Reklama

"Tam, gdzie lwowskie śpią Orlęta..."

Niedziela Ogólnopolska 44/2002

Tam, gdzie lwowskie śpią Orlęta... Wydany przez Instytut Lwowski w Warszawie w 2001 r. piękny album Jana Wojciecha Wingralka, ukazujący historię cmentarza Orląt Lwowskich i walkę w jego obronie, walkę o przywrócenie godności tego świętego miejsca Polski. Książka prawdziwa, w swej wymowie jasna jak promień światła. To książka ukazująca, że możliwe jest zwycięstwo prawdy nad kłamstwem, godności nad hańbą i nikczemnością. Trzeba tylko naprawdę CHCIEĆ. A chcieć to MÓC, bez względu na okoliczności. Autor książki - Jan Wojciech Wingralek jest kierownikiem odbudowy cmentarza Orląt i żarliwym jego obrońcą. Dzięki takim ludziom jak on cmentarz unicestwiony przez Sowiety - zmartwychwstaje.
Książka zawiera piękne zdjęcia Lwowa sprzed wielu lat, a także zdjęcia ukazujące narodziny cmentarza Orląt Lwowskich. Zawiera również wstrząsające, robione z ukrycia fotografie niszczenia cmentarza przez sowiecki czołg w dniach 25 i 26 sierpnia 1971 r. - w dniu uroczystości Matki Bożej Jasnogórskiej. Jest w niej także przejmująca wizja artysty - linoryt Adama Panka, wizja wpisująca unicestwienie cmentarza Orląt w wizję Drogi Krzyżowej Chrystusa - Boga i Człowieka. Jest w albumie fotograficzna dokumentacja odbudowy i rekonstrukcji cmentarza przez wspaniałych, ofiarnych ludzi - społeczników "Energopolu" oraz oddanych swojemu miastu lwowian. I jest informacja o nieustannym blokowaniu odbudowy przez władze ukraińskie. Znakiem nadziei w łańcuchu pokoleń są zdjęcia harcerzy Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej oraz harcerzy polskich z Ukrainy, oddających hołd lwowskim Orlętom przy ich mogiłach, w dniu odwiedzin Ojca Świętego we Lwowie. Przecież polskie harcerstwo powstało w 1911 r. właśnie we Lwowie. I są słowa Ojca Świętego do młodzieży, wypowiedziane we Lwowie 26 czerwca 2001 r., w języku polskim i ukraińskim: "... Niech dzięki oczyszczeniu pamięci historycznej wszyscy będą gotowi stawiać wyżej to, co jednoczy, niż to, co dzieli, ażeby razem budować przyszłość opartą na wzajemnym szacunku, braterskiej współpracy i autentycznej solidarności...".
Oczyszczenie pamięci historycznej. Jego źródłem jest PRAWDA.
Autor albumu Tam, gdzie lwowskie śpią Orlęta... Jan Wojciech Wingralek organizuje spotkania, na których prezentuje, na przezroczach, Lwów, jego historię i nierozerwalną cząstkę tej historii - narodziny, zniszczenie i odbudowę cmentarza Orląt Lwowskich. Można także nabyć, opracowany przez niego i wydany przez Instytut Lwowski w Warszawie, zestaw pocztówek ilustrujących główne miejsca cmentarza Orląt - w stanie z 1939 r., po bolszewickich zniszczeniach, i obecnie - po odbudowie.
10 listopada br. o godz. 16.15 będzie możliwość spotkania z Autorem albumu w Auli Redakcji Niedzieli oraz obejrzenia fotogramów przedstawiających lwowski cmentarz.
Tam, gdzie lwowskie śpią Olręta... Ten piękny, wzruszający album powinien znaleźć się w polskich rodzinach, szkołach, młodzieżowych ośrodkach parafialnych, w bibliotekach i czytelniach.
Ocalając pamięć narodu, ocalamy jego duszę.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

„Światło z Krzyża” - specjalny utwór z okazji 175. rocznicy objawień Matki Bożej w La Salette

2021-09-19 06:10

[ TEMATY ]

muzyka

muzyk

Utwór „Światło z Krzyża” jest zapowiedzią wydawnictwa „Zbliżmy się”, upamiętniającego 175 rocznicę zjawienia Matki Bożej w Alpach na La Salette. Cały projekt jest wyrazem wdzięczności Pięknej Pani za jej słowa skierowane do nas i dzisiejszą odpowiedzią na Jej nakaz „Moje dzieci, ogłoście to całemu memu ludowi”.

Maryja objawiająca się dwójce dzieci zapraszała do modlitwy i pojednania - o tym są powstałe do projektu teksty i piosenki. Niech każdy odpowie na to zaproszenie skierowane przed laty i bez lęku zbliży się do Boga. Niech słowa Matki Jezusa, które z gór przyniosło dwoje pastuszków będą, dla pielgrzymujących na ziemi umocnieniem.

CZYTAJ DALEJ

Andrea Tornielli: nowe spojrzenie na spowiedź, sakrament radości

"W centrum przebaczenia jest Bóg, który nas obejmuje, a nie lista grzechów i nasze upokorzenie" - pisze dyrektor wydawniczy mediów watykańskich Andrea Tornielii w swoim najnowszym komentarzu opublikowanym na portalu Vatican News.

Spowiedź jest "sakramentem radości", a nawet "ucztą", zarówno w niebie, jak i na ziemi. We wtorek 14 września, na stadionie w Koszycach, można było odnieść wrażenie, że papież Franciszek patrzy w oczy każdego z młodych ludzi, którzy przyszli go powitać, aby zaprosić ich do przeżywania sakramentu pokuty w nowy sposób. A to, co powiedział do nich Następca Piotra, było pocieszeniem nie tylko dla obecnych, ale dla każdego, kto śledził to spotkanie w telewizji lub w internecie, a nawet gdy tylko przeczytał papieskie przemówienie.

CZYTAJ DALEJ

ME siatkarzy: tytuł dla Włoch

2021-09-20 07:10

[ TEMATY ]

siatkówka

PAP/Andrzej Grygiel

Siatkarze Włoch zostali mistrzami Europy po finałowej wygranej ze Słowenią w katowickim „Spodku” 3:2 (22:25, 25:20, 20:25, 25:20, 15:11). Brązowy medal wywalczyli Polacy po zwycięstwie nad Serbią 3:0.

Włochy - Słowenia 3:2(22:25, 25:20, 20:25, 25:20, 15:11)

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję