Reklama

Świat

Papieskie odwiedziny w peryferyjnej parafii Rzymu

[ TEMATY ]

papież

Franciszek

Grzegorz Gałązka

Spowiedź, bierzmowanie i Eucharystia – te trzy sakramenty znajdują się w centrum popołudniowej wizyty Papieża w parafii św. Cyryla Aleksandryjskiego. Leży ona na peryferiach Rzymu i jest drugą parafią wizytowaną przez Franciszka.

„Papieska wizyta jest dla nas wielkim wydarzeniem, ale to, co chcemy pokazać Ojcu Świętemu, to codzienne życie naszej wspólnoty parafialnej” – podkreśla miejscowy proboszcz ks. Marco Ridolfo.

„Parafia powstała przed pięćdziesięciu laty – wyjaśnił włoski duchowny w wywiadzie dla Radia Watykańskiego. – Najpierw była tu tylko mała kaplica, przy której przez pięć dekad pracowali zakonnicy. Z czasem powstała nowa struktura, w ubiegłym roku poświęcono nowy kościół, a od sierpnia br. w parafii zaczęli pracować księża diecezjalni. Dzielnica, w której leżymy, boryka się z wieloma problemami; kryzys uderzył w wiele naszych rodzin. Mimo doznawanych trudności nasi parafianie są otwarci. Prawdą jest to, że jeśli ktoś sam doznał biedy, to szybciej wyciągnie dłoń do tych, którzy są w potrzebie. Nie przygotowaliśmy nic nadzwyczajnego dla Papieża. Chcemy mu pokazać naszą codzienność, to, co robimy i czym żyjemy; on przyjeżdża właśnie po to, by poznać nasze życie, naszą codzienną historię”.

Papieska wizyta rozpoczęła się od spotkania z chorymi oraz dziećmi, które w minionym roku zostały ochrzczone. Papież usiądzie też do konfesjonału i wyspowiada kilka osób. Podczas Mszy pierwszej niedzieli Adwentu udzieli sakramentu bierzmowania dziewięciu parafianom.

2013-12-02 10:01

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papież zaproszony do Emiratów, coraz bardziej katolickich

[ TEMATY ]

Franciszek

Grzegorz Gałązka

Ojciec Święty został zaproszony do złożenia wizyty w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Oficjalne zaproszenie przekazał minister spraw zagranicznych tej arabskiej monarchii Abdullah bin Zayed, który gościł w Watykanie i spotkał się z Papieżem.

Emiraty Arabskie to kraj islamski. Bardzo liczna jest tam obecność chrześcijan, którzy w przeważającej większości są zarobkowymi migrantami. Według oficjalnych danych stanowią oni 13 proc. mieszkańców. Szacunki samych chrześcijan są znaczenie wyższe. Zdaniem bp. Paula Hindera samych katolików jest 1,5 mln na 5 mln mieszkańców.

CZYTAJ DALEJ

Papież potępił kryminalizację homoseksualizmu

2023-02-05 18:27

"Nie wolno pozwolić na kryminalizację homoseksualizmu" - powiedział Ojciec Święty w trakcie wspólnej z arcybiskupem Canterbury, Justinem Welbym i moderatorem Prezbiteriańskiego Kościoła Szkocji pastorem Ianaem Greenshieldsem, konferencji prasowej podczas lotu powrotnego z Sudanu Południowego do Rzymu.

Bruce De Galzain z Radio France zauważył, że przed wyjazdem w podróż apostolską Ojciec Święty potępił kryminalizację homoseksualizmu, a w Sudanie Południowym i w Kongo nie jest on akceptowany przez rodziny. Wyznał, że w tym tygodniu spotkał się w Kinszasie z pięcioma homoseksualistami, z których każdy został odrzucony, a nawet wyrzucony z rodziny. Obarczyli za to odpowiedzialności religijność swoich rodziców. Niektórzy z nich są zabierani do księży egzorcystów, ponieważ ich rodziny uważają, że są opętani przez duchy nieczyste. W tym kontekście zapytał Ojca Świętego o papieskie przesłanie dla rodzin w Kongo i Sudanie Południowym, które nadal odrzucają swoje dzieci, a także dla księży i biskupów?

CZYTAJ DALEJ

Prof. Szewach Weiss spoczął w Kwaterze Zasłużonych dla Narodu na Górze Herzla w Jerozolimie

2023-02-06 08:52

[ TEMATY ]

zmarły

Centrum Hesela KUL

Przedstawiciele władz państwowych Izraela i Polski oraz licznie zgromadzona rodzina i przyjaciele pożegnali prof. Szewacha Weissa. Ocalony z Zagłady, były przewodniczący Knesetu, przewodniczący Rady Instytutu Yad Vashem w Jerozolimie oraz Ambasador Izraela w Polsce spoczął 5 lutego 2023 r. w Kwaterze Zasłużonych dla Narodu na Górze Herzla w Jerozolimie. Szewach Weiss zmarł w piątek, 3 lutego 2023 r. w Tel-Awiwie.

W pogrzebie dyplomaty wzięli udział między innymi: Prezydent Izraela Jicchak Herzog, Przewodniczący Knesetu Amir Ochanna, Prezydent Sądu najwyższego Izraela Ester Chajut, przewodniczący zarządu Instytutu Yad Vashem Dani Dayan oraz przedstawiciele rządu Izraela, Armii Obrony Izraela i wielu innych organizacji państwowych.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję