Reklama

"Ojciec Pio bliski Bogu i ludziom"

Obraz dobroci Ojca i szafarz Bożego Miłosierdzia

W zabytkowych kamienno-ceglanych wnętrzach wystawowych Instytutu Jana Pawła II w Krakowie przy ul. Kanoniczej od 20 września br. można podziwiać kilkadziesiąt dzieł sztuki, które są pokłosiem konkursu Ojciec Pio bliski Bogu i ludziom. Z obrazów Orędownik Zofii Roli-Wywioł i Spojrzenie Marii Dulemby pochyla się nad nami skupiona, dobra, pełna wewnętrznego ciepła, blasku i siły ducha twarz Ojca Pio. Natomiast historię życia Ojca Pio postanowił opowiedzieć Józef Zelek. W obrazie Ku świętości udało mu się umieścić ponad dwadzieścia scen. Dla wielu artystów inspiracją stała się charyzmatyczna posługa Ojca Pio w konfesjonale. Leszek Cieślik wyrzeźbił w drewnie Patrona dobrej spowiedzi, a Joanna H. Lisowska utrwaliła go na szkle. Barbara Munzer stworzyła z mosiężnej blachy Szatę Ojca Pio. Z lanego brązu wykonał swoje prace Stygmaty Ojca Pio i Dialog II Stefan Dousa. Znaki II Anny Burlikowskiej zostały wykonane z chromianowej gumy. Inne dzieła powstały z patynowanego srebrem gipsu, z tkaniny lub jeszcze innych materiałów.
Celem konkursu było przybliżenie życia i działalności Ojca Pio, zapoznanie wiernych z sylwetką duchową Świętego i przesłaniem, jakie kieruje do współczesnego świata, a także poszerzanie i pogłębianie jego kultu. Organizatorzy konkursu - polskie prowincje Braci Mniejszych Kapucynów oraz Redakcja Głosu Ojca Pio - do udziału zaprosili twórców kultury, ludzi sztuki, profesjonalistów i amatorów oraz dzieci. Można powiedzieć, że cały Zakon Braci Mniejszych Kapucynów zaangażował się w ten niezwykły mecenat, bowiem nagrody pieniężne były fundowane przez generała Zakonu - o. Johna Corriveau, przez klasztor Kapucynów z San Giovanni Rotondo, prowincjałów: o. Jacka Waligórę z Krakowa i o. Piotra Stasińskiego z Warszawy oraz przez polskie klasztory Zakonu. Wyróżnienia, medale i książki ufundowała Redakcja Głosu Ojca Pio.
"Ogłosiliśmy konkurs w roku kanonizacji Ojca Pio przez Ojca Świętego Jana Pawła II, aby szerzyć kult Świętego, który był bliski Bogu i ludziom. Wysoki poziom wystawy zapewniła ostra selekcja nadesłanych prac przez jury, któremu przewodniczył prof. Stanisław Rodziński" - powiedziała nam artystka Irena Maria Palka, komisarz wystawy.
Otwierając wystawę, bp Jan Szkodoń stwierdził, że Ojciec Pio jest znany jako stygmatyk i jako człowiek, który czytał w ludzkim sumieniu. Otrzymał stygmaty - dar szczególny, którym wielbił Boga i służył ludziom. Biskup przypomniał też, że Ojciec Święty nazwał Ojca Pio "obrazem dobroci Ojca i hojnym szafarzem Bożego miłosierdzia" oraz podkreślił, że był on człowiekiem modlitwy, która - jak mawiał sam Święty - jest niezwykłą bronią i kluczem, który otwiera serce Boga.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Co ziarno gorczycy mówi o wierze?

2022-10-01 20:30

[ TEMATY ]

Ewangelia

ks. Paweł Rytel‑Andrianik

rozważanie

Sr. Amata CSFN

Rozważania do Ewangelii Łk 17:5-10

Co ziarno gorczycy mówi o wierze?

CZYTAJ DALEJ

Październik - nowy (różańcowy) początek!

2022-09-30 09:18

[ TEMATY ]

duchowość

modlitwa

Maryja

rożaniec

Foto: CANVA

Październik to nie tylko początek (często niechcianej i mało lubianej) jesieni. To przede wszystkim miesiąc, który może stać się dla nas prawdziwie nowym początkiem. Matka Boża tak często prosi nas: „Odmawiajcie Różaniec”… Październik to doskonały czas na to, aby tę prośbę potraktować naprawdę na serio.

W tym roku na ten szczególny miesiąc maryjny Instytut Niedziela poprzez swoje wydawnictwo „Bibliotekę Niedziela” przygotował coś wyjątkowego. Rozważania „Różańcem przez Słowo” napisane przez ks. Michała Lubowickiego stają się swoistą wędrówką z różańcem w ręku przez październikowe Czytania, które daje nam liturgia Kościoła.

CZYTAJ DALEJ

Unikatowe nagrania prymasa Wyszyńskiego na Festiwalu NNW w Gdyni

2022-10-01 15:48

[ TEMATY ]

film

kard. Stefan Wyszyński

KUL

Gdynia

Instytut Prymasowski Stefana Kardynała Wyszyńskiego

Na Festiwalu NNW w Gdyni pokazano dziś film dokumentalny „KUL był zawsze w jego sercu”. Obraz w reżyserii Grażyny i Bogdana Czermińskich ukazuje związki błogosławionego - najpierw księdza, później biskupa i kardynała - Stefana Wyszyńskiego z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim. W filmie wykorzystano unikalne i nieznane szerszej publiczności materiały archiwalne z czasów pobytu późniejszego Prymasa Tysiąclecia na KUL.

„Kiedy zobaczyliśmy te materiały, to wiedzieliśmy, że one będą podstawą tego filmu, bo w końcu większa widownia będzie mogła je zobaczyć” – powiedziała Family News Service Grażyna Czermińska. Jak dodała, na bogate archiwum twórcy natrafili przy okazji realizacji poprzedniego filmu o lubelskich wątkach życia kardynała Stefana Wyszyńskiego. Bogdan Czermiński podkreślił, że film „KUL był zawsze w jego sercu” to wspólna produkcja TVP3 Lublin i KUL-u, stąd możliwe było korzystane z archiwów katolickiej uczelni. „Głównie opieraliśmy się na tym, co w przepastnych archiwach KUL-u nie zawsze odkryte, trochę zakurzone leżało” – zaznaczył współtwórca dokumentu, wyrażając wdzięczność kadrze uniwersytetu za pomoc w dotarciu do interesujących materiałów.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję