Reklama

Kościół

Kard. M. Piat kończy 80 lat – 123 purpuratów-elektorów

Biskup Saint Louis - stolicy Mauritiusa - Maurice Piat kończy 19 lipca 80 lat, tracąc tym samym prawo udziału w ewentualnym konklawe, gdyby do niego obecnie doszło. Liczba kardynałów-elektorów wynosi obecnie 123, a pozbawionych tego prawa jest 98.

2021-07-19 08:42

[ TEMATY ]

kardynał

kardynałowie

Przyszły purpurat urodził się 19 lipca 1941 w miejscowości Moka na terenie stołecznej diecezji Port-Louis. Na chrzcie otrzymał imiona Maurice Evenor. Po nauce w Kolegium Świętego Ducha w Quatre-Bornes na swej wyspie rodzinnej wyjechał do Irlandii, gdzie wstąpił do Zgromadzenia Ducha Świętego (CSSp); 8 września 1962 złożył w nim śluby zakonne. Jednocześnie w Kolegium Uniwersyteckim w Dublinie uzyskał bakalaureat w dziedzinie sztuki. Następnie przyjęto go do Papieskiego Seminarium Francuskiego w Rzymie i tam kontynuował studia teologiczne na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim, uwieńczone licencjatem w 1972 r.

Wcześniej – 2 sierpnia 1970 przyjął święcenia kapłańskie w Port Louis z rąk miejscowego biskupa (późniejszego kardynała) Jeana Margéota. Po ukończeniu studiów w Rzymie odbył w 1972 roku 3-miesięczny staż duszpasterski w Bangalurze w Indiach i pod koniec tegoż roku wrócił do ojczyzny, podejmując pracę wykładowcy i katechety w swym dawnym Kolegium w Quatre-Bornes. W latach 1977-79 kształcił się w Instytucie Formacji Wychowawców Duchowieństwa w Paryżu, a w latach 1979-86 pracował duszpastersko w kilku parafiach w swym kraju, a od 1982 przez kilka lat był odpowiedzialny za kształcenie seminarzystów w Vacoas (środkowa część wyspy).

Reklama

Wcześniej – po konferencji parafialnych wspólnot podstawowych w Kinszasie (DR Konga) – w 1981 rozpoczął wcielanie w życie na Mauritiusie nowego wizerunku parafii, za co został niebawem mianowany wikariuszem biskupim ds. formacji i koordynowania duszpasterstwa parafialnego. Aby jak najlepiej poświęcić się temu programowi, założył w Beau-Bassin ośrodek formacyjny "Thabor".

Na tym stanowisku zastało go powołanie 21 stycznia 1991 przez Jana Pawła II na biskupa-koadiutora biskupa Port Louis kard. J. Margéota, który udzielił mu sakry 19 maja tegoż roku podczas polowej Mszy św. na stołecznym Stadionie Maryi Królowej Pokoju. Wydarzenie to miało wymiar międzynarodowy, gdyż współkonsekratorami ks. Piata byli: Gilbert Guillaume Marie-Jean Aubry – biskup St-Denis-de-La Réunion, Maurice Couve de Murville – arcybiskup Birminghamu w Anglii i Alphonsus Mathias – arcybiskup Bangaluru w Indiach. W niespełna dwa lata później – 15 marca 1993 roku 53-letni hierarcha zastąpił kardynała na urzędzie biskupa stolicy.

W latach 1996-2002 i 2013-16 był on przewodniczącym Konferencji Biskupiej Oceanu Indyjskiego (w jej skład wchodzą hierarchowie z Komorów, Mauritiusa, Reunionu i Seszeli) i od 2020 znów stoi na czele tego gremium. Od 1 października 2000 jest członkiem Stałego Komitetu Sympozjum Konferencji Biskupich Afryki i Madagaskaru. 6 września 2006 otrzymał Honorową Nagrodę Wolności Miasta Port Louis. W 2009 prezydent kraju Sir Anerood Jugnauth mianował go Wielkim Oficerem Orderu Gwiazdy i Klucza Oceanu Indyjskiego.

Reklama

Na konsystorzu 19 listopada 2016 Franciszek włączył bp. M. Piata w skład Kolegium Kardynalskiego jako drugiego obywatela Mauritiusa obdarzonego tą godnością po kard. J. Margéocie (w 1988). 23 grudnia 2017 papież mianował go członkiem Dykasterii Integralnego Rozwoju Ludzkiego.

Kardynał jest wielkim zwolennikiem i propagatorem dialogu w społeczeństwie obywatelskim i między religiami, pionierem odnowy parafii za pośrednictwem wspomnianych parafialnych wspólnot podstawowych oraz promotorem formacji i ewangelizacji młodzieży. W swej diecezji zorganizował wiele spotkań z duchowieństwem, osobami zakonnymi i świeckimi, odbył liczne wizytacje duszpasterskie w regionach wiejskich oraz na należących do Mauritiusa wyspach Agalega i Rodrigues. 18 marca 1997 zwołał synod diecezjalny, zakończony 3 lata później. Wielokrotnie wzywał swych rodaków, wyznających różne religie, do braterstwa i współpracy dla dobra kraju. Uczestniczył w wielu ważnych wydarzeniach kościelnych, m.in. synodach biskupów

Obecnie wśród 221 kardynałów 123 ma prawa wyborcze, z których 13 powołał do Kolegium Kardynalskiego św. Jan Paweł II, 39 – Benedykt XVI i 71 – Franciszek, a wśród 98 kardynałów-nieelektorów 48 mianowała papież-Polak, 28 – jego bezpośredni następca i 22 – obecny papież.

Podziel się cytatem

Najstarszymi wiekowo kardynałami są obecnie Francuz Albert Vanhoye SI (ur. 24 VII 1923), Słowak Jozef Tomko (11 III 1924) i Angolczyk Alexandre José María dos Santos OFM (18 III 1924), najmłodszymi zaś Środkowoafrykańczyk Dieudonné Nzapalainga (ur. 14 III 1967), Portugalczyk José Tolentino Calaça de Mendonça (15 XII 1965) i Włoch Mauro Gambetti OFM Conv (27 X 1965). Najdłuższy staż w Kolegium mają trzej kardynałowie: Michael Michai Kitbunchu z Tajlandii, Alexandre do Nascimento z Angoli i Thomas Stafford Williams z Nowej Zelandii, mianowani 2 lutego 1983. Ponadto należy pamiętać, że Benedykta XVI mianował kardynałem Paweł VI dnia 27 VI 1977 a Franciszka – św. Jan Paweł II w dniu 21 II 2001.

Ocena: +3 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zrozumieć kardynała

90. rocznica urodzin kard. Henryka Gulbinowicza może być czasem syntezy i podsumowania jego bogatego życia. Może także prowokować do poszukiwań odpowiedzi na pytanie, skąd to bogactwo się wzięło?

Szukiszki, licząca kilka domów wieś położona 33 km na północny-wschód od Wilna, urzeka surowością. Oczom ukazują się rozrzucone po lesie stare, drewniane chaty z wysprzątanymi dokładnie obejściami, donice pełne kwiatów i zadbane owocowe drzewka w przydomowych ogrodach. Wydaje się, że w tym miejscu czas po prostu się zatrzymał. To tutaj, pośród podwileńskich lasów, spędził swoje dziecięce lata późniejszy kardynał Henryk Gulbinowicz. Do Szukiszek leśna droga prowadzi z oddalonych o kilka kilometrów Bujwidz, w których na parafialnym cmentarzu pochowany jest dziadek Kardynała - Kazimierz. Tą samą leśną drogą można dojechać do Pryciun, gdzie mieściła się szkoła, do której przed wojną codziennie wędrował mały Henio. Niedaleko szkoły stoi zaś wyremontowana w połowie lat 90. staraniem ówczesnego metropolity wrocławskiego wiejska kapliczka. Tutejsi ludzie doskonale znają Kardynała. Nie tylko z telewizji. - Miał wspaniałych rodziców - mówią dwie prawie 90-letnie siostry z domu Kardasz, które pamiętają Kardynała jeszcze ze szkoły podstawowej - Grzeczny, uśmiechnięty, wszystko zawsze wiedział. Widać, że pochodził z dobrej rodziny - podkreślają. Zresztą, opowieści o rodzicach towarzyszą Kardynałowi od lat - Według teologii katolickiej jedyną instytucję, którą powołał Bóg Ojciec przy stworzeniu świata dla człowieka jest rodzina - zwykł mawiać - Nie państwo, ani król, parlamenty i ministrowie, tylko ojciec i matka. Na początku zawsze jest ojciec i matka, dziadkowie, dom rodzinny. Tam się zaczyna udane życie - zaznaczał wielokrotnie hierarcha. Tak właśnie było w domu Gulbinowiczów, gdzie - obok tradycyjnej wiary - dzieci uczono porządku, dobroci, szacunku dla drugiego człowieka, a także patriotyzmu do ojczyzny.

CZYTAJ DALEJ

Św. Krzysztof - patron kierowców i podróżujących

Od 1934 r. rozpowszechnia się zwyczaj święcenia samochodów czy motocykli przed nowym sezonem turystycznym lub w dzień św. Krzysztofa. Nie ma co ukrywać, że człowiek nie wyobraża sobie już dzisiaj życia bez samochodu. Rosnąca ich liczba powoduje korkowanie miast, a na drogach robi się coraz bardziej niebezpiecznie; każdy chce dojechać na czas, nie zauważając nierzadko innych uczestników ruchu drogowego.

CZYTAJ DALEJ

20 lat pod opieką św. Anny

2021-07-25 15:32

Aleksandra Rudawska

W I Światowy Dzień Dziadków i Osób Starszych, wierni z Milicza i okolicznych miejscowości przybyli na odpust ku czci babci Pana Jezusa - św. Anny. W tym czasie wspólnota parafialna obchodzi swoje 20-lecie. 

W niedzielę, 25 lipca uroczystościom odpustowym przewodniczył bp Jacek Kiciński CMF. Na samym początku słowo zabrali parafianie, którzy przywitali bpa Jacka w swojej parafii. Wyrazili oni radość z jego obecności i faktu, że mogą dziś przeżywać odpust parafialny - Każdego roku czekamy na uroczystości odpustowe ku czci św. Anny. Dziękujemy Bogu, że pozwolił nam doczekać do kolejnego odpustu, dziękujemy Panu Bogu  i św. Annie za opiekę. W tym roku przypada rocznica 20-lecia istnienia naszej parafii. Dziękujemy Panu Bogu za pierwszego proboszcza, ks. Bogdana Buryłę, który odszedł do wieczności w pierwszy czwartek lutego. Dziękujemy też za drugiego proboszcza, ks. Grzegorza Michalskiego, który teraz jest naszym pasterzem - mówili przedstawiciele parafii. 

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję