Reklama

Tajemnica Bożego narodzenia

Jan Paweł II - papież
Niedziela Ogólnopolska 1/2003

Grzegorz Gałązka
Podczas audiencji generalnej 18 grudnia 2002r.

1. W czasie Adwentu towarzyszy nam wezwanie proroka Izajasza: "Powiedzcie małodusznym: Odwagi! Nie bójcie się! Oto nasz Bóg (...) przychodzi, by zbawić nas" (por. Iz 35, 4). Staje się ono jeszcze bardziej naglące, gdy zbliżamy się do Bożego Narodzenia, a wzbogaca je zachęta do przygotowania serca na przyjście Mesjasza. Oczekiwania narodów spełnią się i Jego zbawienie obejmie wszystkich ludzi.
W Świętą Noc będziemy wspominać narodziny Boga w Betlejem, przeżywać - podobnie jak pasterze - radość i zdziwienie. Będziemy rozważać wraz z Maryją i Józefem chwałę Słowa, które stało się ciałem dla naszego odkupienia. Będziemy się modlić, aby wszyscy ludzie otwarli się na nowe życie, jakie Syn Boży przyniósł światu, przyjmując naturę ludzką.

2. Liturgia Adwentu, przepełniona ustawicznym przypominaniem o radosnym oczekiwaniu na przyjście Mesjasza, pomaga nam przyjąć w pełni wartość i znaczenie tajemnicy Bożego Narodzenia. Nie chodzi tu o wspominanie jedynie wydarzenia historycznego, które ponad dwa tysiące lat temu miało miejsce w małej wiosce w Judei. Konieczne jest przede wszystkim zrozumienie, że całe nasze życie powinno być "adwentem", czyli czuwaniem, oczekiwaniem na ostateczne przyjście Chrystusa. Aby przygotować naszą duszę na przyjęcie Pana, który - jak mówimy w Credo - przyjdzie, aby sądzić żywych i umarłych, powinniśmy nauczyć się rozpoznawać Jego obecność w wydarzeniach codziennego życia. Adwent jest więc, jeśli można się tak wyrazić, intensywnym ćwiczeniem, ukierunkowującym nas zdecydowanie ku Temu, który już przyszedł, który przyjdzie i który stale przychodzi.

Reklama

3. Kościół przepełniony tymi uczuciami przygotowuje się do rozważania już za tydzień wzniosłej tajemnicy Wcielenia. Ewangelia mówi o poczęciu i narodzinach Jezusa, wspomina wiele opatrznościowych okoliczności, jakie poprzedziły to cudowne wydarzenie, a później mu towarzyszyły: zwiastowanie Maryi przez Anioła, narodzenie Jana Chrzciciela, chór aniołów w Betlejem, przybycie Mędrców ze Wschodu, wizje św. Józefa. Wszystko to są znaki i świadectwa podkreślające Boskość tego Dzieciątka. W Betlejem rodzi się Emmanuel, Bóg z nami.
Kościół ofiarowuje nam w liturgii trzech szczególnych "przewodników", którzy wskazują nam różne postawy, w drodze na spotkanie Boskiego "Gościa" ludzkości.

4. Jest to najpierw Izajasz, prorok pocieszenia i nadziei. Głosi on prawdziwą i właściwą Ewangelię ludowi Izraela, zniewolonemu w Babilonii, oraz wzywa do zachowania czujności na modlitwie, aby rozpoznać "znaki" nadejścia Mesjasza.
Jest to następnie Jan Chrzciciel, zapowiadający Mesjasza, który przedstawia się jako "głos wołającego na pustyni", głosząc "chrzest nawrócenia na odpuszczenie grzechów" (por. Mk 1, 4). Jest to jedyny warunek, aby rozpoznać Mesjasza, już teraz obecnego w świecie.
Trzecim przewodnikiem jest Maryja, która w nowennie przygotowań do Bożego Narodzenia prowadzi nas do Betlejem. Maryja jest niewiastą mówiącą "tak", która - w odróżnieniu od Ewy - przyjmuje bez zastrzeżeń zamysł Boży. Staje się w ten sposób jasnym światłem na naszych drogach i najwyższym wzorem, który jest naszym natchnieniem.
Najdrożsi Bracia i Siostry, pozwólmy, aby w czasie oczekiwania na przyjście Pana towarzyszyła nam Najświętsza Dziewica.
Wszystkim życzę dobrego przygotowania do zbliżających się świąt Bożego Narodzenia.

Z oryginału włoskiego tłumaczył o. Jan Pach OSPPE

Reklama

Poznań: zmarł ks. prof. Jan Kanty Pytel

2019-11-21 17:47

ms / Poznań (KAI)

W Poznaniu zmarł ks. prof. dr hab. Jan Kanty Pytel, biblista, tłumacz ksiąg biblijnych, propagator twórczości literackiej Romana Brandstaettera. Miał 91 lat.

UAM/poznan.tvp.pl
ks. prof. Jan Kanty Pytel

„Najwięcej cieszę się, kiedy celebruję liturgię wielkosobotnią i błogosławię wodę chrzcielną. Cały rok czekam na Wielkanoc! To jest moje święto!” – pisał ks. Pytel w swej autobiografii.

„Był wspaniałym profesorem, studenci chętnie słuchali jego wykładów prowadzonych z polotem i ubarwionych gestykulacją. Miał ogromną wiedzę, którą umiał się dzielić, a przy tym był bardzo skromnym i pobożnym kapłanem” – mówi ks. Maciej Szczepaniak, rzecznik archidiecezji poznańskiej.

Jan Kanty Pytel urodził się w 1928 r. w Budzyniu w Wielkopolsce. Święcenia kapłańskie otrzymał w 1954 r. z rąk bp. Franciszka Jedwabskiego. Po studiach na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim doktoryzował się w 1961 r.

Od 1960 r. był prefektem, a następnie wicerektorem Arcybiskupiego Seminarium Duchownego w Poznaniu oraz wykładowcą teologii biblijnej i egzegezy Nowego Testamentu.

W 1975 r. habilitował się na ATK na podstawie monografii o gościnności w Piśmie Świętym. Był profesorem Papieskiego Wydziału Teologicznego w Poznaniu, a także jego dziekanem. Jeszcze w czasach PRL-u prowadził wykłady na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza z wybranych zagadnień biblijnych w literaturze.

Autor licznych prac naukowych, do Biblii Poznańskiej tłumaczył listy więzienne św. Pawła. Przez dużą część życia ks. Pytel był związany z parafią św. Jana Kantego w Poznaniu. Liczył na beatyfikację tamtejszego proboszcza, ks. Aleksandra Woźnego, którego proces jest w toku.

Był członkiem zwyczajnym Rady Naukowej Episkopatu Polski, założycielem i prezesem Stowarzyszenia im. Romana Brandstaettera.

W 2019 r. Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyznał mu odznakę honorową „Zasłużonego dla Kultury Polskiej”. Ks. Pytel był członkiem Związku Literatów Polskich.

Uroczystościom pogrzebowym śp. ks. prof. Pytla w katedrze poznańskiej będzie przewodniczył abp Stanisław Gądecki.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Wolontariusze SKC z wizytą u „duchaków”

2019-11-22 16:23

ks. Wojciech Kania

Z racji na obchodzony III Światowy Dzień Ubogich wolontariusze Caritas wraz ze swoimi opiekunami odbyli wizytę studyjną w Towarzystwie Ducha Świętego pod wezwaniem Świętego Krzyża w Dąbrowie koło Krakowa. Uczestniczyli tam w spotkaniu i rozmowach z „duchakami” pod hasłem: „Posługa ubogim w duchu bł. Gwidona z Montepellier”.

Caritas DS

Spotkanie rozpoczęła wspólna modlitwa. Uczestnicy mieli możliwość usłyszenia o życiu i działalności bł. Gwidona oraz wysłuchać opowieści ks. Łukasza o losach zakonu „duchaków” kiedyś oraz współcześnie. Po spotkaniu w kaplicy i wspólnej modlitwie wolontariusze oraz ich opiekunowie zostali zaproszeni na poczęstunek. Z wielkim zainteresowaniem słuchali o codziennym życiu ojców, natomiast ojcowie z zainteresowaniem wysłuchali o przedsięwzięciach Szkolnych Kół Caritas oraz dzieł prowadzonych przez Caritas Diecezji Sandomierskiej.

Błogosławiony Gwidon odznaczał się wielką pobożnością oraz wrażliwością na cierpienia bliźnich. Gdy otrzymał od rodziców majątek, na przedmieściu rodzinnego miasta Montpellier wybudował szpital. Gromadził w nim porzucone dzieci, ubogich, chorych, którym osobiście posługiwał. Przykład Gwidona, przenikniętego duchem ewangelicznej miłości, pociągnął innych. Tak powstał szpitalniczy Zakon Ducha Świętego, jego gałąź męska i żeńska, oddany służbie chorym, ubogim i dzieciom. Założyciel oddał swe dzieło pod szczególny patronat Ducha Świętego. Polska prowincja braci istniała do 1783 roku, kiedy uległa kasacie. Ostatni polski duchak zmarł w 1820 roku w Krakowie. Towarzystwo Ducha Świętego zostało ponownie powołane w 2003 r. na podstawie dekretu metropolity gdańskiego. W 2010 roku do postulatu wstąpiło 7 braci. Obecnie wraz z neoprezbiterami w TDŚ jest kilku kapłanów. Oprócz nich wspólnotę tworzą klerycy i nowicjusze. Razem 13 członków. Ich charyzmat to niesienie pomocy najbardziej potrzebującym.

Zobacz zdjęcia: Wizyta studyjna u duchaczy
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem