Reklama

Zapomniana piosenka, gdzieś pod sercem ukryta...

Niedziela Ogólnopolska 48/2002

5 grudnia. Urodziny Marszałka Józefa Piłsudskiego. Zaśpiewajmy mu tego dnia hymn Wileńszczyzny, jego ukochanej ziemi rodzinnej, bo przecież "Ziuk", "Ziutek", Komendant, Naczelnik, Marszałek, urodził się w Zułowie.
Październik 2002 r. Niezapomniany wieczór w kaplicy św. Faustyny na cmentarzu w podwileńskich Skojdziszkach. Spotkanie młodzieży częstochowskiego "katolika" - KLO im. Matki Bożej Jasnogórskiej z Ritą i Jarosławem Królikowskimi oraz młodzieżą z zespołów "Rudomianka" i "Przyjaźń" z Wileńszczyzny. Wspólny śpiew pieśni oazowych i śpiewane przez wilnian przepiękne pieśni i piosenki znad Wilii, Wilenki i Niemna: Wilija, Za Niemen, Ojcowizna, Nad Niemnem, Hej, wy Polacy, Walc wileński, Stare zaułki i na pożegnanie - Wileńszczyzny drogi kraj Jana Mincewicza, hymn Wileńszczyzny.
I szczególnie piękny, wzruszający dar na urodziny Marszałka, dar z Łotwy, ofiarowany przez Związek Polaków na Łotwie i przez Łotyszów, przez nauczycieli i uczniów - w dniu Święta Niepodległości 11 Listopada Szkoła Polska w Daugavpilis nad Dźwiną, dawnym Dyneburgu, otrzymała imię Marszałka Józefa Piłsudskiego. Polacy i Łotysze uczcili człowieka, który w grudniu 1919 r. wydał rozkaz, mocą którego wojsko polskie pod dowództwem gen. Edwarda Rydza-Śmigłego, wspomagane przez oddziały łotewskie, 3 stycznia 1920 r. wyzwoliło Dyneburg spod okupacji sowieckiej. Do 3 lutego 1920 r., walcząc w bardzo trudnych, zimowych warunkach, Polacy całkowicie wyrzucili bolszewików z Łotwy. We wcześniejszych (we wrześniu 1919 r.) walkach z bolszewikami na Łotwie współdziałały z Polakami oddziały litewskie. Polaków, Łotyszów i Litwinów zjednoczyło pragnienie - odrzucenia jak najdalej rosyjskiego jarzma.
Pan Walter Henryk Kapeja ze Stargardu przysłał Pamiątkę Koronacji Cudownego Obrazu Matki Bożej Ostrobramskiej - 2 lipca 1927 r. - wiersz Franciszka Oskierki, ofiarowany mu przez mieszkankę Dyneburga Lidię Łapińską ze Związku Polaków na Łotwie. Pani Lidia pisze: "... Ten wiersz znalazłam na starej pocztówce mojej chrzestnej matki. Słowa są piękne i na dziś aktualne". A oto słowa wiersza Franciszka Oskierki z 1927 r., słowa modlitwy do Matki Bożej w Ostrej Bramie, słowa wyrażające pragnienie polskiej duszy:
... Przed Twem Obliczem, z sobą się złączyły,
Polska i Litwa - wieki z sobą żyły,
Wspólnie na polach Grunwaldu zadały
klęskę Krzyżakom - ich pychę złamały.
Tam wspólna nasza krew się przelewała,
A Matka Boska zwycięstwo nam dała.
Wszak wspólna wiara, miniona niedola,
Sybir, kajdany, wiekowa niewola
Powinny zniszczyć nienawiść, oszczerstwo,
Wzmacniając dawną zgodę i braterstwo.
Lecz nasza Matka i wspólna Królowa
Od bratobójczej walki nas zachowa,
Ona połączy znów Orła z Pogonią.
I będziem w zgodzie pod Jej Świętą dłonią!
Pozdrawiam serdecznie Rodaków żyjących nad Wilią i Niemnem, nad Dźwiną, wszystkich Kresowiaków. Pozdrawiam Rodaków żyjących do dzisiaj na bezkresnych szlakach Golgoty Wschodu. Kochani! Uczycie nas prawdziwej miłości Ojczyzny.
Przypominam apel o. Eustachego Rakoczego z Jasnej Góry, kapelana Żołnierzy Niepodległości - o ufundowanie Tablicy Pamięci poświęconej Żołnierzom Ostatniej Warty Honorowej przy Grobie Matki i Serca Marszałka Piłsudskiego, poległych od kul bolszewickich 18 września 1939 r., i umieszczenie jej w pobliżu trumny Marszałka na Wawelu.
NIECH TABLICA PAMIĘCI STANIE SIĘ OGNIWEM ŁĄCZĄCYM WAWEL Z WILEŃSKĄ ROSSĄ.
Przypominam numer konta, na które można wpłacać ofiary na rzecz Tablicy Pamięci na Wawelu:
Związek Piłsudczyków PKO BP IX O/Warszawa
10201097-306232-270-1-111
z dopiskiem: "Tablica Pamięci na Wawelu".
Adres Związku Piłsudczyków: Związek Piłsudczyków, Zarząd Główny, ul. 11 Listopada 17/19, 03-446 Warszawa, tel./fax (0-22) 823-58-13; (0-22) 687-22-75.

Wileńszczyzny drogi kraj

hymn Wileńszczyzny

Reklama

słowa i muzyka: Jan Mincewicz

Gdzie nad Wilią drżą kaczeńce,
Zapatrzone w modrą gładź,
Świętojańskie płyną wieńce,
By dziewczętom szczęście dać.

Ukochana moja ziemio,
Wileńszczyzny drogi kraj,
Na nic ciebie nie zamienię,
Z tobą żyć i umrzeć daj,
Z tobą żyć i umrzeć daj.

Reklama

Choć Gedymin tu polował
I drewniany zamek wzniósł,
Nie on Wilno wybudował
Bowiem to Polaków trud.
Ukochana...

Tu Mickiewicz wiersze pisał
I Słowacki żywot miał,
A Moniuszko Wilno kochał,
Swoje arie słynne grał.
Ukochana...

Ziutek również stąd pochodził,
Co Marszałkiem Polski był,
On nam miasto to wyzwolił,
Bolszewickie hordy bił.
Ukochana...

Chłopcy nasi z Wileńszczyzny
Okupantom nieśli śmierć,
Życie swoje dla Ojczyzny
Dali, by tu wolność mieć.
Ukochana...

W Ostrej Bramie dnia każdego
Woła wiernych dzwonów spiż,
A Trzy Krzyże Wiwulskiego
Jak drogowskaz wiodą wzwyż.
Ukochana...

Rozrzucone Ojców kości
Pośród jarów, pośród pól,
Co bronili tu polskości,
Dając dla nas piękny wzór.
Ukochana...

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

PRENUMERATA TYGODNIKA KATOLICKIEGO „NIEDZIELA”

JAK ZAMÓWIĆ PRENUMERATĘ „NIEDZIELI”

PRENUMERATA KRAJOWA
494,00 zł roczna
247,00 zł półroczna
123,50 zł kwartalna

Cena prenumeraty zawiera koszt wysyłki 1 egzemplarza.

Numer konta dla prenumeraty krajowej (złotówkowe):
86 1020 1664 0000 3102 0019 7418

PRENUMERATA ZAGRANICZNA (kwartalna)
237,90 zł pocztą zwykłą do krajów Europy
285,87 zł pocztą lotniczą do krajów Europy
285,87 zł pocztą lotniczą do krajów Ameryki

Przy zamawianiu prenumeraty zagranicznej półrocznej należy kwotę za prenumeratę kwartalną pomnożyć przez 2, a zagranicznej rocznej – przez 4.
Numer konta dla prenumeraty zagranicznej (dla wpłat złotówkowych):
kod BIC (SWIFT) BPKOPLPW PL 86 1020 1664 0000 3102 0019 7418

Zamów

TELEFONICZNIE:
tel. (34) 324-36-45,
centrala: tel. (34) 369-43-00
lub (34) 365-19-17

LISTOWNIE:
Redakcja Tygodnika Katolickiego „Niedziela”
ul. 3 Maja 12,
42-200 Częstochowa

E-MAILEM:
kolportaz.niedziela@niedziela.pl

Wpłaty należy kierować na konto:
PKO BP I/O Częstochowa 86 1020 1664 0000 3102 0019 7418
lub przekazem pocztowym pod adresem Redakcji:
Tygodnik Katolicki „Niedziela”
ul. 3 Maja 12,
42-200 Częstochowa.
W tytule przelewu należy wpisać rodzaj prenumeraty i edycję diecezjalną, którą chcą Państwo zamówić.

CZYTAJ DALEJ

Zagra pierwszy organista katedry oliwskiej

2020-09-25 22:52

plakat organizatorów

We wspomnienie św. Teresy od Dzieciątka Jezus, dziewicy i doktora Kościoła oraz patronki misji, 1 października, krakowscy Karmelici Bosi zapraszają na uroczystą Mszę św. pod przewodnictwem bp. Jana Zająca. Eucharystia rozpocznie się o godz. 18.00, a po jej zakończeniu wybrzmi koncert misyjny.

Jest to kolejne wydarzenie z cyklu „Karmelitańskie Spotkania z Muzyką Organową”. Jak informuje Tomasz Soczek, organista i pomysłodawca cyklicznych spotkań z muzyką, tym razem wystąpi słynny polski organista, prof. Roman Perucki z Gdańska, pierwszy organista katedry oliwskiej. Zaznacza: „Karmelitańskie organy rozebrzmią niewątpliwie w pełnej krasie, ponieważ artysta zaprezentuje szereg słynnych wirtuozowskich utworów, a wśród nich: Preludium i fugę potrójną Es-dur Jana Sebastiana Bacha, toccatę Tu es Petra Henri Muleta, czy Carillon de Westminster Louisa Vierne’a. W programie pojawi się też akcent stricte krakowski – Preludia maryjne Juliusza Łuciuka.”.

Wstęp na koncert tradycyjnie wolny, a bezpośrednio po nim - jak zawsze odbędzie się spotkanie z zaproszonym artystą w Sali św. Anny. Patronat honorowy nad „Karmelitańskimi Spotkaniami z Muzyką Organową” objął abp Marek Jędraszewski, metropolita krakowski. „Niedziela Małopolska” sprawuje patronat medialny nad wydarzeniem. Tegoroczny cykl finansowany jest ze środków Województwa Małopolskiego jako zadanie realizowane w ramach IV edycji Budżetu Obywatelskiej Województwa Małopolskiego.

„Karmelitańskie Spotkania z Muzyką Organową” to druga edycja całorocznego cyklu koncertów odbywający się w kościele oo. Karmelitów Bosych w Krakowie, przy ul. Rakowickiej 18. Kolejne wydarzenia muzyczne nawiązują treścią do porządku roku liturgicznego i przypadających w terminach koncertów uroczystości.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję