Reklama

Kościół

Velehrad: biskupi czescy przygotowują się do wizyty ad limina

Przygotowania do planowanej na listopad wizyty „ad limina Apostolorum”, stanowisko wobec problemów aktualnych, w tym prób legalizacji związków homoseksualnych - to główne tematy poruszone przez biskupów Republiki Czeskiej podczas swej 127 sesji plenarnej w Velehradzie na Morawach, w dniach 6 i 7 lipca.

[ TEMATY ]

Czechy

papież Franciszek

flickr.com/episkopatnews

W związku z powracającymi staraniami o wprowadzenie do systemu prawnego Republiki Czeskiej modyfikacji pojęcia małżeństwa, Czeska Konferencja Biskupów przestrzegła, że rozszerzenie instytucji małżeństwa na pary osób tej samej płci, może oznaczać prawo do adopcji dzieci. Przypomina, iż podstawą małżeństwa jest związek mężczyzny i kobiety a polega ono nie tylko na obdarowaniu się wzajemną miłością, ale także na przyjęciu potomstwa i jego wychowaniu, co zapewnia ciągłość rodzaju ludzkiego.

Czescy biskupi dyskutowali na temat koncepcji włączenia do duszpasterstwa wojskowego diakonów stałych, ze względu na długotrwały brak kandydatów do służby kapelanów wojskowych spośród duchowieństwa katolickiego. Obecnie w Armii Republiki Czeskiej służy 34 kapelanów wojskowych. Z tej liczby 11 osób to duchowni katoliccy - 6 księży rzymskokatolickich, 4 diakonów stałych i 1 ksiądz greckokatolicki.

Biskupi omówili także przygotowania do wizyty „ad limina Apostolorum”, która powinna odbyć się w dniach 8-13 listopada 2021 r. Audiencja biskupów u papieża Franciszka jest wstępnie zaplanowana na 11 listopada.

Podziel się cytatem

Reklama

W porządku obrad znalazło się również przygotowanie do zbliżającego się Synodu Biskupów, który będzie odbywał się pod hasłem: „Dla Kościoła synodalnego: komunia, uczestnictwo i misja”, a którego otwarcie Ojciec Święty będzie celebrował w Watykanie w dniach 9-10 października 2021 r., zaś w następną niedzielę, 17 października 2021 r., otwarcie Synodu odbędzie się w poszczególnych diecezjach.

Biskupi poświęcili kilka godzin tematowi nadużyć seksualnych w Kościele. Zatwierdzili zmianę „Instrukcji w sprawie postępowania biskupów i wyższych przełożonych w dochodzeniu wstępnym dotyczącym niektórych przestępstw przeciwko szóstemu przykazaniu Dekalogu na terytorium kraju”, włączając do niej nowe przepisy wydane przez Stolicę Apostolską.

Podczas sesji plenarnej biskupi dyskutowali nad wspólnymi kwestiami ekonomicznymi związanymi z rozliczeniami majątkowymi i zarządzaniem organizacjami podlegającymi jurysdykcji Czeskiej Konferencji Biskupiej. Zapoznali się także z głównymi punktami dokumentu „Biskup a jedność chrześcijan. Vademecum ekumeniczne”. Omówiono program i udział w Kongresie Eucharystycznym w Budapeszcie, wizytę papieską na Słowacji oraz Narodową Pielgrzymkę św. Ludmiły, która 18 września zakończy Rok św. Ludmiły. Głównym celebransem Mszy św. w Tetinie będzie arcybiskup Wiednia, kardynał Christoph Schönborn OP.

Czescy biskupi przyjęli także komunikat przed planowanymi na październik wyborami parlamentarnymi. Jego treść zostanie ogłoszona w późniejszym terminie.

2021-07-07 19:13

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Boskie wakacje

Niedziela łódzka 29/2016, str. 7

[ TEMATY ]

Czechy

Dolny Śląsk

wakacje

kl. Kamil Gregorczyk

W stolicy Czech – Pradze

W stolicy Czech – Pradze

Tego lata dzieci i młodzież z parafii pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Koluszkach oraz z parafii pw. św. Augustyna w Witowie wspólnie wypoczywały w Lewinie Kłodzkim, położonym blisko polsko-czeskiej granicy. Zwiedzały szlaki pobliskich Gór Stołowych, kopalnię w Złotym Stoku, Kudowę, Skalne Miasto, Błędne Skały, Szczeliniec, Duszniki-Zdrój, czeskie miasto Náchod oraz Pragę. Codziennej Mszy św. towarzyszyły konferencje poświęcone wezwaniom Modlitwy Pańskiej. Opieki nad grupą podjęli się: Katarzyna Kmieciak – koordynator oraz Klaudia Adamczewska – nauczycielka, księża: Damian Szczepanik i Piotr Obiedziński, a także klerycy Wyższego Seminarium Duchownego w Łodzi: Kamil Gregorczyk – alumn kursu V oraz Damian Klepacz – kandydat. Zorganizowanie wakacyjnego wypoczynku nie byłoby możliwe bez uprzejmości i ojcowskiej troski ks. Krzysztofa Nowaka, proboszcza parafii w Koluszkach.

CZYTAJ DALEJ

Abp Grysa zawierzył swoja posługę nuncjusza apostolskiego na Madagaskarze Matce Bożej

2022-12-02 18:55

[ TEMATY ]

Jasna Góra

nuncjusz

Madagaskar

BPJG

Abp Tomasz Grysa

Abp Tomasz Grysa

By powierzyć Matce Bożej swoją nową misję nuncjusza apostolskiego na Madagaskarze i delegata apostolskiego na Komorach na Jasną Górę przyjechał abp Tomasz Grysa. - Proszę Maryję, aby na tej nowej drodze była moja Przewodniczką. Jasna Góra jest zawsze dla mnie punktem odniesienia, tu kiedyś też pieszo pielgrzymowałem – powiedział abp Grysa.

Decyzją papieża Franciszka duchowny będzie teraz pełnił posługę nuncjusza apostolskiego na Madagaskarze i delegata apostolskiego na wyspach Komorach i wyspie Reunion. Dotychczas posługiwał w papieskich przedstawicielstwach, m.in. w Rosji, Indiach, Belgii, Brazylii, Meksyku, w stałej misji przy ONZ, a także w Izraelu i Palestynie. Pochodzi z Poznania.

CZYTAJ DALEJ

Ewangelia na niedzielę: Jakie jest przesłanie Jana Chrzciciela na moje tu i teraz?

2022-12-03 16:23

[ TEMATY ]

rozważanie

rozważanie Słowa Bożego

S. Amata CSFN

Określenie: „w owym czasie” sprawia wrażenie, że działalność Jezusa i Jana Chrzciciela przypada na jakieś mityczne „kiedyś”. Tak nie jest. Według danych historycznych początek działalności Jana przypada między 27 a 28 r. n.e. Jego osoba i orędzie wywoływały wówczas nadzwyczajne poruszenie. Nareszcie pojawił się prorok! Nie dziwi więc, że ciągnęły do Niego tłumy. Szczególną rolę Chrzciciela w historii zbawienia podkreślają w komentarzach na II niedzielę Adwentu, 4 grudnia, Danuta Piekarz i ks. Piotr Szyrszeń SDS.

1. Wystąpił Jan Chrzciciel

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję