Reklama

Bliżej polityki

My, z Artykułu czwartego

W środę Trybunał Konstytucyjny orzekł, że przepisy traktatowe „w zakresie, w jakim Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej nakłada na Polskę, jako państwo członkowskie UE wydając środki tymczasowe” jest niezgodny z konstytucją RP.

[ TEMATY ]

komentarz

Michal-Osmenda-Foter-CC-BY-SA

Niezależnie jak mocno upudrowana, w jakie polityczne sreberka przystrojona, jak kamuflowana – jest faktem tzw. walka państw o dominację, o miejsce przy europejskim stole. Bezwzględna, cyniczna, bezczelna, nieuznająca żadnych reguł, niebiorąca „jeńców. Używająca absolutnie wszystkich zasobów, narzędzi nacisku, sposobów destabilizacji i osłabiania przeciwnika, posyłając, jak pisał Norwid …”Policje - tajne, widne i dwupłciowe”… Angażując, mobilizując w sobie tylko znany sposób instytucje unijne (TSUE), w tym wypadku o paradoksie z przypisem „sprawiedliwości”, które ponadto łapczywie, chciwie i bezrefleksyjnie usiłują przysporzyć sobie kompetencji i sięgać do tych dziedzin, które zgodnie z traktatami - do nich nie należą. W konsekwencji uciekać się do kontroli coraz to większych obszarów życia.

Państwo, niezależnie jak różnorodnie je definiujemy, jest także konstruktem prawnym. Jedną z jego prerogatyw jest swoboda kształtowania, realizowania i egzekwowania prawa w każdej materii i zakresie działania. Orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego, oprócz formalnego odniesienia się do działań TSUE, wytycza jeszcze trzy kwestie.

Podziel się cytatem

Reklama

Jest pierwszym krokiem do przypomnienia i uporządkowania ładu prawnego w Polsce, w konsekwencji próbą uspokojenia i tak rozchwianej sytuacji politycznej, która z tego zamieszania prawnego czerpie, traktując jako taktykę swojego działania.

Po drugie, jest wyraźnym krokiem w stronę zabezpieczenie naszej suwerenności państwowej, zapewnieniem swobody działania państwa, dla jego wzmacniania, sprawnego funkcjonowania i - co nie bez znaczenia - zabezpieczenia demokratycznego charakteru wyboru i sprawowania władzy przez rządzących.

I po trzecie, co nie tylko lubię, ale wręcz łapczywie spijam, z zapisu Art. 4 go naszej konstytucji, o tym, że …”władza zwierzchnia w Rzeczypospolitej Polskiej należy do Narodu”, że …” Naród sprawuje władzę przez swoich przedstawicieli lub bezpośrednio”... czyli zabezpieczenia naszego - Polaków - fundamentalnego prawa głosu do wyboru i decydowania, jaka ma być Polska. Bo to MY jesteśmy tu szefem.

Za dwa tygodnie kolejna, ważna rozprawa w Trybunale Konstytucyjnym, która ma rozstrzygnąć zawnioskowaną przez Pana Premiera Morawieckiego zasadę wyższości naszego, polskiego prawa nad unijnym. Na razie, do przerwy 1:0 dla Polski.

2021-07-15 10:55

Ocena: 0 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Co Papież planuje na rok 2017?

[ TEMATY ]

komentarz

Franciszek

Grzegorz Gałązka

Papież Franciszek rozpoczynając swój pontyfikat zapowiadał, że z różnych względów nie będzie często podróżował, jednak od marca 2013 r., kiedy rozpoczął swój pontyfikat, zdążył już odwiedzić 27 krajów w czasie wszystkich 17 podróży zagranicznych. To całkiem sporo jak na pierwsze, bardzo ostrożne zapowiedzi.

Niemal przy każdej podróży zagranicznej komentatorzy są zmuszeni pisać, że papież, zgodnie z zapowiedzią, jedzie na peryferie świata. Jako żywo Albania, Sri Lanka, Bośnia Hercegowina, Republika Środkowoafrykańska, Armenia, Gruzja czy Azerbejdżan, żeby wymienić najbardziej znaczące przykłady, nie leżą w jego centrum.

CZYTAJ DALEJ

Kanada/ Pierwszy lek doustny przeciw Covid-19 dopuszczony do stosowania w domu

Kanadyjskie ministerstwo zdrowia dopuściło do użytku pierwszy lek przeciw Covid-19, który może być stosowany w domu po przepisaniu przez lekarza – poinformowały w poniedziałek władze medyczne Kanady.

„Będzie ogromne zapotrzebowanie na tę terapię, która jest pierwszym lekiem doustnym do stosowania w domu” - mówiła na konferencji prasowej federalna naczelna lekarz kraju dr Theresa Tam, zwracając uwagę, że na początku dostawy będą niewielkie.

CZYTAJ DALEJ

Kościół w Brzegu odsłania swoje tajemnice

2022-01-18 17:38

Archiwum prywatne

O naukowej fascynacji kościołem pw. św. Mikołaja w Brzegu, przypadkowym odkryciu średniowiecznego fresku w zakrystii i kolejnych wystrojach tej niezwykłej świątyni opowiada dr Romuald Nowak, mieszkaniec Brzegu, kierownik Muzeum „Panorama Racławicka” we Wrocławiu.

Romuald Nowak: Jest to mój kościół parafialny, wszedłem do niego pierwszy raz w 1967 r. tuż po odbudowie ze zniszczeń II wojny światowej, byłem w III klasie Szkoły Podstawowej. Jego niezwykle wysokie sklepienie zrobiło na mnie piorunujące wrażenie, to jedna z najwyższych naw w średniowiecznych bazylikach śląskich. Po odbudowie otrzymał wystrój w duchu Le Corbusiera – do zabytkowego wnętrza wprowadzono nowoczesne elementy, m.in. ambonę i chrzcielnicę o kubistycznych formach. Takie nowatorskie połączenie ludziom się spodobało.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję