Reklama

Niedziela Łódzka

Łódź: Przez całe życie przyjmujcie Ciało Jezusa czystym sercem!

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Piotr Drzewiecki

Wraz z początkiem wakacji w archidiecezji łódzkiej zakończyły się uroczystości pierwszych komunii świętych. Pandemia nieco pokrzyżowała wcześniejsze plany organizacji uroczystości zarówno w kościołach, jak i w lokalach. Jednak już od początku maja w łódzkich parafiach odbywały się mniejsze lub większe uroczystości dla trzecioklasistów. Wiele parafii rozdzieliło klasy na mniejsze grupy, tak by każdy mógł przeżyć swoją I Komunię Świętą razem z najbliższą rodziną. W niektórych wspólnotach odbywały się także uroczystości indywidualne.

W parafii świętego Wojciecha msze święte komunijne odprawiane były w soboty i w niedzielę przez kilka tygodni, tak by dzieci i ich rodziny miały jak najlepsze warunki do przeżycia uroczystości. W parafii Najświętszego Zbawiciela na łódzkich Kozinach dzieci klas trzecich podzielone zostały na dwie grupy, tak by przy zachowaniu norm epidemicznych, jak największa liczba bliskich mogła wziąć udział w tej ważnej uroczystości. Ksiądz Rafał Dąbrowski przez cały rok przygotowywał dzieci do tej ważnej dla nich chwili. Dzień wcześniej odprawił nabożeństwo, podczas którego dzieci i ich rodzice odnowili przyrzeczenia chrzcielne. Najmłodsi przystąpili także po raz pierwszy do sakramentu pokuty. - Pan Jezus zaprosił was dziś do siebie, tu do kościoła, ponieważ wydaje dla Was ucztę. Ta uczta to msza święta, która nazywamy ucztą eucharystyczną albo po prostu Eucharystią. Dotychczasowe wasze uczestnictwo we mszy nie było pełne. Spotykaliście się wprawdzie z Jezusem, ale nie mogliście jeszcze przyjmować go w komunii świętej (…) Właśnie dziś przypada dzień, na który z niecierpliwością czekaliście. To dzisiaj Pan Jezus zastawił dla was stół Słowa Bożego i stół Eucharystii. Już niebawem przyjmiecie Ciało Pana Jezusa ukryte pod postacią chleba. Będziecie świadkami prawdziwego cudu. Bo oto na słowa kapłana zwykły biały opłatek przemieni się w Ciało Jezusa! Ten opłatek pomimo, że będzie nadal wyglądał tak samo, to stanie się zasłoną dla prawdziwego Boga, którego będziecie mogły przyjąć do swoich serc. Na pewno was to dziwi, ale ten cud przemiany chleba w Ciało Chrystusa zadziwia nie tylko was! – mówił ks. Rafał Dąbrowski.

Reklama

Następnie celebrans wyjaśnił dzieciom sens Eucharystii i częstego przyjmowania Komunii Świętej. - Wielki to cud i wielka tajemnica. Tak wielki, że wielu ludziom wydaje się wręcz niemożliwy! (…) Dusza potrzebuje Bożego pokarmu, czyli takiego chleba, który pochodzi z nieba. Tym cudownym i wyjątkowym chlebem jest sam Jezus, który powiedział: „Ja jestem chlebem żywym, który zstąpił z nieba”. Takiego właśnie chleba, czyli samego Jezusa, potrzeba każdej ludzkiej duszy, żeby mogła żyć wiecznie. Pamiętajcie, żeby zawsze przez całe życie przyjmować czystym sercem Ciało Pana Jezusa i zawsze pięknie dziękować mu za tak wspaniały dar – zakończył ks. Dąbrowski.

W Zespole Szkół Salezjańskich uroczystości przystąpienia do sakramentu pokuty i Pierwszej Komunii Świętej miały charakter indywidualny. Praktycznie codziennie, od kwietnia do końca maja, w kaplicy szkolnej ks. Paweł Szczepaniak, katecheta, sprawował indywidualne liturgie tego sakramentu, w których uczestniczyło tylko dziecko pierwszokomunijne i jego najbliższa rodzina. Taka forma daje także możliwość lepszego i głębszego przeżycia tej uroczystości przez samo dziecko, jak i jego rodzinę. - Żeby mieć siłę trzeba jeść. Eucharystia obdarza nieśmiertelnością, daje życie wieczne. Chciałbym, by moi uczniowie było odważni, skuteczni. Widzę na to sposób - częste przyjmowanie komunii świętej – mówi salezjanin ks. Paweł Szczepański do dzieci klas trzecich przystępujących do I Komunii Świętej.

Jak zapowiadają księża proboszczowie, w wielu parafiach w archidiecezji łódzkiej na stałe wprowadzone zostaną osobne msze dla dzieci przystępujących do I Komunii Świętej.

2021-07-12 13:40

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Łódź: Pamięć jest fundamentem każdej wspólnoty

Eucharystii przewodniczył o. Józef Łągwa SJ kapelan Solidarności w Szczecinie i Bełchatowie. W liturgii wzięli udział premier Mateusz Morawiecki, wicepremier, minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu Piotr Gliński, minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau, wiceminister Waldemar Buda, posłowie, przedstawiciele Prawa i Sprawiedliwości i przyjaciele śp. Marka. Witając przybyłych do świątyni proboszcz o. Remigiusz Recław SJ zwrócił uwagę, że przypadająca 19 października 10 rocznica śmierci Marka Rosiaka, to także 36 rocznica śmierci błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki. Obaj stracili życie z powodu ludzkiej nienawiści. Przypomniał także słowa św. Pawła z Listu do Rzymian (12,21) „Nie daj się zwyciężać złu, ale zło dobrem zwyciężaj”.

CZYTAJ DALEJ

Zmiany kapłanów 2021 r.

Czerwiec to miesiąc personalnych zmian wśród duchownych. Przedstawiamy bieżące zmiany księży proboszczów i wikariuszy w poszczególnych diecezjach.

Biskupi w swoich diecezjach kierują poszczególnych księży na nowe parafie.

CZYTAJ DALEJ

Wigry: zebranie Krajowej Rady Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży

2021-09-18 20:43

[ TEMATY ]

KSM

Archiwum KSM

KSM na trwałe wpisał się w życie naszej diecezji

KSM na trwałe wpisał się w życie naszej diecezji

Od piątku 17.09.2021 r do niedzieli 19.09.2021 r., w pokamedulskim klasztorze na Wigrach trwa zebranie Krajowej Rady Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży. Diecezja ełcka gości w tym czasie przedstawicieli KSM z 20 diecezji.

Zebrani na tym spotkaniu druhny i druhowie Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży rozmawiają o sprawach ważnych dla ludzi młodych oraz podejmują wspólnie decyzje, które będą miały wpływ na dalsze funkcjonowanie Stowarzyszenia w Polsce.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję