Reklama

Niedziela Wrocławska

Wiedział, na czym polega świętość

Pożegnano ks. prof. Józefa Swastka. Eucharystii przewodniczył ks. abp Józef Kupny, metropolita wrocławski, a homilię wygłosił ks. bp Jan Kopiec z diecezji gliwickiej.

2021-07-19 20:41

ks. Łukasz Romańczuk

Pogrzeb odbył się w kościele pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Świętej Katarzynie, a zmarły kapłan został pochowany na miejscowym cmentarzu. Mówiąc o zmarłym, 13 lipca kapłanie, metropolita wrocławski zwrócił uwagę na świadectwo jego życia, które wypływało z jego przeżywania wiary - Ks. prof. Józef nie tylko budował swoim intelektem, dorobkiem naukowym potęgę naszego wydziału teologicznego, ale był także wspaniałym, kapłanem i duszpasterzem. Uprawiał teologię i historię Kościoła na klęczkach. Nie tylko rozwijał naukę, ale wiedział, na czym polega świętość i dążenie do niej. Należał do filarów Kościoła wrocławskiego. Łączył to, co działo się w pierwszych latach powojennych aż po współczesność - mówił abp Józef Kupny, metropolita wrocławski podczas uroczystości pogrzebowych ks. prof. Józefa Swastka

W wygłoszonej homilii bp Jan Kopiec wiele miejsca poświęcił zmarłemu kapłanowi. Na początku poruszony został aspekt wieczności i perspektywy spotkania śp. ks. Swastka z Najwyższym. To prowadzi do refleksji nad wiecznością dla każdego człowieka - Każdy z nas może w tym momencie pogłębić w sobie świadomość swojej przemijalności - podkreślił bp Kopiec.

Reklama

Powołując się na słowa z Ewangelii wg św. Łukasza: „Czy o drugiej, czy o trzeciej straży przyjdzie, szczęśliwi słudzy, gdy ich tak zastanie czuwających”, kaznodzieja zwrócił uwagę na zależność człowieka od Pana Boga - Często odwołujemy się do nauczania Jezusa Chrystusa, że nie jesteśmy od dysponowania naszego życia, a naszym zadaniem powinno być czuwanie i w każdym momencie gotowość do spotkania z Nim - powiedział bp gliwicki.

Śmierć jest zawsze zakończeniem ziemskiego etapu. Człowiek, który odchodzi, pozostawia po sobie pewne dziedzictwo - Patrząc na trumnę, koncentrujemy się na człowieku i wydobywamy to, co najpiękniejsze i najbardziej dojrzałe, by budować i czerpać z hartu ducha kogoś, kto nas wyprzedził do wieczności - zaznaczył biskup i dodał - Staramy się przeniknąć charyzmat ks. profesora. Z jego słów i listów, które otrzymałem, możemy zrekonstruować jego przygotowanie i gotowość.

Mówiąc o życiu śp. ks. Józefa Swastka, bp Kopiec wyraził przekonanie, że stanie się ono obiektem licznych badań i refleksji. Wspominając życie i działalność zmarłego kapłana, kaznodzieja podkreślił ważny element, który mobilizował ks. Swastka do działania - Całe życie pragnął szczerze służyć Kościołowi, a przez to Jezusowi Chrystusowi. Znał dzieje Kościoła i tym bardziej z pokorą mu służył. [...] Wszystkie zajęcia, spotkania, prace kończył zwykle na kolanach, przed Najświętszym Sakramentem – mówił na zakończenie bp Jan Kopiec –

Reklama

Przed ostatnim pożegnaniem głos zabrał ks. prof. Włodzimierz Wołyniec, rektor PWT we Wrocławiu - Żegnamy człowieka, który nie tylko zajmował się historią Kościoła, ale tę historię tworzył, zwłaszcza historię PWT we Wrocławiu. Nasza uczelnia stała dla niego nową ojczyzną. Tutaj czuł się jak u siebie w domu i realizował swoje powołanie kapłańskie oraz do duchowego ojcostwa, bo po ojcowsku traktował wszystkich studentów – powiedział ks. Wołyniec. Następnie ks. rektor odczytał list rektora Akademii Ignatianum w Krakowie.

Prof. Mieczysław Kuriański, wieloletni przyjaciel ks. prof. Swastka wspominając zmarłego kapłana, podkreślił, że zawsze z oddaniem wypełniał swoje obowiązki. Przy tej okazji przypomniane zostały sytuacje z życia ks. profesora, które świadczyły o jego pobożności, a także kulcie św. Andrzeja Świerada, o którym ks. Swastek chętnie mówił i dbał o rozwój kultu tego świętego.

Ks. prof. Józef Swastek został pochowany na cmentarzu w Świętej Katarzynie.

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Polscy kierowcy liczą kilometry i wspierają misjonarzy

2021-07-24 08:00

[ TEMATY ]

kierowcy

Tydzień św. Krzysztofa

Instytucja MIVA Polska działająca przy Episkopacie Polski w dniach 18-25 lipca już po raz 22. zorganizowała Ogólnopolski Tydzień św. Krzysztofa. W tym czasie kierowcy szczególnie wspierają misjonarzy.

„Zachęcamy, by spojrzeli na licznik samochodu, policzyli kilometry i jako swój dar przekazali wyliczoną kwotę na pojazdy, których misjonarze bardzo potrzebują (1 kilometr to 1 gr). MIVA Polska wspiera misje w tym konkretnym wymiarze” – powiedział ks. Jerzy Kraśnicki, dyrektor tej instytucji.

CZYTAJ DALEJ

Francja: episkopat krytykuje antyszczepionkowców

2021-07-25 10:50

[ TEMATY ]

Francja

COVID‑19

szczepienia

Karol Porwich /Niedziela

Przeciwko wykorzystywaniu przez przeciwników szczepień symbolu żółtej Gwiazdy Dawida – utożsamianej z zagładą przez Niemców narodu żydowskiego zaprotestowało prezydium Konferencji Episkopatu Francji.

Biskupi przypominają, że zagłada Szoah stanowi absolutną potworność i punkt odniesienia dla oceny działań politycznych, a nie igraszkę, którą można się posługiwać dla jakiejkolwiek sprawy. „Szczepionka, o której mowa, to medyczna odpowiedź na epidemię, która grozi dalszym paraliżem życia gospodarczego, ale przede wszystkim życia społecznego oraz wyrażaniu uczuć i przyjaźni. Nie neguje godności istot ludzkich, usprawiedliwiając ich eliminację” – czytamy w ich oświadczeniu.

CZYTAJ DALEJ

USA: arcybiskup skrytykował Nancy Pelosi za obnoszenie się z „pobożnością katolicką”

2021-07-25 14:38

[ TEMATY ]

USA

aborcja

wikipedia.org

Nancy Pelosi

Nancy Pelosi

Arcybiskup San Francisco Salvatore Cordileone skrytykował 22 lipca spikerkę (przewodniczącą) Izby Reprezentantów Kongresu Stanów Zjednoczonych Nancy Pelosi, która reprezentuje tam Kalifornię, za zakłamanie. Popiera ona finansowanie usług aborcyjnych za pieniądze podatnika, a zarazem głosi wszędzie, że jest bardzo pobożna.

Według magazynu „Washington Examiner” Pelosi na konferencji prasowej w tym dniu określiła siebie mianem „pobożnej katoliczki”, dodając, że „nie jest moim zadaniem pouczać kobiety, czy mogą dopuszczać się aborcji, czy nie”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję