 r. ­ w święto Narodzenia Najświętszej Maryi Panny. Koronatorem był biskup przemyski Wacław Hieronim Sierakowski. Niezwykła to była uroczystość. Leżajsk wypełnił się pielgrzymami, a kroniki klasztorne podają, że w dniu samej koronacji dla licznie zgromadzonych pielgrzymów odprawiono 400 Mszy św., a zaczęto je odprawiać już od świtu. Później jeszcze przez całą oktawę nieprzebrane rzesze pielgrzymów zdążały do Matki Bożej Leżajskiej, by złożyć Jej hołd uwielbienia.
Sto lat później, tj. w 1852 r., odbył się jubileusz 100. rocznicy koronacji. Był to okres po rozbiorach Polski. W pobliżu Leżajska przebiegała granica między Rosją a Austrią ­ stąd też bardzo utrudnione było przybycie na uroczystości pielgrzymów z obszarów zaboru rosyjskiego. Uroczystości jubileuszowej przewodniczył biskup przemyski Franciszek Ksawery Wierzchlejski. Z zapisków kronikarskich wynika, że w dniu uroczystości jubileuszowej było ponad 70 tys. pielgrzymów.
Papież Pius XI dekretem z 10 lipca 1928 r. odznaczył świątynię Najświętszej Maryi Panny znajdującą się na przedmieściu miasta Leżajska tytułem bazyliki mniejszej.
Niezwykła w swym przebiegu była uroczystość jubileuszu 200. rocznicy koronacji w 1952 r. Rok ten dotkliwie dał się we znaki Zakonowi Bernardyńskiemu ­ bowiem władze komunistyczne, w ramach prześladowań Kościoła, aresztowały wielu ojców i braci zakonnych, a w tym i ojca prowincjała. Uroczystość jubileuszowa, bez zapowiedzi i większego rozgłosu, jak na istniejące warunki, wypadła okazale. Przybyło dwu biskupów i ponad 130 kapłanów z całej diecezji. O liczbie wiernych niech świadczy fakt, że w dniu jubileuszu rozdano 20 tys. Komunii św.
Wobec zakazu władz miejskich, procesja odbyła się na placu przykościelnym, nie wychodząc poza mury obronne. Wierni w milczeniu stali na miejscu, a tylko duchowieństwo powoli przesuwało się trasą wokół figury czterech Ewangelistów.
W 1981 r. nieznani sprawcy dokonali włamania do kościoła i kradzieży korony z głowy Dzieciątka. Pozostawione ślady wskazywały, że świętokradcy usiłowali cudowny obraz zniszczyć. Mieszkańcy Leżajska i okolic wzięli bardzo licznie udział w procesji ekspiacyjnej ulicami miasta z obrazem Matki Bożej ­ od bazyliki do kościoła farnego.
Rozpoczęto przygotowania do ekspiacyjnej rekoronacji. Ze składek wiernych ufundowano nowe korony, które poświęcił Ojciec Święty Jan Paweł II podczas pobytu w Częstochowie 19 czerwca 1983 r. Modlitewne przygotowania do rekoronacji trwały przez pięć niedziel pielgrzymkowych, gromadząc rzesze wiernych, w tym licznie młodzież. Uroczystości rekoronacji, która odbyła się w dzień Zesłania Ducha Świętego ­ 10 czerwca 1984 r. ­ przewodniczył Prymas Polski ­ kard. Józef Glemp. W uroczystości wzięło udział ok. 300 tys. wiernych.
Główne uroczystości związane z 250-leciem koronacji obrazu odbędą się 8 września br. pod przewodnictwem kard. Henryka Gulbinowicza. Zostały one poprzedzone wielką modlitwą wiernych, uczestniczących w nowennie pielgrzymkowej trwającej od 30 sierpnia br.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Katar: Polscy piłkarze przeciwni założeniu tęczowej opaski podczas zbliżających się mistrzostw świata

2022-09-30 11:55

[ TEMATY ]

piłka nożna

mistrzostwa świata

Adobe Stock

Osiem z trzynastu europejskich drużyn obecnych na piłkarskich mistrzostw świata w Katarze zgłosiło chęć dołączenia do akcji "One Love", w ramach której kapitanowie będą nosić podczas meczów tęczowe opaski, symbolizujące różnorodność płciową. Polska odmówiła.

Na opasce kapitańskiej będzie widnieć tęczowe serce, które ma symbolizować różnorodność oraz solidarność ze społecznością LGBTQ.

CZYTAJ DALEJ

Błagam i proszę, niech w październiku zapełnią się ławki w kościele na nabożeństwach różańcowych

2022-10-03 07:30

[ TEMATY ]

różaniec

o. Leon Knabit

Piotr Drzewiecki

Październik to miesiąc różańcowy, więc i my dzisiaj o różańcu.

Na początku warto przypomnieć, że jest to modlitwa, która przyszła z samego nieba. Wysłannik Boga, archanioł Gabriel zwrócił się do Maryi z Nazaretu: Zdrowaś (Bądź pozdrowiona) Maryjo, łaski pełna, Pan z Tobą błogosławiona jesteś między niewiastami i (błogosławion owoc żywota Twojego – to św. Elżbieta). Kościół dodał do tego Imię Jezus oraz gorące wezwanie: święta Maryjo, Matko Boża, módl się za nami grzesznymi teraz i w godzinę śmierci naszej, amen. Modlitwę tę rozpowszechnili dominikanie ustalając, że przy odmawianiu Zdrowasiek będziemy z nimi łączyli rozważanie tajemnic z życia Chrystusa – radosnych, bolesnych i chwalebnych. Każdą tajemnicę rozpoczynano Modlitwą Pańską, a więc znów głos z nieba, bo od samego Pana Jezusa, a kończono dziesiątek uwielbieniem Trójcy świętej. Tak jest do dzisiaj.

CZYTAJ DALEJ

Komunikat ws. aktualnego statusu ks. Daniela Galusa oraz kierowanej przez niego grupy wiernych

2022-10-03 15:26

[ TEMATY ]

Ks. Daniel Galus

Red.

Wobec ostatnich wypowiedzi ks. Daniela Galusa, a zwłaszcza wobec informacji o rzekomym zawieszeniu przez Stolicę Apostolską kar i decyzji wobec niego, Kuria Metropolitalna w Częstochowie informuje i przypomina:

1. Ks. Daniel Galus został ukarany karą suspensy, czyli zawieszenia w prawie do wykonywania posługi kapłańskiej, sprawowania sakramentów i sakramentaliów, głoszenia Słowa Bożego oraz używania stroju duchownego. W przewidzianym terminie ks. Galus nie złożył rekursu (odwołania), wobec czego kary stały się prawomocne i obowiązujące. Karę wymierzono zgodnie z normami prawa kanonicznego oraz stosownie do wytycznych przekazanych przez ówczesną Kongregację ds. Duchowieństwa.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję