Reklama

Niedziela Łódzka

Łódź: codzienna Nowenna Szkaplerzna w klasztorze Karmelitanek Bosych w Łodzi

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

ks. Paweł Kłys

- Jeżeli przyjmujemy Szkaplerz czyli przyjmujemy życie Maryi – nie tylko z zewnątrz, ale i z wewnątrz – to sam Duch nas poprowadzi! – mówił łódzki dominikanin o. Tomasz Nowak. W kościele klasztornym ss. Karmelitanek Bosych w Łodzi trwa nowenna przed uroczystością Matki Bożej Szkaplerznej. Nauki nowennowe – w tym roku inaczej niż zwykle – głosi trzech kaznodziejów: o. Tomasz Nowak – dominikanin, o. Marcin Ciechanowski – paulin oraz ks. Dominik Chmielewski – salezjanin.

Pierwszym dniu nowenny o. Nowak OP w swoim rozważaniu mówił o mocnej Maryi, która swoją moc czerpie od Jezusa, który w Niej się począł za sprawą Ducha Świętego. Kaznodzieja zwrócił uwagę, że każdy, kto nosi Szkaplerz Święty jest wyposażony w Bożą moc, którą Maryja ma od Jezusa.

Reklama

O subtelności Maryi, Jej małości i cichości w drugim dniu rozważań nowennowych mówił o. Tomasz wskazując na to, że - tak jak my pozwalamy się przyjąć Maryi jako maleńcy, tak i Ona potem pozwala się nam przyjąć. To widzimy w scenie pod krzyżem – kiedy Jezus mówi: oto Matka twoja – żebyś wziął Ją do siebie, żebyś się Nią jako wdową zaopiekował Janie! – tłumaczył kaznodzieja.

W trzecim dniu nowenny – co zapowiedział mnich zakonu kaznodziejskiego mowa będzie o obecności – kontemplacji Boga z Maryją i na wzór Maryi.

Wszystkie rozważania nowennowe dostępne są codziennie - późnym wieczorem – na stronie Archidiecezji Łódzkiej: www.archidiecezja.lodz.pl oraz specjalnie przygotowanej playliście na kanale YouTube Archidiecezja Łódzka: https://www.youtube.com/playlist?list=PLU7YjcqJpWbrIsmwmqbT-ic1L1MS2LkIB 

Reklama

W dzień odpustu Matki Bożej Szkaplerznej tj. 16 lipca br. Mszy św. o godz. 12:00 przewodniczyć będzie J.E. Bp Ireneusz Pękalski, a sumie odpustowej o godz. 18.00 będzie przewodniczył J.E. Ks. Abp Mieczysław Józef Mokrzycki – arcybiskup metropolita lwowski, były sekretarz św. Jana Pawła II.

Siostry Karmelitanki Bose są obecne w Łodzi od 1928 roku. Zgromadzenie ma charyzmat kontemplacyjny tzn. zamknięty, stąd utrzymuje się z własnej pracy i ofiar składanych przez wiernych. Każdy, kto chciałby prosić Siostry o modlitwę lub wspomóc je swoim darem serca, może to uczynić osobiście lub kierując korespondencję na adres:

Klasztor Sióstr Karmelitanek Bosych
św. Teresy od Dzieciątka Jezus 6
91-248 Łódź
Tel. 42 657-79-52
e-mail: karmelitankibose@archidiecezja.lodz.pl

2021-07-09 06:12

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wyjście poza schematy

Od chwili ogłoszenia w marcu 2020 r. informacji o pandemii wiele dziedzin życia uległo głębokiej reorganizacji. Edukacja okazała się jedną z tych, które najgłębiej doświadczyły zmiany. Nauka on-line, jakkolwiek rozumiana, obnażyła wiele: braki sprzętowe, niedostateczną przepustowość łącz internetowych, brak doświadczenia nauczycieli i uczniów w kształceniu on-line czy chaos w obszarze organizacyjnym i decyzyjnym władz oświatowych. Jednak sytuacja ta uświadomiła jeszcze jedną kwestię: system edukacji istniał obok rzeczywistości XXI wieku, nie korzystał powszechnie z narzędzi, bez których wiele osób nie wyobraża sobie funkcjonowania w miejscu pracy. Paradoksalnie pandemia przyczyniła się do unowocześnienia i podniesienia atrakcyjności edukacji.

Dyrekcja Katolickiego Liceum i Szkoły Podstawowej w Łodzi oraz Publicznej SP OO. Bernardynów z oddziałami przedszkolnymi w Wiączyniu Dolnym natychmiast podjęła przygotowania do wdrożenia edukacji on-line, aby kontynuować realizację podstaw programowych, udzielanie wsparcia rodzicom czy nawet opiekę nad dziećmi. W pierwszym etapie podstawowym narzędziem w edukacji stał się dziennik elektroniczny, ale jeszcze w marcu szkoły rozpoczęły w pełni wirtualne funkcjonowanie. Aby uniknąć sytuacji, w której nauczyciele korzystają z różnych platform komunikacyjnych i aplikacji, wprowadzono videolekcje.

CZYTAJ DALEJ

Teraz inaczej patrzę na życie - bp Janiak o swojej chorobie nowotworowej na łamach "Niedzieli"

[ TEMATY ]

Niedziela

choroba

Bożena Sztajner/Niedziela

Z perspektywy bliskości śmierci inaczej patrzy się na życie – uważa bp Edward Janiak. O swojej chorobie nowotworowej, walce z nią i dojrzewaniu, biskup kaliski mówi w osobistym wywiadzie, jaki ukazał się na łamach najnowszej „Niedzieli” z datą 22 lutego.

- To był mój pierwszy pobyt w szpitalu w roli ciężko chorego człowieka. Do tej pory nie wiedziałem, co to słabość – i nagle takie doświadczenie kruchości życia... Można mówić piękne kazania, konferencje o sensie cierpienia, ale gdy sami stajemy wobec możliwej bliskiej śmierci, to dopiero wtedy widać tak naprawdę, jaką drogę przebyliśmy do tej pory, jaka jest nasza wiara – zauważa bp Janiak.

CZYTAJ DALEJ

Papież do Ruchu Focolari: jedność jest marzeniem Boga

2021-09-25 14:25

[ TEMATY ]

Franciszek

Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej

Franciszek na modlitwie w bazylice Santa Maria Maggiore, przed ikoną Matki Bożej Salus Populi Romani

Franciszek na modlitwie w bazylice Santa Maria Maggiore, przed ikoną Matki Bożej Salus Populi Romani

Franciszek przyjął na prywatnej audiencji w Watykanie biskupów różnych wyznań chrześcijańskich związanych z Ruchem Focolari. Na spotkanie z Papieżem przybyło dziesięciu hierarchów, a ponad 170 z 45 krajów świata uczestniczyło w audiencji on-line. Spotkanie z Ojcem Świętym było ostatnim punktem programu ekumenicznej konferencji fokolarynów pod hasłem: „Odwaga jedności”.

Papież przypomniał, że Ruch Focolari od zawsze działał w służbie jedności Kościoła i wszystkich ludzi, poprzez charyzmat, który otrzymał od swojej założycielki, Chiary Lubich.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję