Reklama

Aspekty

Dziś nabożeństwo ku czci św. Rity w Chlebowie

22 lipca w Chlebowie zaplanowano kolejne nabożeństwo ku czci św. Rity.

2021-07-22 16:39

[ TEMATY ]

św. Rita

Chlebowo

Marcia Chuda

Święta od spraw trudnych i beznadziejnych, jak ją nazywają, swoje szczególne miejsce znalazła w parafii pw. św. Józefa Oblubieńca NMP w Chlebowie. To tu od kwietnia do października odbywają się szczególne nabożeństwa, a wielu łask przez wstawiennictwo tej świętej, dostępują wierni nie tylko z naszej diecezji, ale również spoza jej granic.

Reklama

Dzisiejsze nabożeństwo będzie szczególne również z innego powodu. - Ksiądz proboszcz Zbigniew Nidecki jest od dawna związany z czcicielami św. Rity. Dzisiaj jest jego ostatnie nabożeństwo - mówi Maria Chuda, jedna z inicjatorów sprowadzenia do parafii relikwii św. Rity. - Dzisiaj jako czciciele św. Rity i Apostolat "Margaretka" chcemy mu podziękować za jego wieloletnią posługę i wspólny trud w rozszerzaniu kultu św. Rity. Dlatego też oprócz tradycyjnego nabożeństwa, Eucharystii i poświęcenia róż, podarujemy dzisiaj księdzu proboszczowi Margaretkę jako wyraz naszej pamięci i modlitwy.

- Dzisiejsze czasy w indywidualny sposób są dla każdego trudne. Poszukujemy takich patronów, w których moglibyśmy mieć wsparcie, a św. Rita jest właśnie tą, która potrafi rozwiązywać te sprawy, które po ludzku wydają się już nie do rozwiązania - kończy Maria Chuda.


Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Św. Rita - orędowniczka w sprawach beznadziejnych

Niedziela małopolska 11/2007

[ TEMATY ]

św. Rita

Monika Łukaszów

Każdego 22. dnia miesiąca kościół pw. św. Katarzyny na krakowskim Kazimierzu, niezależnie od pory roku, zamienia się w ogród kwitnących róż. Ludzie przyjeżdżają tutaj z różnych stron Polski, aby wyprosić u Boga potrzebne łaski. Modlą się za wstawiennictwem św. Rity, patronki spraw trudnych i beznadziejnych.

- Kult św. Rity - włoskiej augustianki - rozwinął się w Polsce w okresie międzywojennym. Nie znamy dokładnie jego początku, ale prawdopodobnie związany był z obrazem Świętej umieszczonym w bocznym ołtarzu kościoła i z powstaniem na tym samym miejscu drewnianej figury w roku 1942 - opowiada o. Marek Donaj, augustianin, proboszcz parafii św. Katarzyny Aleksandryjskiej. Po II wojnie światowej siostry augustianki zajęły się jego propagowaniem. Władze państwa skutecznie ograniczały drukowanie materiałów religijnych, dlatego zakonnice działały konspiracyjnie. Przepisywały ręcznie nowenny, powielały je za pomocą kalki i rozdawały w czasie różnych spotkań. Zaprzyjaźniony fotograf reprodukował zdjęcia Świętej. Nie była to jednak akcja prowadzona na szeroką skalę. Św. Rita zawdzięcza swoją popularność przede wszystkim czcicielom. Ludzie, którzy doznali łask za jej wstawiennictwem, przekazywali innym nowennę do patronki spraw trudnych i beznadziejnych.

CZYTAJ DALEJ

Św. Szarbel – przybytek, w którym Bóg objawia się światu

[ TEMATY ]

św. Charbel

św. Charbel Makhlouf

Agnieszka Bugała

W ogólnopolskim kalendarzu liturgicznym przypada dziś wspomnienie libańskiego świętego Szarbela Machlufa. Ten żyjący w XIX wieku zakonnik i pustelnik obrządku maronickiego jest dziś jednym z najbardziej znanych i czczonych świętych chrześcijańskich na świecie.

Św. Szarbel uważany jest za jednego z największych cudotwórców pośród świętych Kościoła. Zarejestrowano już kilkadziesiąt tysięcy uzdrowień za jego wstawiennictwem, które są czytelnym znakiem Bożej obecności we współczesnym świecie. Co roku do jego grobu, znajdującego się w klasztorze w miejscowości Annaja, przybywa ponad 4 mln pielgrzymów.

CZYTAJ DALEJ

Błażej Kmieciak prostuje fałszywą tezę mediów o skali pedofilii wśród duchownych

2021-07-28 12:51

[ TEMATY ]

raport

Adobe Stock

Raport Państwowej Komisji ds. Pedofilii nie daje podstaw do wniosku, że 30% pedofilów to duchowni - podkreśla w rozmowie z KAI szef Komisji Błażej Kmieciak, prostując tezę prezentowaną wczoraj przez wiele mediów. Wedle badań przytoczonych w ogłoszonym wczoraj Raporcie, duchowni są sprawcami około 1 procenta przestępstw pedofilskich.

Publikujemy treść rozmowy:

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję