Reklama

Jubileuszowe spotkanie

Wypełniony po brzegi kościół Matki Bożej Fatimskiej w Łodzi. Modlitwa, skupienie. Wspólne śpiewanie, atmosfera serdeczności i radości. Tak wyglądała uroczystość w 15. rocznicę pobytu Ojca Świętego Jana Pawła II w naszym mieście. Uroczystość, która zgromadziła wiernych z Łodzi i okolic.

Piętnaście lat temu Papież podczas swej pielgrzymki do Ojczyzny odwiedził także Łódź. Po raz pierwszy w historii - 13 czerwca 1987 r. Jan Paweł II udzielił sakramentu I Komunii św. Przyjęło go prawie 1,5 tys. dzieci.

Podczas łódzkiego etapu papieskiej pielgrzymki miało miejsce spotkanie Papieża z włókniarkami łódzkich zakładów "Uniontex" . Było to, jak powiedział Ojciec Święty, "wydarzenie bez precedensu ( ...) nigdy jeszcze nie odwiedzałem fabryki, w której pracują kobiety lub przede wszystkim kobiety". I choć dziś fabryki "Uniontex" nie ma, to w pamięci wielu kobiet, które wtedy uczestniczyły w spotkaniu z Papieżem, zachowały się jego słowa: "Wiele od każdej z was zależy w życiu człowieka, rodziny i Narodu".

Łódzka parafia Matki Bożej Fatimskiej została erygowana 1 października 1989 r. Była jedną z wielu, które powstały po wizycie Jana Pawła II w Łodzi. Jej proboszczem został ks. kan. Andrzej Galiński, który swoją funkcję sprawuje do dziś. Początkowo nabożeństwa odbywały się w malutkiej kaplicy. W 1998 r. wybudowano kościół. Przy wejściu znajduje się tablica: "Janowi Pawłowi II - pierwszemu z rodu Polaków w 20-lecie pontyfikatu - 16 X 1998". Właśnie na terenie tej parafii " stoją" już nie istniejące zakłady "Uniontex".

W poniedziałek 10 czerwca br. już ok. godz. 16.00 teren kościoła zaczął się zapełniać. Mszę św. poprzedził koncert pieśni maryjnych w wykonaniu Jagody Wiktorskiej, a także występ Orkiestry Poczty Polskiej. Ze swoim programem słowno-muzycznym zaprezentowały się dzieci z łódzkiego Gimnazjum nr 40. Występ poświęcony był Ojcu Świętemu. Tuż przed Eucharystią ks. prał. Stanisław Kaniewski otworzył wystawę filatelistyczną przygotowaną przez Sekcję Mariologiczną Klubu Polskiego Związku Filatelistycznego "św. Gabriel". Jej tytuł: 15. rocznica pobytu Jana Pawła II w Łodzi i 85. rocznica objawień fatimskich. W ekspozycji znalazły się karty pocztowe, znaczki poświęcone Maryi, Prymasowi Tysiąclecia i Ojcu Świętemu. Można było zobaczyć także karty z wizerunkami sanktuariów maryjnych.

Jednak najważniejszym wydarzeniem tego dnia była Eucharystia. Sprawowana była w intencji Ojca Świętego Jana Pawła II. Mszy św. koncelebrowanej przewodniczył bp Adam Lepa. Wraz z Księdzem Biskupem Eucharystię sprawowali: ks. prał. Józef Fijałkowski - wikariusz biskupi ds. katechizacji, ks. prał. Stanisław Kaniewski - wikariusz biskupi ds. rodzin, o. Tadeusz Rydzyk - dyrektor Radia Maryja, ks. dr Waldemar Kulbat - redaktor odpowiedzialny Niedzieli Łódzkiej i ks. kan Andrzej Galiński - proboszcz parafii, w której odbywały się uroczystości oraz inni księża przybyli tego dnia z pielgrzymami. Ksiądz Proboszcz skierował do wszystkich obecnych słowa powitania, przypomniał także, że Radio Maryja, które całą uroczystość transmitowało, w tej młodej parafii gości już po raz trzeci. Kazanie wygłosił bp Adam Lepa. W homilii Ksiądz Biskup powiedział m.in.: "Jednym z najważniejszych pytań, które sobie powinniśmy zadać, jest pytanie o sens życia. ( ...) Co mam czynić, aby moje życie było dobre, piękne, prawdziwe i podobało się Bogu? Świat podsuwa odpowiedzi konkurencyjne - zawsze w otoczce wysokiej atrakcyjności, które urzekają człowieka magią swoich haseł i łatwych obietnic. Nęcą też obietnicą korzyści materialnych ( ...)". Ksiądz Biskup wspominał także papieską pielgrzymkę do Łodzi i słowa, jakie wtedy Jan Paweł II skierował do nas.

Poniedziałkowa Eucharystia miała przepiękną oprawę muzyczną. Przygotowali ją młodzi ludzie ze scholi "Signum" działającej pod dyrekcją Edwarda Dudy w kościele Ojców Pasjonistów w Zduńskiej Woli, a także Jagoda Wiktorska, której piękny głos wspaniale wypełniał malutki kościół Matki Bożej Fatimskiej. Wzruszający widok tego dnia - to Komunia św.

Na zakończenie Mszy św. pielgrzymi odśpiewali Księdzu Biskupowi i Księdzu Dyrektorowi Radia Maryja Życzymy, życzymy....

Jednak to nie koniec uroczystości. Obecni w kościele i przy radioodbiornikach modlili się także na Różańcu. Rozważania i modlitwę prowadziło sześcioro młodych ludzi, którzy 15 lat temu z rąk Ojca Świętego przyjęli sakrament I Komunii św.

Godz. 21.00 to tradycyjnie godzina Apelu Jasnogórskiego. Tego dnia zawierzyliśmy naszego Papieża, cały Kościół i swoje życie Maryi. Potem krótkie rozważania wygłosił ks. dr Waldemar Kulbat. Wspominał czas pielgrzymki Papieża do Łodzi. Odwołał się do wspomnień osób, których doświadczyły czasy komunizmu, którzy poznali "system, który musiał się zgodzić na wizytę Ojca Świętego, ale ze wszystkich sił próbował ograniczyć jej skutki". Ksiądz Redaktor poruszył także dzisiejszy problem wielkiego bezrobocia, upadek przemysłu, biedę i związane z tym zagubienie moralne i kryzys rodziny.

Po uroczystości w specjalnym studio rozpoczęły się z udziałem zaproszonych gości i radiosłuchaczy "rozmowy niedokończone" . Ich tematem było Przesłanie Papieża z dnia 13 czerwca 1987 r. i jego aktualność dziś. Rozmowy prowadził bp Adam Lepa, wypowiadali się także prof. dr hab. Jan Berner - kierownik Kliniki Chirurgii Onkologicznej Akademii Medycznej w Łodzi, prof. dr hab. Leszek Wojtczak z Katedry Fizyki Ciała Stałego Uniwersytetu Łódzkiego, ks. prał. Józef Fijałkowski - proboszcz parafii Przemienienia Pańskiego w Łodzi oraz ks. red. Waldemar Kulbat. Wypowiedzi ukazujące klimat i okoliczności papieskiej wizyty w Łodzi oraz jej duchowe i ideowe przesłanie wywołały niezwykłe zainteresowanie i żywy oddźwięk słuchaczy.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dwa paradoksy Adwentu

2022-11-26 15:06

[ TEMATY ]

rozważanie Słowa Bożego

domena publiczna

Ewangelia: Mt 24, 37-44

1. Słowo wstępu

CZYTAJ DALEJ

Dziewczyna z nieba

Niedziela Ogólnopolska 3/2020, str. 46-47

[ TEMATY ]

wywiad

pasja

Krzysztof Tadej

Skromna, życzliwa i odważna. W 2019 r. zdobyła mistrzostwo świata w akrobacji szybowcowej. Pokonała zawodników z 13 państw. Jest pierwszą kobietą w historii, która zdobyła ten tytuł.

Krzysztof Tadej: Szybowce kojarzą się ze spokojnymi, cichymi i wolnymi lotami. Czy tak jest również, gdy wykonujesz akrobacje szybowcowe?

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: spotkanie Komisji Maryjnej Konferencji Episkopatu Polski

2022-11-26 18:24

[ TEMATY ]

abp Wacław Depo

Komisja Maryjna KEP

Karol Porwich/Niedziela

Abp Wacław Depo

Abp Wacław Depo

Na Jasnej Górze odbyło się dziś jesienne spotkanie Komisji Maryjnej Konferencji Episkopatu Polski. Wśród tematów obrad znalazły się m.in. zagadnienia wynikające z potrzeby koordynacji także treści nauczania grup modlitewnych, apostolskich o rysie maryjnym, realizacja dzieła peregrynacji kopii Jasnogórskiego Obrazu w kolejnym jego, trzecim etapie, popularyzacja dokumentu „Maryjne Vademecum Duszpasterza”.

Przewodniczący Komisji abp Wacław Depo zwrócił uwagę na potrzebę podjęcia zadania nie tylko koordynacji osobowej, ale także treści nauczania grup modlitewnych, apostolskich o rysie maryjnym, jak np. Wojownicy Maryi i innych.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję