Reklama

Kościół

Coraz więcej pielgrzymek pieszych i rowerowych na Jasnej Górze

Wraz z rozpoczęciem wakacji coraz więcej pieszych i rowerowych pielgrzymek docierać będzie na Jasną Górę. Pandemiczna odwilż sprawia, że wiele z grup, które w ubiegłym roku musiały odwołać rekolekcje w drodze, teraz ma je zaplanowane. Tylko w lipcu przybyć ma ponad 40 pielgrzymek.

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Pielgrzymka 2021

Krzysztof Świertok

Zdjęcie archiwalne

Zdjęcie archiwalne

Ci, którzy już przyszli nie kryją swej radości. - Chodzę od 2000r., w zeszłym nie było pieszej pielgrzymki ze względu na pandemię, była jedynie autokarowa. W tym roku nie było nas za dużo. Mam nadzieję, że w przyszłym pobijemy rekord, jeżeli będą kolejne poluzowania będzie nas o wiele więcej - powiedział pątnik z Pszczyny.

Wśród przynoszonych do Matki Bożej intencji wciąż dominuje prośba o zdrowie, ale nie brakuje też dziękczynienia za przeżycie koronawirusa.

Reklama

- Tradycyjnie pielgrzymka zawsze jest trzydniowa, w tym roku ze względu na pandemię i obostrzenia była jednodniowa. Wiadomo jest pandemia i nie jest lekko, szczególnie jak jest choroba w rodzinie - wyznała uczestniczka pielgrzymki z Kędzierzyna Koźla.

Cyklista z Kłodawy, który wraz z grupą odbył dwudniowe rekolekcje podkreślił, że „przyjechał do Matki Boskiej naszej Królowej Polski, by podziękować za powrót do zdrowia po przebyciu koronawirusa”.

Nie tylko pieszo i rowerem, ale też biegiem, na rolkach a nawet konno pielgrzymi wybierają różne formy, by dotrzeć do Częstochowskiej Maryi.

Reklama

Jazda na rolkach z możliwością odkrywania Boga w drodze, to połączenie, które podejmuje grupa z Wrocławia. 6 lipca dotrze kolejna rolkowa pielgrzymka na Jasną Górę.

Tradycyjnie biegowe pielgrzymowanie planują grupy z Bytowa, Łańcuta i Tarnobrzega.

22. Pielgrzymka Konna z Zarąb Kościelnych na Mazowszu dotrze już w najbliższą sobotę, 3 lipca. 30 jeźdźców spędzi w siodle aż 11 dni, pokonując ok. 400 km. Ułani w ostatnim dniu przemarszu, specjalnie na wjazd do Częstochowy, zakładają galowe mundury kawalerii II Rzeczypospolitej, trzymając w rękach sztandar, bowiem nawiązują do tradycji 10. Pułku Ułanów Litewskich. Regulamin pielgrzymki - karmienie koni, pobudka, czas siodłania - jest wzorowany na marszach kawaleryjskich w oparciu o autentyczny regulamin kawalerii przedwojennego Wojska Polskiego.

W tym sezonie wg. ostatnich zaleceń Głównego Inspektoratu Sanitarnego w jednej grupie powinno wziąć udział maksymalnie 300 pątników, w ten limit nie wlicza się osób w pełni zaszczepionych przeciw COVID-19. Wśród zaleceń są też: dwumetrowy dystans między pielgrzymami oraz dezynfekcja rąk i powierzchni wspólnych.

O odpowiednie warunki sanitarne powinni zadbać uczestnicy i organizatorzy.

Pątnicy powinni mieć zapewnione noclegi w namiotach lub pokojach jednoosobowych. Nie dotyczy to rodzin, które mogą przebywać wspólnie w pokoju lub namiocie wieloosobowym.

W wyposażeniu pielgrzyma powinny się znaleźć maseczki, preparaty do dezynfekcji rąk i powierzchni. Zadaniem organizatorów jest każdorazowe zadbanie o regularne dezynfekowanie powierzchni wspólnych, z którymi stykają się pątnicy.

Podstawowe zalecenia to oczywiście częste mycie i dezynfekcja rąk, co najmniej 2-metrowy dystans od innych pątników, co najmniej jeden raz w ciągu dnia, mierzenie temperatury.

Pątnicy mają obowiązek zasłaniania ust i nosa zgodnie z aktualnymi przepisami. Obecnie na świeżym powietrzu, przy zachowaniu dystansu 1,5 m, maseczki nie obowiązują, jednak nadal należy je zakładać w pomieszczeniach zamkniętych np. w kościołach.

- W pielgrzymce mogą uczestniczyć tylko osoby zdrowe nie manifestujące jakichkolwiek objawów, które mogą wskazywać na zakażenie SARS-CoV-2, które nie zamieszkiwały z osobą przebywającą w izolacji w warunkach domowych i nie miały kontaktu z osobą podejrzaną o zakażenie w okresie 10 dni przez rozpoczęciem pielgrzymki – czytamy w zaleceniach.

Podczas kwietniowej „odprawy” przewodników grup z przedstawicielami klasztoru, służb sanitarnych i mundurowych na Jasnej Górze kierownicy pielgrzymek deklarowali organizowanie i przeprowadzenie pielgrzymek w takiej formie jaka jest możliwa, z zachowaniem wszelkich zasad bezpieczeństwa.

Jak podkreślał wtedy bp Krzysztof Zadarko, przewodniczący Rady ds. Migracji, Turystyki i Pielgrzymek Konferencji Episkopatu Polski, pewien model pielgrzymowania w czasie pandemii został już wypracowany, ale wszyscy liczą, że w tym roku na jasnogórskie szlaki będzie mogło wyruszyć więcej pątników niż przed rokiem.

Podziel się cytatem

- Pielgrzymujemy bezpiecznie, niech nikt się nie obawia, że organizatorzy pielgrzymek nie zadbają o to. Wszyscy organizatorzy bezpieczeństwo stawiają na pierwszym miejscu - zapewniał biskup.

Także bezpieczna dla pielgrzymów jest Jasna Góra. Porządku i przestrzegania zasad sanitarnych pilnuje Straż Jasnogórska, są płyny do dezynfekcji, modlitwa z Kaplicy Matki Bożej transmitowana jest też na zewnątrz za pomocą specjalnego telebimu.

2021-07-01 12:54

Ocena: +2 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Znany dziennikarz Tomasz Wolny na pielgrzymce z trójką dzieci

[ TEMATY ]

pielgrzymka

Pielgrzymka 2021

facebook.com/tomaszwolnydziennikarz

Tomasz Wolny, prezenter Panoramy i prowadzący program Pytanie na śniadanie jest właśnie w drodze na Jasną Górę. W tym roku wybrał się na pielgrzymkę wraz ze swoimi trzema pociechami.

Jak czytamy na facebookowym profilu dziennikarza:

CZYTAJ DALEJ

Papież skierował przesłanie do uczestników warszawskiego spotkania w sprawie ochrony małoletnich

2021-09-18 12:58

[ TEMATY ]

Franciszek

EVTNVatican screenshot

Do stawania się „pokornymi narzędziami Pana w służbie ofiarom wykorzystywania” zachęcił Ojciec Święty uczestników rozpoczynającego się jutro w Warszawie i spotkania zorganizowanego przez Papieską Komisję ds. Ochrony Małoletnich i przez Konferencje Episkopatów Europy środkowej i wschodniej: na temat „Ochrona dzieci Bożych naszą wspólną misją”.

Oto tekst papieskiego przesłania w tłumaczeniu na język polski:

CZYTAJ DALEJ

Od niewolnika do dziecka

2021-09-20 08:40

Norbert Polak

Dla przybyłych do Mogiły Krzyż Chrystusa jest częścią ich życia

Dla przybyłych do Mogiły Krzyż Chrystusa jest częścią ich życia

Na placu św. Jana Pawła II u ojców cystersów w Krakowie-Mogile 19 września odbyła się Msza św. z okazji trwającego tam odpustu ku czci Podwyższenia Krzyża Świętego.

Była to centralna uroczystość tygodniowego wydarzenia. Homilię wygłosił ordynariusz diecezji bielsko-żywieckiej bp Roman Pindel. W nauczaniu podkreślił, jak wielka różnica zachodzi między niewolnictwem i wyzwoleniem w ludzkim rozumieniu a wolnością, którą obdarza Chrystus: - Mam dla ciebie jeszcze jedną propozycję. Przyjdź do mojego domu i korzystaj ze wszystkiego, co posiadam, ponieważ chcę cię uczynić moim dzieckiem. Czy chcesz, abym był dla ciebie Ojcem? (...) To, co się dzieje, da się wytłumaczyć tylko przez miłość tego nowego pana do ciebie. Odkrywasz, że on czeka na to, abyś powiedział po raz pierwszy do Niego „Ojcze, Tatusiu”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję