Reklama

Niedziela Świdnicka

Wałbrzych Sobięcin: Remont kościelnej elewacji z muru pruskiego

Z końcem maja rozpoczęto prace renowacyjne przy zabytkowym kościele Św. Józefa Oblubieńca NMP na wałbrzyskim Sobięcinie.

[ TEMATY ]

Wałbrzych

Bartosz Grzywacz

Remontowana elewacja prezbiterium kościoła na Sobiecinie

Remontowana elewacja prezbiterium kościoła na Sobiecinie

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Ta wyjątkowa budowla sakralna, wybudowana w latach 1908-1910, charakteryzuje się dość unikatową technologią budowy. Ze względu na oszczędności, przy wznoszeniu kościoła zastosowano drewnianą konstrukcję szkieletową wypełnianą cegłą: tzw. mur pruski, a ściany kościoła zostały wyłożone 3-centymetrową warstwą impregnowanego korka. Na przestrzeni minionego wieku świątynia była wielokrotnie remontowana, a także zmieniano jej wystój. Tak było w latach ‘40, ‘60, czy ’80. Ostatnia dekada, to także czas odnawiania zabytkowego kościoła. Kilka lat temu remontowi zostały poddane ryglowane ściany świątyni, a także wymieniono pokrycie dachu wraz z systemem odprowadzania wód opadowych.

Aktualne prace związane są z odnowieniem elewacji prezbiterium kościoła. Inwestycja realizowana jest w ramach dotacji Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w kwocie 90 tys. zł. Całkowity koszt prac to suma 800 tys. zł. - Ze względu na ograniczony budżet parafii całość remontu elewacji może potrwać kilka lat - mówi proboszcz parafii ks. kan. Tadeusz Wróbel, dziękując wszystkim ludziom dobrej, woli bez których ta inwestycja byłaby niemożliwa do zrealizowania. – Sprawy parafii jaki i remontu kościoła polecam św. Józefowi i Bożej Opatrzności - dodaje.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2021-06-09 08:44

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wałbrzych. Przypominają nauki św. Jana Pawła II

[ TEMATY ]

Wałbrzych

redemptoryści

Misje Święte

ks. Piotr Ochoński

ludzie Jana Pawła II

Krzysztof Zaremba

Ks. proboszcz Piotr Ochoński wita uczestników spotkania

Ks. proboszcz Piotr Ochoński wita uczestników spotkania

Wałbrzyskie Stowarzyszenie Ludzie Jana Pawła II, od lat gorliwie propaguje nauczanie wielkiego papieża Polaka i realizując to zadanie angażuje się w różnego rodzaju inicjatywy i religijne wydarzenia.

Tym razem w ramach obchodów Dnia Papieskiego w parafii św. Franciszka z Asyżu w wałbrzyskiej dzielnicy Podgórze Ludzie Jana Pawła II przedstawili widowisko słowno-muzyczne poświęcone papieżowi Polakowi oraz zaprosili do wspólnego śpiewania pieśni nawiązujących do postaci świętego. Następnie uczestnicy wydarzenia udali się do groty Matki Bożej znajdującej obok kościoła, gdzie odśpiewano Apel Jasnogórski i modlono się między innymi w intencji ojczyzny. W kościele przez kilka dni wierni mogli również oglądać specjalnie przygotowaną wystawę poświęconą osobie św. Jana Pawła II, obejmującą najważniejsze wydarzenia z jego życia.

CZYTAJ DALEJ

Jakie jest twoje osobiste stanowisko wobec kryzysu Kościoła dzisiaj?

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Monika Książek

Rozważania do Ewangelii Mt 28, 16-20.

Niedziela, 26 maja. Uroczystość Najświętszej Trójcy

CZYTAJ DALEJ

#PodcastUmajony (odcinek 27.): Relacja z relacji

2024-05-26 20:55

[ TEMATY ]

Ks. Tomasz Podlewski

#PodcastUmajony

mat. prasowy

Co daje człowiekowi największe szczęście? Co nas najbardziej rani? Jak Maryja przeżywała relacje z ludźmi? I co na pewno warto zrobić z absolutnie każdą relacją? Zapraszamy na dwudziesty siódmy odcinek „Podcastu umajonego” ks. Tomasza Podlewskiego o maryjnym przeżywaniu relacji z ludźmi.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję