Reklama

Tajemnica Bożego narodzenia

Jan Paweł II - papież
Niedziela Ogólnopolska 1/2003

Grzegorz Gałązka
Podczas audiencji generalnej 18 grudnia 2002r.

1. W czasie Adwentu towarzyszy nam wezwanie proroka Izajasza: "Powiedzcie małodusznym: Odwagi! Nie bójcie się! Oto nasz Bóg (...) przychodzi, by zbawić nas" (por. Iz 35, 4). Staje się ono jeszcze bardziej naglące, gdy zbliżamy się do Bożego Narodzenia, a wzbogaca je zachęta do przygotowania serca na przyjście Mesjasza. Oczekiwania narodów spełnią się i Jego zbawienie obejmie wszystkich ludzi.
W Świętą Noc będziemy wspominać narodziny Boga w Betlejem, przeżywać - podobnie jak pasterze - radość i zdziwienie. Będziemy rozważać wraz z Maryją i Józefem chwałę Słowa, które stało się ciałem dla naszego odkupienia. Będziemy się modlić, aby wszyscy ludzie otwarli się na nowe życie, jakie Syn Boży przyniósł światu, przyjmując naturę ludzką.

2. Liturgia Adwentu, przepełniona ustawicznym przypominaniem o radosnym oczekiwaniu na przyjście Mesjasza, pomaga nam przyjąć w pełni wartość i znaczenie tajemnicy Bożego Narodzenia. Nie chodzi tu o wspominanie jedynie wydarzenia historycznego, które ponad dwa tysiące lat temu miało miejsce w małej wiosce w Judei. Konieczne jest przede wszystkim zrozumienie, że całe nasze życie powinno być "adwentem", czyli czuwaniem, oczekiwaniem na ostateczne przyjście Chrystusa. Aby przygotować naszą duszę na przyjęcie Pana, który - jak mówimy w Credo - przyjdzie, aby sądzić żywych i umarłych, powinniśmy nauczyć się rozpoznawać Jego obecność w wydarzeniach codziennego życia. Adwent jest więc, jeśli można się tak wyrazić, intensywnym ćwiczeniem, ukierunkowującym nas zdecydowanie ku Temu, który już przyszedł, który przyjdzie i który stale przychodzi.

Reklama

3. Kościół przepełniony tymi uczuciami przygotowuje się do rozważania już za tydzień wzniosłej tajemnicy Wcielenia. Ewangelia mówi o poczęciu i narodzinach Jezusa, wspomina wiele opatrznościowych okoliczności, jakie poprzedziły to cudowne wydarzenie, a później mu towarzyszyły: zwiastowanie Maryi przez Anioła, narodzenie Jana Chrzciciela, chór aniołów w Betlejem, przybycie Mędrców ze Wschodu, wizje św. Józefa. Wszystko to są znaki i świadectwa podkreślające Boskość tego Dzieciątka. W Betlejem rodzi się Emmanuel, Bóg z nami.
Kościół ofiarowuje nam w liturgii trzech szczególnych "przewodników", którzy wskazują nam różne postawy, w drodze na spotkanie Boskiego "Gościa" ludzkości.

4. Jest to najpierw Izajasz, prorok pocieszenia i nadziei. Głosi on prawdziwą i właściwą Ewangelię ludowi Izraela, zniewolonemu w Babilonii, oraz wzywa do zachowania czujności na modlitwie, aby rozpoznać "znaki" nadejścia Mesjasza.
Jest to następnie Jan Chrzciciel, zapowiadający Mesjasza, który przedstawia się jako "głos wołającego na pustyni", głosząc "chrzest nawrócenia na odpuszczenie grzechów" (por. Mk 1, 4). Jest to jedyny warunek, aby rozpoznać Mesjasza, już teraz obecnego w świecie.
Trzecim przewodnikiem jest Maryja, która w nowennie przygotowań do Bożego Narodzenia prowadzi nas do Betlejem. Maryja jest niewiastą mówiącą "tak", która - w odróżnieniu od Ewy - przyjmuje bez zastrzeżeń zamysł Boży. Staje się w ten sposób jasnym światłem na naszych drogach i najwyższym wzorem, który jest naszym natchnieniem.
Najdrożsi Bracia i Siostry, pozwólmy, aby w czasie oczekiwania na przyjście Pana towarzyszyła nam Najświętsza Dziewica.
Wszystkim życzę dobrego przygotowania do zbliżających się świąt Bożego Narodzenia.

Z oryginału włoskiego tłumaczył o. Jan Pach OSPPE

Benedykt XVI zaproponował kard. Bergoglio ważne stanowisko. Jednak on odmówił

2019-07-22 15:03

pb (KAI/cruxnow.com) / Watykan

Amerykański portal katolicki Crux twierdzi, że po swym wyborze w 2005 r. papież Benedykt XVI zaproponował ówczesnemu arcybiskupowi Buenos Aires kard. Jorge Mario Bergoglio stanowisko sekretarza stanu Stolicy Apostolskiej. Jednak przyszły papież Franciszek odmówił. Według tej informacji Benedykt XVI chciał, aby kard. Bergoglio pomógł mu w oczyszczeniu kurii rzymskiej.

Grzegorz Gałązka

Crux powołuje się na znajomego Franciszka z czasów, gdy był arcybiskupem Buenos Aires. Ks. Fernando Miguens, były rektor seminarium duchownego w San Miguel na przedmieściach stolicy Argentyny przypomina, że już „Paweł VI bardzo cierpiał z powodu zepsucia w Stolicy Apostolskiej”. - Wiem, że Jana Paweł II także bardzo cierpiał z tego powodu, ale postanowił, że jego priorytetem będzie misja. Biedny Benedykt [XVI] próbował stawić temu czoła i aby to zrobić, zaproponował Bergoglio, że mianuje go sekretarzem stanu, ale Jorge mu odmówił - twierdzi duchowny.

Według portalu pogłoska o oferowaniu kard. Bergoglio stanowiska sekretarza stanu pojawia się po raz pierwszy. Jednak - jak przypomina watykańska korespondentka Cruxa, Inés San Martín - już „pod koniec pontyfikatu Jana Pawła II mówiło się, że argentyński kardynał mógłby otrzymać wysokie stanowisko w Watykanie”. Weteran włoskich watykanistów Sandro Magister pisał 2002 r., że po jego zaangażowaniu w prace zgromadzenia Synodu Biskupów w 2001 r. niektórzy dostojnicy kościelni chcieli powołania kard. Bergoglio do pracy w Rzymie, na co on sam miał wówczas odpowiedzieć: „Umarłbym w kurii”.

Mimo odmowy, zdaniem źródeł portalu Crux, relacje Benedykta XVI z kard. Bergoglio miały charakter osobisty i naznaczone były głębokim szacunkiem. Niewymieniony z nazwiska były współpracownik kardynała twierdzi, że kiedykolwiek Bergoglio jechał do Rzymu, „mógł pójść do papieża niemal bez proszenia o audiencję”. Obydwaj mieli też „regularnie, czasem nawet raz w miesiącu”, rozmawiać przez telefon.

Brytyjski pisarz Austen Ivereigh, autor m.in. książki „Prorok. Biografia Franciszka, papieża radykalnego”, powiedział portalowi Crux, że „kard. Bergoglio miał w Rzymie reputację krzyżowca walczącego z zepsuciem i papież Benedykt bardzo wysoko go cenił, dlatego pomysł poproszenia go o to, by był sekretarzem stanu wydaje się prawdopodobny”. A jeśli tak było, to „Bergoglio bardzo mądrze zrobił, że tę propozycję odrzucił”, gdyż „bez autorytetu papieskiego stojącego za oczyszczającą reformą, nie można jej dokonać”.

Crux uważa za „dobrze udokumentowany” fakt to, że kard. Bergoglio był kandydatem na papieża już w 2005 r., lecz tym, którzy proponowali jego kandydaturę miał powiedzieć, by popierali kard. Ratzingera.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Grodzisk Mazowiecki: jutro Msza św. w intencji 5-letniego Dawida

2019-07-23 13:17

lk / Grodzisk Mazowiecki (KAI)

Parafia Przemienienia Pańskiego w Grodzisku Mazowieckim zaprasza w środę 24 lipca o godz. 19.00 na Mszę św. w intencji zmarłego tragicznie Dawida Żukowskiego. Ciało 5-latka znaleźli funkcjonariusze Policji w sobotę przy autostradzie A2 niedaleko Pruszkowa. Chłopiec zginął od ciosów zadanych ostrym narzędziem prawdopodobnie przez ojca, który niedługo potem popełnił samobójstwo.

screenshot/TVN
Ciało dziecka odnaleziono w sobotę w okolicach węzła Pruszków

Msza święta jest odpowiedzią wspólnoty parafialnej i wychowawczyń chłopca na oświadczenie jego matki, w którym m.in. poprosiła o modlitwę. – Okażmy nasze wsparcie rodzinie chłopca oraz pomódlmy się, aby dobry Bóg przyjął Dawidka do siebie – proszą duchowni.

Dawid Żukowski zaginął w środę 10 lipca. Jego ciało zostało odnalezione w sobotę 20 lipca wczesnym popołudniem przy zbiorniku retencyjnym blisko ekranów akustycznych wzdłuż autostrady A2 przy węźle Pruszków. Według prokuratury chłopiec zginął od wielu ciosów zadanych ostrym narzędziem, prawdopodobnie przez jego ojca, który po ukryciu zwłok 5-latka odebrał sobie życie, rzucając się pod pociąg relacji Skierniewice – Warszawa.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem