Reklama

Wakacje z Caritas - Ponik k. Janowa

W dniach od 22 czerwca do 5 lipca w Poniku k. Janowa wypoczywała pierwsza tura dzieci, którym Caritas Częstochowska zorganizowała kolonie w nowo utworzonym ośrodku. Już 6 lipca przyjechały następne grupy. "W Ośrodku przebywa obecnie około 90 osób - powiedział ks. prał. Ksawery Sokołowski, dyrektor Caritas. - Ale nie jest to jedyne miejsce wypoczynku młodych ludzi. Częstochowska Caritas organizuje także kolonie w okolicach Świętego Krzyża pod Kielcami, gdzie przebywa obecnie ok. 100 dzieci, w Zakopanem wypoczywa 50 osób. Rocznie dzięki Caritas na wakacje wyjeżdża ok. 1000 dzieci".

W czasie wypoczynku wychowankowie mają zapewnioną doskonałą opiekę. Razem z nimi w Poniku przebywa 7 wychowawców i kierownik kolonii - ks. Seweryn Wiatrowski.

"Staramy się korzystać z uroków tego pięknego miejsca; lasy, woda, świeże powietrze doskonale wpływają na nasze samopoczucie, dzieci są zadowolone z pobytu - powiedział ks. Wiatrowski. - Udajemy się na wycieczki piesze lub autokarowe szlakiem Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Ostatnio byliśmy w Złotym Potoku, gdzie zwiedziliśmy dworek Krasińskich, odwiedziliśmy również ruiny zamku w Olsztynie. Jedną z dłuższych wycieczek była podróż do Krakowa. Ponadto dla młodych organizowane są różne atrakcje rekreacyjno-sportowe, gry i zabawy ogólnorozwojowe, ogniska, dyskoteki. Wszystkie zajęcia uzależnione są od warunków atmosferycznych. Jeśli pogoda nie sprzyja, wówczas wychowankowie wraz z opiekunami udają się do świetlicy, gdzie równie miło spędzają czas. W najbliższych dniach odwiedzi nas także ekipa redakcyjna Niedzieli, by przybliżyć młodym pracę dziennikarską i formy ewangelizacji przez środki masowego przekazu".

Dzięki specjalnej kadrze wychowawców i programowi nauczania, który został opracowany przez Kuratorium Oświaty, dzieci rozwijają swoje umiejętności, zainteresowania, poszerzają wiedzę i zdolność logicznego myślenia. Dzieci zapoznają się z okolicą, z rówieśnikami, uczą się współpracy w grupie. Kolonie organizowane przez częstochowską Caritas łączą przyjemną zabawę z pożyteczną nauką.

Ośrodek Wypoczynkowy Caritas cieszy się dużym powodzeniem. Dyrekcja postanowiła, że w miarę wolnych miejsc będą mogli z niego korzystać także inni wczasowicze. Jak można było zauważyć w czasie krótkiego redakcyjnego pobytu w Poniku, na wypoczynek przyjechali już pierwsi urlopowicze, którzy w pełni korzystają z uroków tego pięknego zakątka Jury Krakowsko-Częstochowskiej.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Pawłowski nuncjuszem w Grecji

2022-12-01 12:30

[ TEMATY ]

Grecja

Krzysztof Kwaśniewicz/pl.wikipedia.org

Polski arcybiskup Jan Romeo Pawłowski został nuncjuszem apostolskim w Grecji. Papieską nominację ogłosiło dziś Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.

Abp Jan Romeo Pawłowski urodził się 23 listopada 1960 roku w Biskupcu (archidiecezja warmińska), jako pierwszy z czterech synów Stanisława i Magdaleny. W 1979 roku wstąpił do Prymasowskiego Wyższego Seminarium Duchownego w Gnieźnie. Święcenia kapłańskie przyjął 1 czerwca 1985 roku z rąk kardynała Józefa Glempa. W latach 1985-1987 pracował jako wikariusz w parafii farnej w Bydgoszczy, pełniąc jednocześnie funkcję sekretarza ówczesnego wikariusza biskupiego dla Bydgoszczy biskupa Jana Wiktora Nowaka. W latach 1987–1991 przebywał w Rzymie, gdzie odbył studia na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim, uwieńczone doktoratem z prawa kanonicznego. W tym samym czasie w odbył studia specjalistyczne w Papieskiej Akademii Kościelnej, przygotowujące do pracy w placówkach dyplomatycznych Stolicy Apostolskiej.

CZYTAJ DALEJ

Hiszpania/ Meteoryt wywołał panikę wśród mieszkańców Wysp Kanaryjskich; z hukiem wpadł do morza

2022-12-01 17:59

[ TEMATY ]

Hiszpania

meteoryt

pixabay.com

Meteoryt wywołał panikę wśród mieszkańców wyspy Gran Canaria, kiedy rozświetlił niebo nad archipelagiem i z potężnym hukiem spadł do morza - potwierdziły w czwartek władze Wysp Kanaryjskich. „Halas był podobny do eksplozji, trzęsły się szyby w oknach”- pisali mieszkańcy Gran Canarii na Twitterze.

Meteor wielkości piłki do koszykówki przeleciał nad wyspami La Palma, El Hierro i La Gomera oraz południe Teneryfy i spadł do morza u północnych wybrzeży Gran Canarii w środę wieczorem. Nie było strat ludzkich ani materialnych - poinformował regionalny premier Wysp Kanaryjskich Angel Victor Torres.

CZYTAJ DALEJ

Benedykt XVI przyjął laureatów Nagrody Ratzingera

2022-12-01 21:38

Włodzimierz Rędzioch

Dziś po południu, w czwartek 1 grudnia, papież-senior Benedykt XVI przyjął w klasztorze „Mater Ecclesiae”dwie osobistości uhonorowane dziś rano przez papieża Franciszka Nagrodą Ratzingera: francuskiego biblistę o. Michela Fédou, jezuitę oraz amerykańskiego prawnika pochodzenia żydowskiego prof. Josepha Weilera, którym towarzyszył prezes Fundacji Ratzingera ks. Federico Lombardi SJ.

Podczas spotkania, jak podaje Fundacja, w którym uczestniczył abp Georg Gänswein, obaj naukowcy mogli porozmawiać z Benedyktem XVI i wyjaśnić mu swoją pracę.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję