Reklama

Zapomniana piosenka, gdzieś pod sercem ukryta...

Niedziela Ogólnopolska 48/2002

5 grudnia. Urodziny Marszałka Józefa Piłsudskiego. Zaśpiewajmy mu tego dnia hymn Wileńszczyzny, jego ukochanej ziemi rodzinnej, bo przecież "Ziuk", "Ziutek", Komendant, Naczelnik, Marszałek, urodził się w Zułowie.
Październik 2002 r. Niezapomniany wieczór w kaplicy św. Faustyny na cmentarzu w podwileńskich Skojdziszkach. Spotkanie młodzieży częstochowskiego "katolika" - KLO im. Matki Bożej Jasnogórskiej z Ritą i Jarosławem Królikowskimi oraz młodzieżą z zespołów "Rudomianka" i "Przyjaźń" z Wileńszczyzny. Wspólny śpiew pieśni oazowych i śpiewane przez wilnian przepiękne pieśni i piosenki znad Wilii, Wilenki i Niemna: Wilija, Za Niemen, Ojcowizna, Nad Niemnem, Hej, wy Polacy, Walc wileński, Stare zaułki i na pożegnanie - Wileńszczyzny drogi kraj Jana Mincewicza, hymn Wileńszczyzny.
I szczególnie piękny, wzruszający dar na urodziny Marszałka, dar z Łotwy, ofiarowany przez Związek Polaków na Łotwie i przez Łotyszów, przez nauczycieli i uczniów - w dniu Święta Niepodległości 11 Listopada Szkoła Polska w Daugavpilis nad Dźwiną, dawnym Dyneburgu, otrzymała imię Marszałka Józefa Piłsudskiego. Polacy i Łotysze uczcili człowieka, który w grudniu 1919 r. wydał rozkaz, mocą którego wojsko polskie pod dowództwem gen. Edwarda Rydza-Śmigłego, wspomagane przez oddziały łotewskie, 3 stycznia 1920 r. wyzwoliło Dyneburg spod okupacji sowieckiej. Do 3 lutego 1920 r., walcząc w bardzo trudnych, zimowych warunkach, Polacy całkowicie wyrzucili bolszewików z Łotwy. We wcześniejszych (we wrześniu 1919 r.) walkach z bolszewikami na Łotwie współdziałały z Polakami oddziały litewskie. Polaków, Łotyszów i Litwinów zjednoczyło pragnienie - odrzucenia jak najdalej rosyjskiego jarzma.
Pan Walter Henryk Kapeja ze Stargardu przysłał Pamiątkę Koronacji Cudownego Obrazu Matki Bożej Ostrobramskiej - 2 lipca 1927 r. - wiersz Franciszka Oskierki, ofiarowany mu przez mieszkankę Dyneburga Lidię Łapińską ze Związku Polaków na Łotwie. Pani Lidia pisze: "... Ten wiersz znalazłam na starej pocztówce mojej chrzestnej matki. Słowa są piękne i na dziś aktualne". A oto słowa wiersza Franciszka Oskierki z 1927 r., słowa modlitwy do Matki Bożej w Ostrej Bramie, słowa wyrażające pragnienie polskiej duszy:
... Przed Twem Obliczem, z sobą się złączyły,
Polska i Litwa - wieki z sobą żyły,
Wspólnie na polach Grunwaldu zadały
klęskę Krzyżakom - ich pychę złamały.
Tam wspólna nasza krew się przelewała,
A Matka Boska zwycięstwo nam dała.
Wszak wspólna wiara, miniona niedola,
Sybir, kajdany, wiekowa niewola
Powinny zniszczyć nienawiść, oszczerstwo,
Wzmacniając dawną zgodę i braterstwo.
Lecz nasza Matka i wspólna Królowa
Od bratobójczej walki nas zachowa,
Ona połączy znów Orła z Pogonią.
I będziem w zgodzie pod Jej Świętą dłonią!
Pozdrawiam serdecznie Rodaków żyjących nad Wilią i Niemnem, nad Dźwiną, wszystkich Kresowiaków. Pozdrawiam Rodaków żyjących do dzisiaj na bezkresnych szlakach Golgoty Wschodu. Kochani! Uczycie nas prawdziwej miłości Ojczyzny.
Przypominam apel o. Eustachego Rakoczego z Jasnej Góry, kapelana Żołnierzy Niepodległości - o ufundowanie Tablicy Pamięci poświęconej Żołnierzom Ostatniej Warty Honorowej przy Grobie Matki i Serca Marszałka Piłsudskiego, poległych od kul bolszewickich 18 września 1939 r., i umieszczenie jej w pobliżu trumny Marszałka na Wawelu.
NIECH TABLICA PAMIĘCI STANIE SIĘ OGNIWEM ŁĄCZĄCYM WAWEL Z WILEŃSKĄ ROSSĄ.
Przypominam numer konta, na które można wpłacać ofiary na rzecz Tablicy Pamięci na Wawelu:
Związek Piłsudczyków PKO BP IX O/Warszawa
10201097-306232-270-1-111
z dopiskiem: "Tablica Pamięci na Wawelu".
Adres Związku Piłsudczyków: Związek Piłsudczyków, Zarząd Główny, ul. 11 Listopada 17/19, 03-446 Warszawa, tel./fax (0-22) 823-58-13; (0-22) 687-22-75.

Wileńszczyzny drogi kraj

hymn Wileńszczyzny

Reklama

słowa i muzyka: Jan Mincewicz

Gdzie nad Wilią drżą kaczeńce,
Zapatrzone w modrą gładź,
Świętojańskie płyną wieńce,
By dziewczętom szczęście dać.

Ukochana moja ziemio,
Wileńszczyzny drogi kraj,
Na nic ciebie nie zamienię,
Z tobą żyć i umrzeć daj,
Z tobą żyć i umrzeć daj.

Reklama

Choć Gedymin tu polował
I drewniany zamek wzniósł,
Nie on Wilno wybudował
Bowiem to Polaków trud.
Ukochana...

Tu Mickiewicz wiersze pisał
I Słowacki żywot miał,
A Moniuszko Wilno kochał,
Swoje arie słynne grał.
Ukochana...

Ziutek również stąd pochodził,
Co Marszałkiem Polski był,
On nam miasto to wyzwolił,
Bolszewickie hordy bił.
Ukochana...

Chłopcy nasi z Wileńszczyzny
Okupantom nieśli śmierć,
Życie swoje dla Ojczyzny
Dali, by tu wolność mieć.
Ukochana...

W Ostrej Bramie dnia każdego
Woła wiernych dzwonów spiż,
A Trzy Krzyże Wiwulskiego
Jak drogowskaz wiodą wzwyż.
Ukochana...

Rozrzucone Ojców kości
Pośród jarów, pośród pól,
Co bronili tu polskości,
Dając dla nas piękny wzór.
Ukochana...

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bp Adrian Galbas SAC – arcybiskupem koadiutorem archidiecezji katowickiej

2021-12-04 12:06

[ TEMATY ]

Bp Adrian Galbas

Karol Porwich/Niedziela

Ojciec Święty Franciszek mianował dotychczasowego biskupa pomocniczego diecezji ełckiej bp. Adriana Józefa Galbasa SAC arcybiskupem koadiutorem archidiecezji katowickiej, zwalniając go jednocześnie ze stolicy tytularnej Naisso. Decyzję Papieża ogłosiła 4 grudnia w południe, we wspomnienie św. Barbary, Nuncjatura Apostolska w Polsce.

Dotychczasowy biskup pomocniczy diecezji ełckiej bp Adrian Galbas SAC będzie pełnił posługę arcybiskupa koadiutora w archidiecezji katowickiej. Oznacza to, że z chwilą zakończenia posługi przez obecnego metropolitę, abp. Wiktora Skworca, zostanie jego następcą.

CZYTAJ DALEJ

Ks. Studenski: nie zapominajmy, że oprócz w prawo i w lewo, jest jeszcze w dół i w górę

2021-12-05 13:54

[ TEMATY ]

adwent

Adwent2021

„Współczesny człowiek przyczepił się do pojęć: w prawo i w lewo, tymczasem zapomina, że jest jeszcze w dół i w górę” – powtarza za cytowanym autorem ks. Marek Studenski w medytacji na II Niedzielę Adwentu, 5 grudnia. Konsultor Komisji Wychowania Katolickiego KEP i autor bijącej rekordy popularności filmowej serii „Szklanka dobrej rozmowy” zachęca, by zaczerpnąć otuchy z czytania słowa Bożego, w którym ewangelista Łukasza zapewnia, że wszyscy ujrzą zbawienie Boże.

„Nie jesteś VIP-em? Masz szansę! Tak bym streścił dzisiejszą ewangelię, bo rozpoczyna ją lista VIP-ów, począwszy od Tyberiusza Cezara, który, jak pisze św., Łukasz, rządził wtedy od 15 lat, potem wymieniany jest Poncjusz Piłat – namiestnik Judei, Herod – tetrarcha Galilei, jest Lizaniasz, Filip – brat Heroda, arcykapłani Annasz i Kajfasz, każdy z wymienioną funkcją. Tymczasem Słowo Boże zostało skierowane do Jana na pustyni, do Jana, który nie był VIP-em” – zauważa ks. Studenski.

CZYTAJ DALEJ

Gdańsk: Nieprzytomny 10-latek chory na COVID-19 pod respiratorem w szpitalu

2021-12-05 17:20

[ TEMATY ]

COVID‑19

COVID

Karol Porwich/Niedziela

Zdjęcie ilustracyjne

Zdjęcie ilustracyjne

Lekarze Szpitala Dziecięcego Polanki w Gdańsku walczą o życie 10-latka, który leży nieprzytomny pod respiratorem po zarażeniu SARS-CoV-2. To pierwszy tak ciężki przypadek COVID-19 w Pomorskiem w tak młodym wieku - podają władze szpitala.

Jak powiedział PAP w niedzielę rzecznik prasowy Szpitala Dziecięcego Polanki im. Macieja Płażyńskiego Jarosław Cejrowski, dziecko trafiło do tej placówki w czwartek ze szpitala w Starogardzie Gdańskim.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję