Reklama

Niedziela w Warszawie

Prof. Stanisław Grygiel honorowym doktorem UKSW

Uroczystość nadania tytułu doktorantowi i przyjacielowi Karola Wojtyły odbyła się dzisiaj na Uniwersytecie Kard. Stefana Wyszyńskiego.

Zgromadzonych powitał w imieniu Rektora UKSW ks. prof. dr. hab. Ryszarda Czekalskiego ks. dr hab. Marek Stokłosa, prorektor uczelni, który powiedział, że „życie i posługa profesora Grygla to ogromne świadectwo wiary”, a „dzisiejszy doktorat honorowy to zaszczyt i drogowskaz, jak przeżyć życie, aby przeżyć je dobrze”.

Doktorat został przyznany prof. Gryglowi – jak czytamy w uchwale Senatu UKSW – „studentowi, uczniowi i przyjacielowi Karola Wojtyły – Jana Pawła II, wiernemu interpretatorowi myśli świętego Papieża, niestrudzonemu obrońcy integralnej wizji osoby ludzkiej i praw rodziny, cenionemu filozofowi i niezrównanemu badaczowi zjawisk społecznych, w uznaniu wybitnego wkładu w rozwój antropologii filozoficznej, studiów nad rodziną oraz socjologii rodziny”. Doceniono także jego wkład w promocję kultury polskiej za granicą.

Laudację na cześć prof. Grygla wygłosił ks. prof. dr hab. Piotr Mazurkiewicz z Wydziału Społeczno-Ekonomicznego UKSW. Przedstawił główne idee i poglądy laureata oraz charakterystykę jego życia i twórczości. Zwrócił uwagę na to, że profesor Grygiel otrzymał doktorat honoris causa w dziedzinie nauk społecznych. – Jest to w pełni zrozumiałe, gdyż antropologia stanowi punkt wyjścia do myślenia o społeczeństwie i państwie – dodał ks. prof. Mazurkiewicz.

Na koniec uroczystości z wykładem zatytułowanym „Prawda i dobro – zapomniany dar Miłości” wystąpił doktor honorowy prof. Stanisław Grygiel.

– W darze obecności osoby dla osoby objawia się to, co nazywamy zbawczym miłosierdziem. Samo spostrzeżenie drugiej osoby nie ocala człowieka. Człowieka ocala jej obecność dla niego oraz jego zawierzenia się jej na zawsze. Osoba, której człowiek się zawierza, wyprowadza go z ziemi, do której przypisał się posiadanymi przez siebie spostrzeżeniami, i wprowadza go do krainy metafizyki, w której maleje jego „posiadanie” tego lub owego, a powiększa się jego bycie prawdą i dobrem – powiedział prof. Grygiel.

Reklama

Wskazał, że ontologia nieotwarta na pytanie o dar prawdy i dobra nigdy nie wydobędzie się z socjologii, psychologii i innych nauk racjonalistycznie opisujących spostrzeganą rzeczywistość i przykrawających ją do równań kalkulującego rozumu.

W uroczystości udział wzięli przedstawiciele środowiska naukowego i Kościoła na czele z abp. Markiem Jędraszewskim, metropolitą krakowskim oraz rodziną i przyjaciółmi laureata. List gratulacyjny w imieniu Konferencji Episkopatu Polski nadesłał abp Stanisław Gądecki, przewodniczący KEP.

Prof. Stanisław Grygiel jest emerytowanym profesorem Papieskiego Instytutu Jana Pawła II dla Studiów nad Małżeństwem i Rodziną przy Papieskim Uniwersytecie Laterańskim w Rzymie. Urodził się w 1934 r. w Zembrzycach koło Suchej Beskidzkiej, studia filozoficzne ukończył na Papieskim Fakultecie Filozoficznym Towarzystwa Jezusowego w Krakowie w 1956 r., a studia filologiczne na Uniwersytecie Jagiellońskim w 1961 r. Doktorat z filozofii uzyskał na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim w 1965 r. (kierownikiem jego pracy doktorskiej był biskup Karol Wojtyła).

W latach 1966–1967 był stypendystą w Instytucie Filozofii na Uniwersytecie w Louvain w Belgii. Od 1962 do 1980 r. był redaktorem katolickiego miesięcznika „Znak” i wykładowcą filozofii na Papieskim Wydziale Teologii w Krakowie. Od 1980 r. mieszka w Rzymie, gdzie w 1981 r. założył Polski Instytut Kultury Chrześcijańskiej przy Fundacji im. Jana Pawła II. Od 1981 r. wykładał antropologię filozoficzną w Papieskim Instytucie Jana Pawła II dla Studiów nad Małżeństwem i Rodziną, w którym ponadto sprawuje nieprzerwanie od 2003 r. aż do dzisiaj funkcję Dyrektora Katedry Badawczej im. Karola Wojtyły (fundacja prywatna). Wykładał filozofię człowieka przez ponad 20 lat w Papieskim Instytucie im. Jana Pawła II w Waszyngtonie. Przez okres pięciu lat w latach 90. wykładał filozofię w Lugano (Szwajcaria) na Akademii Teologicznej.

Jest współzałożycielem i długoletnim dyrektorem kwartalnika „Il Nuovo Areopago”, wychodzącego od 1982 r. aż do dziś. Uczestniczył w pracach dwóch Synodów Biskupów Europejskich. Ukazało się kilka jego książek – w Polsce, we Włoszech, w Hiszpanii oraz w Stanach Zjednoczonych. Opublikował też wiele esejów i artykułów w kilku językach w Europie, w Ameryce Północnej i Południowej oraz w Azji.

2021-06-30 16:57

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Prezydent RP podpisze w piątek ustawę o utworzeniu kierunku lekarskiego na UKSW

Na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego (UKSW) będą się kształcili przyszli lekarze i pielęgniarki. 13 lipca prezydent Andrzej Duda podpisze ustawę umożliwiającą uruchomienie kierunków medycznych na UKSW - poinformowało KAI Biuro Prasowe Kancelaria Prezydenta. Rektor uczelni ks. prof. Stanisław Dziekoński już w czerwcu ujawnił w wywiadzie dla KAI, że Uniwersytet przygotował 80 miejsc na kierunku lekarskim oraz po 30 miejsc na kierunkach pielęgniarstwo w języku polskim i języku angielskim.

13 lipca Prezydent RP Andrzej Duda na kampusie UKSW przy ul. Wóycickiego podpisze ustawę umożliwiającą utworzenie kierunków medycznych na tej uczelni. Wcześniej, 15 czerwca przyjął ją Sejm RP – „za” głosowało 359 spośród 410 głosujących posłów. 29 czerwca Senat RP przyjął ustawę bez poprawek – wśród 73 głosujących, „za” było 58, przeciw 2, a wstrzymało się 13 senatorów.

CZYTAJ DALEJ

Polski rzymianin

Niedziela Ogólnopolska 5/2020, str. 46-47

[ TEMATY ]

rozmowa

Prof. Jerzy Miziołek

Stanisław August Morawski

Stanisław August Morawski

W Rzymie zmarł nestor włoskiej Polonii Stanisław August Morawski. Jednym z jego polskich przyjaciół był prof. Jerzy Miziołek, który wspomina swojego przyjaciela w rozmowie z Włodzimierzem Rędziochem.

Włodzimierz Rędzioch: Odejście Stanisława A. Morawskiego napełnia jego przyjaciół głębokim smutkiem i zobowiązuje do chwili wspomnień. Znałeś go przez wiele lat. W jakich okolicznościach się poznaliście?

CZYTAJ DALEJ

Irak: ONZ uznał zbrodnie Państwa Islamskiego przeciw chrześcijanom

2022-12-07 20:01

[ TEMATY ]

chrześcijaństwo

ONZ

islam

Irak

Karol Porwich/Niedziela

Organizacja Narodów Zjednoczonych oficjalnie uznała, że chrześcijanie w Iraku padli ofiarą zbrodni wojennych ze strony Państwa Islamskiego. Takie uznanie na szczeblu międzynarodowym przywraca nam godność i stanowi przestrogę na przyszłość – komentuje chaldejski arcybiskup Irbilu.

Raport został przygotowany przez grupę śledczą ONZ. Przedstawiono go w ubiegłym tygodniu na posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa. Przeprowadzone dochodzenie i zgromadzone dowody pokazują, że, kiedy Państwo Islamskie przejęło kontrolę nad Równiną Niniwy, Mosulem i innymi irackimi miastami, jego bojownicy popełnili zbrodnie przeciw ludzkości, a na ich działania były wymierzone przede wszystkim w chrześcijan. Raport wspomina o wysiedleniach, nawracaniu siłą na islam, konfiskacie mienia, burzeniu kościołów oraz innych zabytków sakralnych i wykopalisk archeologicznych. Brali w tym udział najważniejsi przywódcy Państwa Islamskiego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję