Reklama

Zapomniana piosenka, gdzieś pod sercem ukryta...

Aleksander Markowski
Niedziela Ogólnopolska 42/2002

Dzisiaj - Pieśń Powstańców Wielkopolskich. Wielkopolska - kolebka polskości, ziemia plemienna Polan, ziemia pierwszej stolicy Polski - Gniezna, miejsca naszego Chrztu. W katedrze gnieźnieńskiej znajduje się grób św. Wojciecha.
Rangę symbolu tej ziemi posiadają trwające od tysiąca lat, wciąż żywe rogalińskie dęby, pięknie ukazane w litografii Leona Wyczółkowskiego. Z tej ziemi, ziemi dynastii Piastów, jest nasz ród. Katedra poznańska jest przecież miejscem wiecznego spoczynku pierwszych władców Polski - Mieszka I i Bolesława Chrobrego. Gdy po wiekach świetności państwa polskiego przyszła niewola zaborów, Wielkopolanie nigdy nie ulegli przemocy. W czasie Insurekcji Kościuszkowskiej we wrześniu 1794 r. pod wodzą gen. Jana Henryka Dąbrowskiego rozbili Prusaków, zmuszając ich do odstąpienia od oblężenia Warszawy. Pomocą w walce były pieśni. Józef Wybicki, współtwórca, wraz z gen. Henrykiem Dąbrowskim, Legionów Polskich we Włoszech, napisał w 1797 r. w Reggio Pieśń Legionów Dąbrowskiego Jeszcze Polska nie zginęła. 15 października 1926 r. Mazurek Dąbrowskiego ogłoszony został polskim hymnem narodowym. W 1806 r. Józef Wybicki i Henryk Dąbrowski zorganizowali w Wielkopolsce powstanie, które wspierając działania Napoleona, przyczyniło się do narodzin, w1807 r., Księstwa Warszawskiego, zalążka niepodległego państwa polskiego. Wielkopolanie walczyli we wszystkich kampaniach Napoleona. W 1848 r., pod wodzą Ludwika Mierosławskiego, wystąpili zbrojnie przeciw zaborcy. Później przeciwstawiali się akcji wywłaszczeniowej i germanizacji niesionej przez pruskich "kulturtregerów". Symbolem ich oporu stała się postać Michała Drzymały i jego wóz - "ruchoma" cząstka Polski Niepodległej. "Nie będzie Niemiec pluł nam w twarz i dzieci nam germanił..." - to słowa Roty Marii Konopnickiej, napisane w 1901 r. na wiadomość o bestialskim pobiciu dzieci polskich przez pruskich nauczycieli we Wrześni, za odmowę modlitwy po niemiecku. 14 lipca 1910 r. - w 500. rocznicę polskiego zwycięstwa pod Grunwaldem Rota Marii Konopnickiej, z melodią Feliksa Nowowiejskiego, została zaśpiewana w Krakowie podczas uroczystego odsłonięcia, ufundowanego przez Ignacego Paderewskiego, Pomnika Grunwaldzkiego. "Nie rzucim ziemi, skąd nasz ród..." - pierwsze słowa Roty. Przypominam: "Rota" znaczy - Przysięga.
Wielkopolanie mają swój udział w Zmartwychwstaniu Polski w 1918 r. W listopadzie 1918 r. przygotowano zbrojne wystąpienie przeciw Niemcom. Spontanicznie tworzono oddziały Straży Ludowej. Iskrą, która podziałała jak zapalony lont, stało się przybycie do Poznania 26 grudnia 1918 r. Ignacego Paderewskiego. Ten pamiętny dzień ogromnej radości i entuzjazmu manifestowanych wobec wspaniałego Polaka, męża stanu i artysty, stał się dniem wybuchu powstania przeciw Niemcom. Wyzwolono Poznań i inne miasta. Powstanie Wielkopolskie, świetnie przygotowane, było powstaniem zwycięskim. Trwało do lutego 1919 r. Jego dowódcami byli: początkowo - mjr Stanisław Taczak, a później gen. Józef Dowbor Muśnicki. Utworzona Armia Wielkopolska w kwietniu 1919 r. liczyła już 60 tys. żołnierzy - ochotników. Zwycięstwo powstańców wymusiło na Niemcach podpisanie 28 czerwca 1919 r. w Wersalu traktatu, na mocy którego Wielkopolska wróciła do państwa polskiego.

Pieśń Poznańczyków

Pieśń Powstania Wielkopolskiego
słowa i muzyka: anonim

Naprzód, poznański pułku pierwszy!
Błyszczący pałasz ściśnij w pięść!
Idź budzić kraj ten z długich snów,
By o swą wolność walczył znów!
Mknij poprzez bory, miasta, wieś!
Hasło wolności z sobą nieś!

Dalej, kto Polak, chwytaj za broń!
Dalej, kto Polak, na koń, na koń!

Reklama

Naprzód, poznański pułku pierwszy!
Błyszczący pałasz ściśnij w pięść!
Idź przez grad kul na bój najszczerszy,
Poznańskiej ziemi wolność nieść!
Pierzchnie przed nami Niemców rój,
Wszak my za wolność idziem w bój!
I dopomoże ojców Bóg
Wroga za Polski wygnać próg.

Dalej, kto Polak, chwytaj za broń!
Dalej, kto Polak, na koń, na koń!

Reklama

Reklama

Matka Dawida dziękuje służbom i prosi o modlitwę

2019-07-22 08:41

PAP

Matka 5-letniego Dawida Żukowskiego, którego ciało „z prawdopodobieństwem graniczącym prawie z pewnością” znaleziono w sobotę pod wiaduktem przy węźle Pruszków na autostradzie A2, podziękowała służbom, które prowadziły akcję poszukiwawczą.

screenshot/TVN
Ciało dziecka odnaleziono w sobotę w okolicach węzła Pruszków

„Składam podziękowania Służbom, które z ogromną determinacją, nie szczędząc środków i wysiłku prowadziły akcję poszukiwawczą” – napisała.

– Dziękuję lokalnej Społeczności, Mediom i wszystkim tym, którym los mojego Synka nie był obojętny, którzy do końca okazywali wsparcie wierząc w szczęśliwe zakończenie – dodała kobieta, prosząc pod koniec swego oświadczenia „o modlitwę”.

Jej oświadczenie – przekazane w niedzielę – zostało opublikowane przez magazyn reporterów Uwaga! emitowany na antenie TVN24. Kopię listu matki Dawida zamieszczono na stronie internetowej magazynu Uwaga!.

W sobotę stołeczna policja poinformowała, że na trasie A2 między Warszawą a Grodziskiem Mazowieckim, w okolicach węzła Pruszków, znaleziono ciało dziecka. – Z prawdopodobieństwem graniczącym prawie z pewnością jesteśmy przekonani, że jest to 5-letni Dawid – przekazał w sobotę dziennikarzom asp. sztab. Mariusz Mrozek z Biura Prasowego Komendy Stołecznej Policji.

Poszukiwania 5-letniego Dawida z Grodziska Mazowieckiego trwały od 10 lipca, kiedy to utratę kontaktu z nim i jego ojcem zgłosiła rodzina.

Dawid został zabrany przez ojca z Grodziska Mazowieckiego około godz. 17.00 w środę. Według ustaleń policji tego samego dnia przed godz. 21.00 ojciec odebrał sobie życie, rzucając się pod pociąg.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

USA: Netflix stracił na aborcyjnym szantażu

2019-07-22 18:40

Vaticannews.com

Netfilix stracił w minionym kwartale 126 tys. subskrybentów w USA. Obrońcy życia wiążą te wyniki z bojkotem amerykańskiego giganta show biznesu, po tym, jak podjął się on bezpardonowej walki o aborcję w stanie Georgia.

W minionym kwartale Netflix odnotował najgorsze wyniki w swej historii. Po raz pierwszy od ośmiu lat ubyło mu subskrybentów, podczas gdy prognozy przewidywały wzrost o 352 tys.

Warto pamiętać, że pod koniec maja do bojkotu Netflixa wezwali obrońcy życia. Amerykańska firma szantażowała bowiem władze stanu Georgia, który przyjął nowe antyaborcyjne prawo. Ogranicza ono aborcję do momentu, w którym wykrywalne jest bicie serca dziecka, czyli do ok. 6 tygodnia ciąży. Netflix zapowiedział, że jeśli prawo wejdzie w życie, to zaprzestanie tam swoich produkcji i wycofa inwestycje. Przemysł filmowy ma tymczasem wielkie znaczenie dla stanu Georgia. Zatrudnia on 92 tys. osób.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem