Reklama

W Muzeum Archidiecezjalnym w Krakowie

Tadeusz A. Janusz
Niedziela Ogólnopolska 42/2002


Bogna Kwiatkowska - "Samotnik w aureoli" (wyróżnienie)

"To temat, który od dawna frapuje fotografików. Krzyże i kapliczki przydrożne to znaki, które są wpisane w polski pejzaż - nie tylko wiejski, ale i miejski. Tych znaków - na szczęście - jest jeszcze dużo. Często ich nie dostrzegamy, ale konkurs daje świadectwo ich obecności - jest ich bardzo wiele. Cieszę się, że wystawa trafia do Muzeum Archidiecezjalnego, bo temat jest taki, że powinien być eksponowany tutaj" - powiedział ks. Józef Nowobilski, kustosz Muzeum, na otwarcie pokonkursowej wystawy pt. Kapliczki i krzyże przydrożne, zorganizowanej przez Stowarzyszenie Ars Populi we współpracy z Muzeum Archidiecezjalnym w Krakowie oraz Muzeum Historii Fotografii w Krakowie.
Na konkurs ok. 80 fotografików amatorów i profesjonalistów nadesłało ponad 600 prac, z czego jury, biorąc pod uwagę ich wartość artystyczną i etnograficzną, zakwalifikowało 300, które znalazły się na wystawie. Wśród laureatów konkursu pierwszą nagrodę otrzymał Cezary Dąbrowski z Olsztyna, drugą - Edyta Kubicka z Radziejowa i Olena Waśkiewicz z Warszawy, trzecią - Adrian Spuła z Bukowna i Anna Worowska z Białegostoku. Przyznano także pięć wyróżnień i nagrodę specjalną za zestaw prac uczniów z Liceum Ogólnokształcącego w Dukli.
Metropolita krakowski - kard. Franciszek Macharski, otwierając wystawę, podziękował organizatorom i artystom za ten pokonkursowy plon. "Chcę podziękować tym, którzy wśród pól, po których prowadzą ścieżki i dróżki, przy których stoją kapliczki i krzyże - znaki postawione przez ludzi, dostrzegli je. Jest to cząstka troskliwości o to, żeby te znaki były otoczone nie tylko fachową opieką konserwatorską i zwyczajnym szacunkiem dla dzieła ludzkiego, ale i o to, żeby znaczyły to, co było pierwotnie im wyznaczone: aby ich treść wskazywała na rzeczywistość, prawdę wiary, że Bóg w Jezusie Chrystusie poszedł między ludzi. I to jest pociecha w czasach, kiedy jesteśmy przekonani, iż już nic dobrego spotkać nas nie może. Te znaki to obecność Boga, obecność pokorna, życzliwa, wzywająca do tego, byśmy byli razem, byśmy byli dla siebie dobrzy. Idąc tymi ścieżkami wśród pól, ludzie idą do siebie" - powiedział kard. Macharski.

Sutanna, w której zginął ks. Jerzy Popiełuszko ma zostać udostępniona wiernym

2019-07-16 16:26

Informacja prasowa

W Parafii Świętego Stanisława Kostki na warszawskim Żoliborzu znajdują się bezcenne przedmioty będące świadkami dramatycznych wydarzeń sprzed blisko 35 lat. Sutanna, którą w dniu śmierci miał na sobie ksiądz Jerzy Popiełuszko, koloratka, koszula i inne przedmioty, dzięki wparciu Ministerstwa Kultury oraz Polskiej Fundacji Narodowej poddane zostały konserwacji. Na 35. Rocznicę śmierci męczennika czasu komunizmu, będą one umieszczone w specjalnych gablotach, aby w ważnych momentach mogły być udostępniane wiernym.

Informacja prasowa

Przedmioty, o których mowa noszą ślady dramatycznych wydarzeń z 19 października 1984 roku, kiedy agenci służby bezpieczeństwa uprowadzili, a następnie w bestialski sposób zamordowali kapelana Solidarności. Tkaniny wciąż są poszarpane, pobrudzone, ze śladami błota. Przedmioty te po zakończeniu śledztwa i procesu toruńskiego zostały ostatecznie przekazane Archidiecezji Warszawskiej i dziś znajdują się w Sanktuarium Błogosławionego Księdza Jerzego Popiełuszki mieszczącym się w Parafii Świętego Stanisława Kostki. Ich konserwacja została dokonana tak, żeby zachować wszelkie ślady dramatu. Działanie to przeprowadziła konserwatorka Joanna Sielska, współpracująca z Muzeum Auschwitz i z Muzeum Powstania Warszawskiego. Kiedy badając tkaniny napotykałam na ślady dramatu, zdawałam sobie sprawę, z jak niezwykłymi przedmiotami mam kontakt. Była to trudna praca – powiedziała specjalistka. Są to relikwie a kontakt z nimi jest wstrząsający, powinny przypominać dzisiejszym pokoleniom o odpowiedzialności za bliźnich i o aktualności sporu dobra ze złem – powiedział ksiądz Marcin Brzeziński, proboszcz Parafii Świętego Stanisława Kostki.

Specjalistyczne gabloty będą odporne na uszkodzenia fizyczne, niepalne oraz regulujące temperaturę i wilgotność. Koszt ich wykonania to 60 tys. zł. Z założenia nie chcemy aby zakup finansował zewnętrzny sponsor. Zwracamy się z prośbą do zwykłych ludzi – jeśli jest to dla nich ważne – projekt zostanie ukończony – powiedział Paweł Kęska z działającego w Sanktuarium i Muzeum księdza Jerzego Popiełuszki.

Więcej informacji o projekcie na stronie: Zobacz

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Toruń: w piątek rozpoczyna się Song of Songs Festival

2019-07-17 16:05

tk / Toruń (KAI)

Adam Strug, Natalia Niemen, Gospel Rain, Darek Majelonek Hyperhemon – to niektórzy spośród wykonawców, jacy pojawia się na tegorocznym Song of Songs Festival. Jeden z największych festiwali muzyki chrześcijańskiej w Europie odbędzie się w dniach 19-20 lipca na Scenie Plenerowej Centrum Kulturalno-Kongresowego Jordanki w Toruniu.

Jakub Szymczuk

Idea i cel organizowania tej cyklicznej imprezy wynika z przekonania, że w niespokojnej Europie można i trzeba szukać obszarów, w których młodzi ludzie znajdą wspólną płaszczyznę z innymi, podobnie czującymi i myślącymi – zaznaczają organizatorzy.

Ich zdaniem najlepszą formą takiego kontaktu jest muzyka, w szczególności ta inspirowana chrześcijańską tradycją i prawdą płynącą z Ewangelii. „Jest ona jednocześnie drogą do pokonywania uprzedzeń, wrogości i obojętności wobec innych ludzi, czy innych wyznań religijnych” – czytamy na stronie internetowej Festiwalu. Dlatego, zgodnie z formułą towarzyszącą Festiwalowi od początku, także i tym razem zaprezentują się chrześcijańscy muzycy różnych wyznań.

W programie dwanaście koncertów, które zagrają znakomite gwiazdy Polskiej sceny muzycznej.

W trakcie Festiwalu prowadzona będzie zbiórka pod hasłem: „Budujemy i utrzymujemy Most do Nieba – pierwsze hospicjum dla dzieci na Litwie”. To element ogólnopolskiej akcji fundacji Fundacja Aniołów Miłosierdzia.

Song of Songs Festival to międzynarodowy festiwal muzyki chrześcijańskiej, którego pierwsza edycja odbyła się w 1998 r. (z przerwą w latach 2011-16).

Festiwal jest jedną największych w Europie Środkowo-Wschodniej prezentacją czołówki polskich artystów wykonujących współczesną, profesjonalną muzykę chrześcijańską.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem