Reklama

Kościół

Dzięki akcji "Św. Krzysztof" możemy uratować ludzkie życie

Dzięki Akcji św. Krzysztof - w ramach, której zbieramy na środki na zakup transportu dla misjonarzy - możemy uratować ludzkie życie - powiedział PAP przewodniczący Komisji Episkopatu Polski ds. Misji bp Jerzy Mazur. Samochód, ambulans, czy motorówka – to często podstawowe narzędzie pracy misjonarza - zaznaczył.

W niedzielę rozpoczyna się XXII Ogólnopolski Tydzień św. Krzysztofa pod hasłem "W drogę do Źródła Życia". Obchodzony jest z okazji wspomnienia patrona kierowców i podróżujących, które przypada 25 lipca. Towarzyszy mu organizowana przez MIVA Polska Akcja św. Krzysztof" – 1 grosz za 1 bezpiecznie przejechany km na środki transportu dla misjonarzy.

"Jest to czas modlitwy za użytkowników dróg oraz zbiórki na zakup środków transportu dla polskich misjonarzy, którzy potrzebują nie tylko wsparcia duchowego, ale i materialnego" – powiedział bp Mazur apelując o włączenie się w akcję.

Reklama

Podkreślił, że "środki transportu są jednym z podstawowych narzędzi ewangelizacji, które niejednokrotnie ratuje ludzkie życie". "Dzięki nim misjonarze i katechiści mogą dojechać do stacji misyjnych leżących na uboczu, do oddalony wiosek, szpitala, ośrodków zdrowia, czy przywieźć chorym niezbędne lekarstwa" – powiedział bp Mazur.

Zaznaczył, że wciąż największa bieda jest w Afryce i na Madagaskarze. "Miejscowi wierni nie są w stanie udźwignąć ciężaru utrzymania parafii, szkoły czy ośrodków zdrowia. Na drugim miejscu jest Ameryka Łacińska, zwłaszcza Amazonia, gdzie potrzebne są nie tylko samochody terenowe, ale także tratwy, motorówki, czy same silniki do łodzi" – powiedział biskup. Jak dodał – sporo próśb pochodzi także z Nowej Gwinei.

Dyrektor MIVA Polska ks. Jerzy Kraśnicki zwrócił uwagę, że niekiedy do przejechania jest zaledwie 11 kilometrów, ale ze względu, na jakość drogi, trasę przebywa się w 2-3 godziny. Jako przykład podał tereny dżungli w Peru, czy Papui Nowej Gwinei. Są rejony, w których misjonarz musi zostawić pojazd i część drogi przejść pieszo" – powiedział.

Reklama

W ubiegłym roku "ze wszystkich prowadzonych przez MIVA Polska akcji na środki transportu łącznie zebrano 5 mln 250 tys. zł". "Dzięki temu udało się zrealizować 78 projektów na 137 różnych pojazdów dla misjonarzy: 52 samochody (terenowe i osobowe), 4 busy i 2 ambulanse; 24 motocykle i 51 rowerów dla katechistów misyjnych; 2 traktory oraz jeden koń z wozem. 3 mln 711 tys. zł. Najwięcej projektów zrealizowano w Afryce(39) w 16 krajach tego kontynentu; 26 - w Ameryce Południowej w 7 krajach; 9 projektów Azji w 3 krajach oraz po 3 projekty w Oceanii (Papua Nowa Gwinea) i 1 w Europie (Albania). Największa liczba projektów została zrealizowana w Boliwii (9)" – powiedział dyr. MIVA Polska.

W ocenie bpa Mazura z roku na rok wśród Polaków wzrasta świadomość misyjna, a co za tym idzie pomoc materialna i duchowa dla misjonarzy wyrażająca się w modlitwie oraz ofiarowaniu za nich swoich cierpień.

"Czas pandemii, choć bardzo trudny, wyzwolił w ludziach wiele dobra. Obserwujemy większą solidarność i wrażliwość na potrzeby drugiego człowieka. Poznając realia życia mieszkańców krajów misyjnych, którzy z powodu lockdownu często cierpieli głód, ponieważ wielu nie mogło wyjść na swoje pola czy sprzedać produktów na targu, wierni w Polsce z hojnością odpowiadali na nasze prośby o wsparcie" - powiedział bp Mazur.

Podziel się cytatem

Jako przykład wskazał "specjalny fundusz dla misji w dobie koronawirusa" ustanowiony przez Dzieło Pomocy Ad Gentes oraz Komisję Episkopatu ds. Misji w czerwcu ub. roku, w ramach którego zebrano i przekazano polskim misjonarzom 2,678 mln zł na działalność pomocową i charytatywną.

Także w ramach akcji "Promienie Miłosierdzia" MIVA Polska dzięki ofiarności Polaków zakupiła w br. 700 wózków dla niepełnosprawnych, dając tym osobom "szansę na nowe życie" - dodał bp Mazur. "600 to były wózki standardowe, 50 trójkołowe, 1 elektryczny, 2 zmotoryzowane a reszta - dziecięce specjalny" - czytamy w komunikacie MIVA Polska.

W latach 2016-2020 w ramach tej samej akcji zrealizowano 18 projektów na zakup 217 wózków inwalidzkich różnego typu na łączną kwotę 35 539 EUR – poinformowano.

Przewodniczący Komisji KEP ds. Misji zaapelował o udział wszystkich osób duchownych i wiernych świeckich w Akcji św. Krzysztof – 1 grosz za 1 bezpiecznie przejechany kilometr - na rzecz misyjnych środków transportu. "Niech każda wspólnota parafialna oraz wspólnota zakonna włączy się w tę akcję i zorganizuje odpowiednią zbiórkę na ten szlachetny cel" – poprosił bp Mazur.

Zgodnie z danymi przekazanymi przez Komisję Episkopatu Polski ds. Misji w 99 krajach posługuje 1883 misjonarek i misjonarzy. Według danych z ubiegłego roku były to 1903 osoby. W gronie tym są księża fidei donum (diecezjalni), osoby świeckie, siostry zakonne i zakonnicy.

Polscy misjonarze są najliczniej reprezentowani w Ameryce Łacińskiej i na Karaibach – jest ich tam 756. W Afryce pracuje 726 osób. W Azji mamy 325 misjonarzy, a w Oceanii – 62. W Ameryce Północnej na placówkach misyjnych przebywa 16 osób z Polski. (PAP)

Autor: Magdalena Gronek

mgw/ mhr/

2021-07-18 07:28

Ocena: +1 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

MIVA Polska od lat funduje pojazdy misjonarzom

[ TEMATY ]

misjonarze

MIVA Polska

MIVA Polska

W ostatnią niedzielę kwietnia przypada w kalendarzu duszpasterskim Kościoła katolickiego w Polsce Niedziela Modlitw za Kierowców.

Do modlitwy za nich i o poprawę bezpieczeństwa na krajowych drogach zapraszają Krajowe Duszpasterstwo Kierowców razem z MIVA Polska, która funduje pojazdy misjonarzom tak bardzo potrzebne w duszpasterstwie w odległych krajach.

CZYTAJ DALEJ

Studenci bliżej Boga w Białym Dunajcu

2021-09-15 22:14

Archiwum Obozu Studenckiego w Białym Dunajcu

Górskie wędrówki były stałym punktem obozowego programu

Górskie wędrówki były stałym punktem obozowego programu

15 września zakończyła się 38. edycja legendarnego Obozu Adaptacyjnego Duszpasterstw Akademickich Wrocławia i Opola w Białym Dunajcu. 14 dni, ponad 450 osób, 11 chat, 10 duszpasterstw akademickich z Wrocławia i 1 z Opola – wszystko z ogromną dawką radości, integracji, górskich wycieczek i modlitwy. Ponoć z wierchów bliżej jest do Pana Boga i właśnie takie pozytywne spotkanie ze Stwórcą przeżyli studenci.

Uczestnikami Obozu byli głównie tegoroczni maturzyści, którzy w październiku rozpoczynają akademicką przygodę, ale nie zabrakło też już doświadczonych studentów. Przez dwa tygodnie mieszkali w kilkunastu góralskich chatach w Białym Dunajcu niedaleko Zakopanego.

CZYTAJ DALEJ

Rok szkolny wielkiej nadziei

2021-09-16 11:04

[ TEMATY ]

szkoła

nowy rok szkolny

Monika Jaworska

Biskup błogosławi tornistry najmłodszym uczniom.

Biskup błogosławi tornistry najmłodszym uczniom.

Biskup Roman Pindel modlił się w Cieszynie w intencji całej społeczności szkolnej.

Msza św. rozpoczynająca nowy rok szkolny uczniów cieszyńskich szkół była sprawowana w kościele św. Marii Magdaleny. Przewodniczył jej biskup Roman Pindel w koncelebrze z księżmi katechetami.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję