Reklama

Niedziela Wrocławska

Ratowanie cmentarzy kresowych 2021

Towarzystwo Miłośników Kultury Kresowej kontynuuje w 2021 roku systematyczne prace związane z ratowaniem starych cmentarzy rzymsko-katolickich oraz miejsc pamięci o naszych kresowych przodkach na terenie Ukrainy rozpoczęte w roku 2010.

2021-07-20 17:15

Zbigniew Saganowski

Stare Sioło - Od kilku lat powstaje tam lapidarium

Stare Sioło - Od kilku lat powstaje tam lapidarium

Dzięki znaczącemu dofinansowaniu tegorocznego projektu pod nazwą własną „Ratujemy Cmentarze Kresowe – Wolontariat 2021”, jakie otrzymaliśmy z Narodowego Instytutu Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą „Polonika” w ramach programu „Polskie Dziedzictwo Kulturowe za Granicą – Wolontariat 2021” możliwe będzie prowadzenie dalszych prac remontowo – porządkowych na kilku starych cmentarzach dzisiejszej Ukrainy, którymi Towarzystwo opiekuje się od wielu lat.

Reklama

30 lipca br. wyjedzie na Kresy grupa wolontariuszy, która przez 2 tygodnie będzie pracować na ogromnym, zabytkowym cmentarzu w Kołomyi. Będziemy tam odnajdywać w ziemi i zaroślach elementy kolejnych pomników nagrobnych, które przewrócone przez wandali i niszczeją, aby je ustawić na pierwotnym miejscu i przywrócić im możliwie właściwy wygląd. Na tych elementach, na których uda się odnaleźć i odczytać dawne napisy, chcemy je odnowić i zdokumentować. Mamy nadzieję doprowadzić do możliwie przyzwoitego stanu i wyglądu kolejny obszar tego zabytkowego, ogromnego cmentarza i dokonać dalszej inwentaryzacji pochówków, aby uzyskane informacje przedstawić na naszej stronie internetowej i wzbogacić wiedzę o spoczywających tam zmarłych u wszystkich zainteresowanych tym tematem i poszukujących osób.

Wśród miejsc naszej tegorocznej działalności będą także Stare Sioło i Zimna Woda, w rejonie Lwowa, gdzie planujemy pracować we wrześniu. Tam także będziemy kontynuować rozpoczęte w ubiegłych latach prace, aby przywracać pamięć o pochowanych w tych miejscowościach naszych przodkach. Liczymy mocno na pomoc środowisk Polaków i miejscowych mieszkańców poprzez czynne włączenie się w nasze prace na cmentarzach.

Relację z przebiegu prac umieścimy na naszej stronie internetowej. Dziękujemy serdecznie Instytutowi „Polonika” za przyznane dofinansowanie tegorocznego projektu. Dziękujemy ciepło również wszystkim dotychczasowym i przyszłym darczyńcom finansowym oraz rzeczowym (materiały, sprzęt), którzy wspomagają nasze działania kresowe, umożliwiając ich kontynuację już 12 rok.

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Podhale: górale już w drodze na Jasną Górę

2021-07-23 12:52

[ TEMATY ]

pielgrzymka

górale

Pielgrzymka 2021

mbludzm.pl

Górale z Podhala wyruszyli już na szlak pielgrzymi. Tym samym rozpoczęła się 23 lipca 40. Góralska Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę. Pątnicy do celu dotrą 31 lipca.

Górale na Jasną Górę idą w czterech grupach pielgrzymkowych: nowotarskiej, orawskiej, rabczańskiej i z Bachledówki. Pątnicy z Nowego Targu wyruszyli z parafii NSPJ, przeszli przez Rynek i zatrzymali się na krótką modlitwę przed kościołami św. Katarzyny i św. Królowej Jadwigi. Dłuższy postój był w ludźmierskim sanktuarium.

CZYTAJ DALEJ

USA: arcybiskup skrytykował Nancy Pelosi za obnoszenie się z „pobożnością katolicką”

2021-07-25 14:38

[ TEMATY ]

USA

aborcja

wikipedia.org

Nancy Pelosi

Nancy Pelosi

Arcybiskup San Francisco Salvatore Cordileone skrytykował 22 lipca spikerkę (przewodniczącą) Izby Reprezentantów Kongresu Stanów Zjednoczonych Nancy Pelosi, która reprezentuje tam Kalifornię, za zakłamanie. Popiera ona finansowanie usług aborcyjnych za pieniądze podatnika, a zarazem głosi wszędzie, że jest bardzo pobożna.

Według magazynu „Washington Examiner” Pelosi na konferencji prasowej w tym dniu określiła siebie mianem „pobożnej katoliczki”, dodając, że „nie jest moim zadaniem pouczać kobiety, czy mogą dopuszczać się aborcji, czy nie”.

CZYTAJ DALEJ

Ks. Mariusz Frukacz: św. Jakub uczy nas, by być zawsze blisko Jezusa

– Święty Jakub uczy nas, by być zawsze blisko Jezusa i nie bać się przyjąć nauki krzyża – powiedział ks. Mariusz Frukacz, redaktor Tygodnika Katolickiego „Niedziela”, w kościele św. Jakuba Apostoła w Częstochowie podczas uroczystości odpustowej w Roku św. Jakuba.

W homilii podkreślił, że „św. Jakub uczy nas odpowiedzi naszym życiem na wezwanie Boże”. – On jest tym, który z polecenia Jezusa wraz z innymi apostołami idzie w świat, by głosić Ewangelię. Jego los jako człowieka posłanego do głoszenia Dobrej Nowiny nosi na sobie pewne podobieństwa do powołania proroka Jeremiasza – wskazał duchowny, nawiązując do I czytania.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję