Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

Ewangelizacja w Beskidach. Do zdobycia 8 gór

Stecówka jest pierwszą górą, którą wędrowcy będą zdobywać w najbliższą sobotę w ramach 9. Ewangelizacji w Beskidach.

[ TEMATY ]

Beskidy

Góry

Ewangelizacja w Beskidach

Monika Jaworska

Centralnym punktem Ewangelizacji w Beskidach znów będzie Msza św.

Centralnym punktem Ewangelizacji w Beskidach znów będzie Msza św.

To już 9. edycja górskiej ewangelizacji, której nie zatrzymała nawet epidemia Covid-19. Pomysł zrodził się kilka lat temu u oo. franciszkanów w Rychwałdzie na czele z ówczesnym kustoszem sanktuarium o. Bogdanem Kocańdą OFMConv. Akcją Ewangelizacji w Beskidach chcą odpowiedzieć Bogu na wezwanie głoszenia Dobrej Nowiny, a poprzez zdobywanie górskich szczytów chcą zdobywać i zapalać ogień miłości Bożej w sercu bliźniego.

Z okazji Roku św. Józefa ogłoszonego przez papieża Franciszka, przebiegnie ona pod hasłem: „Bohater drugiego planu – św. Józef”. W zeszłym roku nie było Mszy św. na szczytach, a uczestnicy mogli jedynie zabrać karteczki z fragmentami Tryptyku Rzymskiego Jana Pawła II i specjalnym hasłem do odgadnięcia oraz wbić pieczątki do „Książeczki górskiego ewangelizatora”. W tym roku Msza św. znów będzie celebrowana o godz. 12 jako centralny punkt tych spotkań.

Wzorem ubiegłych lat organizatorzy wyznaczyli 8 gór, które będzie można zdobywać w poszczególne soboty lipca i sierpnia. Każdej górze przyporządkowali jeden przymiot św. Józefa, który będzie można rozważać w danym dniu.

Reklama

I tak 3 lipca zdobywana będzie Stecówka 760 m n.p.m. z rozważaniem osoby św. Józefa jako oblubieńca. Następne góry to: 10 lipca – Jałowiec 1111 m n.p.m. (małżonek), 17 lipca – Pilsko 1557 m n.p.m. (ojciec), 24 lipca – Hrobacza Łąka 820 m n.p.m. (głowa rodziny), 31 lipca – Potrójna 884 m n.p.m. (robotnik), 7 sierpnia – Rachowiec 954 m n.p.m. (pielgrzym wiary), 14 sierpnia – Rycerzowa Wielka 1226 m n.p.m. (najczystszy), 21 sierpnia – Wielka Racza 1236 m n.p.m. (cichy).

Wydarzenie organizuje Fundacja „Rodzina w Służbie Człowieka” przy sanktuarium Matki Bożej Rychwałdzkiej. Koordynuje je o. Bogdan Kocańda OFM Conv oraz Bernadeta i Stefan Targoszowie.

W przygotowania włączają się wspólnoty z Rychwałdu i parafii z terenu diecezji bielsko-żywieckiej i spoza niej. Patronat honorowy objął ks. bp Roman Pindel.

2021-06-30 10:14

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Na papieskich szlakach

Niedziela sosnowiecka 27/2020, str. I

[ TEMATY ]

szlaki papieskie

Góry

św. Jan Paweł II

Ks. Marek Gąsiorek

Ukochane góry św. Jana Pawła II

Ukochane góry św. Jana Pawła II

Czas wakacyjnego wypoczynku to spotkanie z pięknem stworzonego przez Boga świata. Na różnych szlakach potwierdza On swoją obecność ukrytą w pięknie krajobrazu i szczególnych miejsc wartych zauważenia.

W roku 100-lecia urodzin św. Jana Pawła II wielu jego czcicieli wyruszy w miejsca z nim związane, jak np.: sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Fatimskiej na Krzeptówkach w Zakopanem, ukochany Kraków czy Kalwaria Zebrzydowska i rodzinne Wadowice. Także i w naszej diecezji warto wybrać się na „papieski szlak”, by zobaczyć usytuowane w pięknie otaczającej przyrody i zabudowy pomniki ukazujące jego osobę.

CZYTAJ DALEJ

O. Leon Knabit: Bądźmy roztropni

2023-01-30 08:12

[ TEMATY ]

duchowość

Fot. Robert Krawczyk/CSPB

Ludzie, którzy żyją tak, jakby Boga nie było, kierują się innymi zasadami, niż ludzie wierzący. Dla nas jest jasne, że Bóg dał Przykazania i człowiek powinien je zachowywać dla własnego dobra i dla dobra społeczności.

Zachowujemy więc je czasem z miłości do Boga, a czasem zwyczajnie z lęku przed karą. Niezachowanie przykazań jest grzechem – lekkim w sprawach mniej ważnych, a ciężkim w sprawach większej wagi. Jeśli zaś człowiek nie uznaje Pana Boga, to wtedy stawia się na Jego miejsce i on jest wtedy najważniejszy i decyduje o tym, co jest dobre a co złe. Przypomina się scena kuszenia z raju, kiedy szatan mówi, że po spożyciu zakazanego owocu „będziecie jako bogowie, znający dobro i zło”. Nie liczy się z prawem Bożym, a najwyżej z ludzkim albo tym co nakazuje ktoś silniejszy od niego.

CZYTAJ DALEJ

Prezydent: podczas szczytu NATO w Wilnie chcemy uzyskać gwarancje zwiększenia obecności i potencjału infrastruktury militarnej

2023-02-01 13:08

[ TEMATY ]

NATO

mrallen/Fotolia.com

Podczas szczytu NATO w Wilnie chcemy uzyskać gwarancje zwiększenia obecności wojskowej z grup batalionowych do poziomu brygadowego oraz wzmocnienia potencjału infrastruktury militarnej - powiedział w środę prezydent Andrzej Duda.

Polska para prezydencka Andrzej i Agata Kornhauser-Duda od wtorku przebywają z oficjalną wizytą na Łotwie. W środę prezydent Duda wziął udział w konferencji prasowej wraz z prezydentem Łotwy Egilsem Levitsem.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję