Reklama

Kościół

Pan Bóg skuteczniejszym pocieszycielem niż dopalacze

– Pan Bóg jest wszechmocny. Jak On pocieszy, to już nie trzeba żadnego dopalacza, żadnego innego pocieszyciela. Warto skorzystać z tego prezentu – mówił bp Robert Chrząszcz w czasie bierzmowania w parafii św. Antoniego w Sieniawie.

[ TEMATY ]

młodzi

młodzież

Krzysztof Świderski

Biskup zwrócił uwagę kandydatów do bierzmowania, że sakrament, który przyjmują jest tym samym wydarzeniem, które miało miejsce w Wieczerniku i od każdego osobiście zależy, czy Duch Święty przemieni jego życie tak, jak stało się to w przypadku Apostołów. Św. Piotr z zalęknionego ucznia stał się odważnym wyznawcą Chrystusa. Biskup zaznaczył, że w każdym człowieku Duch Święty może dokonać tej samej przemiany.

Podkreślił, że dowodem miłości człowieka do Boga jest przestrzeganie Bożych przykazań. Odwołując się do porównania św. Augustyna zauważył, że dwie tablice z przykazaniami, które Mojżesz otrzymał na Synaju są jak dwa skrzydła. – My jesteśmy powołani do latania, do szybowania do Boga – mówił biskup akcentując wagę przestrzegania Bożej nauki.

Nawiązując do znaczenia słowa „Paraklet" biskup podkreślał, że Duch Święty stoi przy człowieku, aby go chronić i wskazywać mu właściwy kierunek drogi, umacniać go i aby był na ziemi szczęśliwy. – On tego chce. Czy ty tego chcesz? – pytał biskup i zaznaczał, że to nie jest kwestia jednorazowego wyboru, ale odpowiedź na Ducha Świętego każdego dnia musi być bardzo konkretna.

Biskup zwrócił uwagę, że Duch Święty przynosi pocieszenie. Młody człowiek czasami swój smutek i samotność leczy dopalaczami. – Taka próba zapomnienia o smutku jeszcze bardziej go pogłębia. Pan Bóg to wie, dlatego mówi: „stanę przy tobie, będę twoim pocieszycielem". Pan Bóg jest wszechmocny. Jak On pocieszy, to już nie trzeba żadnego dopalacza, żadnego innego pocieszyciela. Warto skorzystać z tego prezentu – mówił bp Robert Chrząszcz.

Podziel się cytatem

Reklama

Zwrócił uwagę na potrzebę modlitwy w życiu chrześcijanina. Gdy nie ma modlitwy, to Pan Bóg oddala się z życia człowieka, a właściwie to człowiek oddala się od Pana Boga. Zauważył, że bierzmowanie jest dniem szczególnej łączności z Panem Bogiem. – Może to być moment twojej decyzji „od dzisiaj zacznę się modlić" – zachęcał młodych biskup zaznaczając, że życie modlitewne wymaga cierpliwości.

Odwołując się do deklaracji kandydatów do bierzmowania dotyczącej mężnego wyznawania wiary biskup wskazał na konieczność dawania świadectwa. – Sami z siebie nic nie możemy. Ale z Panem Bogiem, mocą Jego Ducha, naprawdę możemy zrobić fantastyczne rzeczy. Ale od nas zależy czy będziemy chcieli. To od was zależy czy Ducha Świętego, którego dziś otrzymacie, będziecie zapraszać, żeby przy was stał – mówił bp Robert Chrząszcz zachęcając młodych do otwartości na działanie Boga w ich życiu.

2021-06-27 11:15

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wrocław: czwarty dzień 42. Europejskiego Spotkania Młodych

[ TEMATY ]

wiara

Taize

Wrocław

młodzież

Agnieszka Bugała

Jezus Chrystus w słowie i w Kościele – to sposób na zatrzymanie laicyzacji - powiedział abp Grzegorz Ryś. Metropolita łódzki wygłosił homilię podczas Mszy św. dla Polaków na 42. Europejskim Spotkaniu Młodych we Wrocławiu.

Zabranych we wrocławskiej Hali Stulecia pielgrzymów powitali zakonnicy z Taizé. Brat Wojtek podkreślił, że dni spędzone we Wrocławiu powinny być wkładem w budowanie wzajemnego zaufania. Życzył młodym, by po powrocie mogli dzielić się swoim entuzjazmem oraz by starali się kontynuować dzieło zaangażowania na rzecz innych.

CZYTAJ DALEJ

O. Leon Knabit: Bądźmy roztropni

2023-01-30 08:12

[ TEMATY ]

duchowość

Fot. Robert Krawczyk/CSPB

Ludzie, którzy żyją tak, jakby Boga nie było, kierują się innymi zasadami, niż ludzie wierzący. Dla nas jest jasne, że Bóg dał Przykazania i człowiek powinien je zachowywać dla własnego dobra i dla dobra społeczności.

Zachowujemy więc je czasem z miłości do Boga, a czasem zwyczajnie z lęku przed karą. Niezachowanie przykazań jest grzechem – lekkim w sprawach mniej ważnych, a ciężkim w sprawach większej wagi. Jeśli zaś człowiek nie uznaje Pana Boga, to wtedy stawia się na Jego miejsce i on jest wtedy najważniejszy i decyduje o tym, co jest dobre a co złe. Przypomina się scena kuszenia z raju, kiedy szatan mówi, że po spożyciu zakazanego owocu „będziecie jako bogowie, znający dobro i zło”. Nie liczy się z prawem Bożym, a najwyżej z ludzkim albo tym co nakazuje ktoś silniejszy od niego.

CZYTAJ DALEJ

Prof. Koseła: by dotrzeć do młodych Kościół musi znaleźć nowe formy duszpasterskie

2023-02-01 12:58

[ TEMATY ]

młodzi

Karol Porwich/Niedziela

Po stronie młodzieży wiele się zmieniło. Przed Kościołem stoi tu duże wyzwanie, musi znaleźć nowe formy duszpasterskie, które pozwolą dotrzeć do młodych ludzi – ocenił socjolog prof. Krzysztof Koseła. Wykładowca Uniwersytetu Warszawskiego w rozmowie z KAI podsumował najnowsze badanie praktyk niedzielnych, przeprowadzane przez Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego.

Anna Rasińska (KAI): Rok 2021, którego dotyczą najnowsze statystyki ISKK, to czas, w którym częściowo wciąż obowiązywały obostrzenia związane z koronawirusem. Na ile zebrane dane można uznać za miarodajne?

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję