Reklama

Prasa włoska o św. Ojcu Pio

Postać Ojca Pio, znana w całym świecie, wzbudza nieustanne zainteresowanie. Jeszcze na długo przed beatyfikacją był on powszechnie znany. Wyniesienie go na ołtarze i oficjalne, obowiązkowe, liturgiczne wspomnienie - 23 września - staje się źródłem ciągłych modlitw zanoszonych do Boga. Padre Pio ma także swoje miejsce na łamach różnych włoskich dzienników, które nie szczędziły szpalt gazetowych, wypełnionych licznymi komentarzami.
Na łamach Libero Renato Farina w artykule Zmarły przyciągający tłumy stawia wszystkim czytelnikom pytanie: Jaka zachodzi różnica między pogrzebami Stalina w Moskwie czy przeniesieniem Guevary do Santa Clara di Cuba a zmarłym Pio? Otóż w pierwszym przypadku były to parady reżimów, w czasie których balsamowano, zamrażano przywódców i budowano im mauzolea, co urastało do rangi liturgii. W drugim przypadku nie trzeba było udawać ani zmyślać. Wszyscy, którzy przybyli na uroczystości kanonizacyjne do Rzymu, zobaczyli, że Padre Pio żyje na serio. Jego życie było potwierdzeniem prawdy objawiającej się na progu paradoksu przejścia ze śmierci do życia.
W Il Secolo w artykule zatytułowanym Prymat pokoju Vincenzo Cerami podkreśla element cierpienia w życiu Stygmatyka z Pietrelciny, który - podobnie jak Franciszek z Asyżu - nigdy nie utożsamiał cierpienia z porażką lub klęską. Autor twierdzi, że nawet dobrobyt społeczeństw zachodnich nie wymazał bólu i ludzkich zawodów. Pokora, z jaką akceptuje się cierpienie, jest pierwszym krokiem do wyzwolenia, a w efekcie przynosi pokój.
L´Unite w Wehikule dialogu zauważa, że czerwcowa kanonizacja była 457. w czasie obecnego pontyfikatu, co stanowi rekord w historii. Papież przez tak liczne kanonizacje proponuje światu świętość na dzień powszedni, która nie jest czymś nadzwyczajnym, ale konkretem możliwym do osiągnięcia przez wszystkich.
Natomiast Luigi Accatoli w Corriere della Sera w artykule Święty prostego ludu pisze, że wielkość Ojca Pio staje się podkreśleniem konieczności spowiedzi i posługi w konfesjonale, walki z demonami, podjęcia pokuty i uległości autorytetowi. Nie pierwszy to raz Jan Paweł II ukazuje swoim opozycjonistom drogę do odnowy Kościoła.
Równie ciekawy komentarz pt. Kościół miłości i cierpienia Umberto Galimbertiego znajduje się na łamach La Repubblica. Wiara w Boga dokonującego cuda - zauważa autor tekstu - nie wyjaśnia jeszcze entuzjazmu, pobożności i licznego uczestnictwa w nabożeństwach sprawowanych przez Ojca Pio. Nade wszystko chodzi o promocję Kościoła miłości, idącego z ulgą cierpieniu. Takim właśnie uosobieniem i wcieleniem zarazem jest Padre Pio, ale także kanonizujący go Papież Wojtyła.
Aspekt socjologiczny można znaleźć w felietonie Pierwszy święty uniwersalny na szpaltach Il Manifesto. Według gazety, Padre Pio jest pierwszym świętym triumfującym w skali ogólnoświatowej. Triumfuje dzięki temu, że na kuli ziemskiej istnieje 2156 grup modlitewnych, którym patronuje - od Chin począwszy, a na Islandii skończywszy. Oprócz tego może pomóc nam zrozumieć proces globalizacji, nie pozwalającej na redukcję życia jedynie do wymiarów materializmu i komercji. Jednocześnie zachęca do odwagi w stawianiu życiowych pytań i do prób udzielania na nie odpowiedzi.
Przegląd włoskich dzienników kończy katolicki Avvenire, na łamach którego Mimmo Mudo zauważa, że wierni już od 23 września 1968 r., to jest od dnia śmierci Ojca Pio, oczekiwali jego wyniesienia na ołtarze. Krzyż i ufność jednocześnie stanowią prawdziwe przesłanie pokornego Kapucyna.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Poznań: wiemy, kiedy abp Grysa przyjmie sakrę

2022-10-03 10:19

[ TEMATY ]

sakra biskupia

ASD w Poznaniu

Kard. Pietro Parolin, Sekretarz Stanu Stolicy Apostolskiej, udzieli sakry biskupiej ks. prałatowi Tomaszowi Grysie, kapłanowi archidiecezji poznańskiej i nuncjuszowi apostolskiemu na Madagaskarze w uroczystość Wszystkich Świętych w katedrze w Poznaniu. Współkonsekratorem będzie abp Stanisław Gądecki. Sakra odbędzie się 1 listopada o godz. 11.00.

Papież Franciszek mianował ks. prałata Tomasza Grysę nuncjuszem apostolskim na Madagaskarze i delegatem apostolskim na Komorach 27 września br. Ojciec Święty obdarzył go także godnością arcybiskupa i przydzielił mu stolicę tytularną Rubikon (w latach 1992-2002 była to stolica tytularna abp. Stanisława Gądeckiego, wówczas biskupa pomocniczego w Gnieźnie).

CZYTAJ DALEJ

Nie jak paniska i uzurpatorzy!

2022-09-27 13:11

Niedziela Ogólnopolska 40/2022, str. 18

[ TEMATY ]

homilia

Karol Porwich /Niedziela

Panie, wszystko podlega Twojej władzy i nikt nie może sprzeciwić się Twej woli. Ty bowiem stworzyłeś wszystko: niebo i ziemię, i cokolwiek istnieje w przestworzach niebios. Ty jesteś Panem wszechświata” (Est 13). Te słowa antyfony otwierają niedzielną liturgię. W każdej Eucharystii pada wiele słów, a każde jest brzemienne... To niemożliwe, by je wszystkie przetrawić i wprowadzić w krwiobieg duszy. Zatrzymała mnie i dotknęła treść tej antyfony. Oto wszystko, bez najmniejszego wyjątku, podlega władzy Boga Stwórcy. Ja i ty, wszyscy. Całe moje życie. Każdy oddech, każde uderzenie serca. Nic nie jest absolutną własnością człowieka. Wszystko mamy z daru – taka wieczysta dzierżawa. Kto myśli o tym i „czuje” to co dzień? Spontanicznie czujemy się jak paniska na swoim, ba, jakbyśmy to wszystko (i siebie samych) powołali do bytu i w istnieniu utrzymywali. A przecież to nieprawda!

CZYTAJ DALEJ

Sprawiedliwa wśród pisarzy świata

2022-10-03 17:24

[ TEMATY ]

Zofia Kossak

Wikipedia.com

Zofia Kossak, 1933 r.

Zofia Kossak, 1933 r.

W 2022 roku przypada setna rocznica debiutu literackiego Zofii Kossak. Losy pisarki mocno były związane z historią Polski zmagającej się z okrutnymi totalitaryzmami: sowieckim bolszewizmem i komunizmem oraz niemieckim nazizmem. Przez Niemców pisarka została skazana na śmierć, a przez komunistów - na zapomnienie.

SŁUŻBA

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję